Reklama

Z nadwiślańskiej fary na świat

W niedzielę 23 czerwca, w przeddzień liturgicznych uroczystości odpustu parafialnego, we włocławskiej farze odprawiona została Msza św., transmitowana bezpośrednio przez TV Polonia. Już wcześniej, także za pośrednictwem Radia "W", proboszcz parafii - ks. prał. Bolesław Cieślak ogłaszał i zachęcał do udziału w uroczystościach odpustowych. Ksiądz Proboszcz mówił, że odbiera telefony od osób mieszkających w innych miastach Polski, a nawet poza granicami kraju, którzy nie kryją radości, że w telewizji będą mogli zobaczyć - jak mówią - ukochaną farę.

Jest duża liczba włocławian, którzy do fary mają szczególny sentyment: kolejne pokolenia z tej parafii zawierają małżeństwa, chrzczą dzieci i posyłają je do Pierwszej Komunii św. Niektórzy, po wieloletniej nieobecności w parafii - wracają tu, wspominając minione lata. Jeszcze inni, na obczyźnie, niekiedy oddaleni o tysiące kilometrów cieszą się, że nowoczesne zdobycze techniki umożliwiają im uczestnictwo w Mszy św. sprawowanej w nadwiślańskiej farze, kościele ich dzieciństwa i młodości.

Transmisję telewizyjną poprzedziła krótka informacja historyczna o świątyni. Położona nad rzeką, narażona była na zalewanie wodami Wisły. Zaradzono temu, podnosząc w XIX w. teren bulwarów. Prawdopodobnie pierwszy kościół św. Jana Chrzciciela wybudowano w X w., lecz nie ma po nim żadnych śladów. Dzisiejszy kościół, wybudowany w 1538 r., znajduje się na miejscu pierwotnego. Budowla jest w stylu gotyckim, wystrój wnętrza ma barokowy. Wśród znajdujących się tu zabytków są zbudowane w XVI i XVII w. kaplice: Aniołów Stróżów i Pięciu Ran Pana Jezusa. W ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wierna kopia Obrazu Jasnogórskiego, wotum włocławian za ocalenie miasta w 1920 r.

Mszę św. celebrował ks. inf. Leonard Urbański wraz z wikariuszem biskupim - ks. prał. Stanisławem Waszczyńskim, proboszczem katedralnym, i ks. prał. Bolesławem Cieślakiem. W słowie wstępnym Ksiądz Infułat prosił wiernych, by podczas Liturgii "pamięcią i modlitwą objąć wszystkich parafian: tych, których życie dzieci Bożych rozpoczęło się przy chrzcielnicy w tym domu Bożym, żyjących i rozproszonych po parafiach Włocławka i poza Włocławkiem, i tych, których Bóg powołał już do siebie".

Podniosłe kazanie wygłosił Ksiądz Proboszcz. Mówił o Papieżu Janie Pawle II jako o proroku przełomu wieków, podróżującym po świecie i przepowiadającym Chrystusa. Przypomniał postaci związane z diecezją włocławską i Włocławkiem: św. Maksymiliana Kolbego, bł. bp. Michała Kozala, sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. Przez nich Bóg dawał znaki przepowiadające upadek systemów totalitarnych.

Teraz, wolni, ale nadal zagubieni, zmęczeni ludzie nie mogą ulegać złu, lecz - ducha nie gasząc - brać losy Kościoła i Polski we własne ręce po to, by bronić wiary, godności człowieka i Ojczyzny.

Po błogosławieństwie końcowym został odsłonięty wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Większość wiernych została w kościele, by powierzyć Maryi swe troski, obawy i prośby. Dobre oczy Maryi z miłością patrzyły na rozmodlonych ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję