Reklama

Zgłowiączka - Parafialne wydarzenia

Niedziela włocławska 29/2002

Peregrynacja obrazu Chrystusa Miłosiernego

Obraz Miłosierdzia Bożego wraz z relikwiami św. Faustyny przybył do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zgłowiączce 2 czerwca w niedzielę, w godzinach popołudniowych. Został przewieziony ze Świerczyna pod opieką proboszcza tamtejszej parafii św. Mateusza - ks. Franciszka Zygadlińskiego i przez niego przekazany parafianom. Obraz i relikwie w kościele powitały dzieci, młodzież, rodziny i proboszcz parafii - ks. Jerzy Mętlewicz. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św., podczas której kazanie wygłosił o. Roman Wit, przeor klasztoru Ojców Paulinów w Brdowie.

Podczas tych szczególnych dni nawiedzenia i łaski kościół stał się Wieczernikiem, gromadzącym u stóp Jezusa Miłosiernego tych, którzy pragnęli zaczerpnąć Bożej mocy i siły na dalsze dni. Jako rekolekcjonista,o. R. Wit prowadził duchowo parafian, przybliżał im orędzie o Bożym Miłosierdziu, przekazane przez św. s. Faustynę Kowalską i zapisane w jej Dzienniczku, zachęcał do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia, ukazywał moc tej modlitwy, która jest "skutecznym środkiem na przebłaganie i uśmierzenie gniewu Bożego, wielkim wołaniem o pomoc Bożą w naszych słabościach i skłonnościach do grzechu".

Podniosłym przeżyciem natury religijnej było dla wiernych błogosławieństwo relikwiami św. s. Faustyny, jakiego o. Wit udzielił rodzinom, prosząc przez jej wstawiennictwo Boga, aby cechy Świętej przenikały życie rodzinne wspólnoty parafialnej.

Punktem kulminacyjnym rekolekcji był sakrament pojednania, do którego przystąpiła duża liczba wiernych. Kończące każdy dzień rekolekcji Apele Jasnogórskie również gromadziły dość pokaźną grupę parafian. Wierni przynosili z sobą na Apel jednego dnia obraz Jezu, ufam Tobie, drugiego - krzyże, jeszcze innego - świece. Po powrocie do domów błogosławili rodziny i zanosili światło Chrystusa, by przypominało każdemu z domowników o tym, że winniśmy być światłością świata.

W środę 5 czerwca Mszy św. na zakończenie peregrynacji obrazu przewodniczył bp Stanisław Gębicki. Uczestniczyło w niej wielu kapłanów z dekanatu lubranieckiego z dziekanem ks. prał. Józefem Osickim, ongiś proboszczem parafii Zgłowiączka. Byli też księża m.in. z dekanatu izbickiego z tamtejszym dziekanem ks. prał. Stanisławem Maćczakiem, z dekanatu lipnowskiego - z dziekanem ks. prał. Franciszkiem Cieślakiem, a także z Włocławka, na czele z gwardianem klasztoru Ojców Franciszkanów - o. Józefem Kiełbasą. Wśród wiernych byli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki z pocztem sztandarowym. Pod sztandarem przybyli też druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie zabrakło członków asysty w strojach ludowych. Podczas Liturgii rodziny z parafii złożyły na ręce Księdza Proboszcza własnoręcznie wykonane akty zawierzenia.

Po Komunii św. rozpoczęła się ceremonia pożegnania obrazu i relikwii przez dzieci, młodzież, rodziny i Księdza Proboszcza, który powiedział m.in.: " Któż zdoła pojąć to, co dokonało się w sercach spracowanego kujawskiego ludu, który na głos dzwonów przerywał pracę i gromadził się w świątyni, by szeptać sercem i ustami: ´Miej Miłosierdzie dla nas i całego świata...´.

Na zakończenie Mszy św. słowo wygłosił bp S. Gębicki. Wezwał wiernych do gorliwości i pełnego zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu, do odwagi dawania świadectwa o Chrystusie każdego dnia. Rozpoczął się czas - mówił Ksiądz Biskup - wprowadzania w życie każdego z parafian, w życie osobiste oraz rodzinne, orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Skończyły się niezapomniane dla wspólnoty dni, których atmosfera udzielała się także przejeżdżającym przez parafię, bowiem wystrój domów, oświetlone obrazy w oknach, pięknie udekorowane kapliczki przydrożne mówiły o czymś niezwykłym, co jest udziałem tego miejsca. Oby dzieło, rozpoczęte z Bożą pomocą w ludzkich sercach, trwało nieustannie i wydało wspaniałe owoce.

Spotkanie po 19 latach

Wydarzenie, mające miejsce we wtorek 11 czerwca br. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zgłowiączce, było ważne dla wielu osób, zwłaszcza dla księży, którzy przybyli tu na zjazd z okazji 19-lecia przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości przewodniczył bp Roman Andrzejewski, który w latach seminaryjnych był ich profesorem i wychowawcą.

11 czerwca 1983 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego w bazylice katedralnej we Włocławku ówczesny rektor Wyższego Seminarium Duchownego - ks. Franciszek Jóźwiak przedstawił biskupowi włocławskiemu Janowi Zarębie 14 diakonów, którzy następnie z jego rąk przyjęli święcenia kapłańskie.

Po 19 latach w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem bp. R. Andrzejewskiego zanieśli oni uroczyste Te Deum. Mszę św. celebrowali: ks. Henryk Krawczyk, ks. Paweł Kubiak ( diecezja kaliska), ks. Stanisław Manios, ks. Jerzy Mętlewicz, ks. Ryszard Nowicki, ks. Piotr Obolewski, ks. Wojciech Przybylski (diecezja kaliska), ks. Władysław Waszak, ks. Jan Witkowski, ks. Jan Henryk Witkowski (diecezja kaliska). Duchowo łączyli się z nimi ks. Telesfor Kowalski i ks. Kazimierz Bidziński, pracujący zagranicą, ks. Andrzej Walczak i ks. Andrzej Klauze. W dziękczynienie włączył się także ks. Jacek Kwaśniewski, który zwolna wraca do zdrowia po wypadku samochodowym.

Homilię wygłosił bp R. Andrzejewski. Przypomniawszy ceremoniał święceń, zwrócił uwagę na posługę kapłana we współczesnych realiach i na potrzebę dawania świadectwa życiem i pracą. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup podał krótką, serdeczną charakterystykę osobową każdego z Księży Jubilatów. Równie serdecznie zwrócił się do ks. Kwaśniewskiego i jego rodziców, dziękując za troskę i trwanie przy synu.

W obchody włączyli się także parafianie, a zwłaszcza uczniowie Szkoły Podstawowej w Zgłowiączce i Gimnazjum Publicznego w Siemnówku, przygotowując okazjonalny montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie uczniowie wręczyli Księżom Jubilatom wiązanki kwiatów.

Dopełnieniem uroczystości było spotkanie koleżeńskie na plebanii. Wspominano czasy seminaryjne, wspaniałych profesorów, pierwsze parafie, pierwszych proboszczów i pierwsze wikariaty... Ksiądz Biskup podarował każdemu z księży swą najnowszą książkę Pleni omnes sunt libri... Sto lektur Biskupa Romana, opatrzoną dedykacją.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję