Reklama

Koneck

Prymas Tysiąclecia patronem Zespołu Szkół

We wrześniu ubiegłego roku w Zespole Szkół w Konecku rozpoczęto działania mające na celu wybranie patrona placówki. Nauczyciele i rodzice zgodnie uznali, że w dobie upadku autorytetów i kryzysu wartości działania wychowawcze będą skuteczniejsze, jeśli zostaną oparte o wzorzec osobowościowy, wzorzec postawy etycznej i moralnej. Ankietowani uczniowie, nauczyciele i rodzice uznali, że najlepszym patronem dla szkoły będzie kard. Stefan Wyszyński.

12 marca br. Rada Gminy w Konecku podjęła uchwałę o nadaniu Zespołowi Szkół w Konecku imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a sama uroczystość odbyła się niespełna trzy miesiące później, 7 czerwca br. W jej trakcie odbyło się też poświęcenie i wręczenie sztandaru oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Patrona.

Szkolna uroczystość zgromadziła wielu uczestników. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, władze powiatu aleksandrowskiego, władze samorządowe gminy Koneck, rodzice, grono pedagogiczne, emerytowani pracownicy, delegacje ościennych szkół oraz uczniowie. Przybył także bp Roman Andrzejewski, któremu towarzyszyli proboszcz parafii św. Prokopa w Konecku - ks. Jan Andrzej Radaszewski oraz ks. Zygmunt Kuśmierek - proboszcz parafii św. Marcina BM w Straszewie.

Zebranych w szkolnej sali gimnastycznej gości powitał dyrektor Zespołu Szkół Dariusz Wochna, który następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie dotyczące postaci Księdza Prymasa i jego wpływu na polską historię, kulturę i myśl społeczno-polityczną XX w.

Mówca podkreślił również przekonanie grona pedagogicznego do celowości stosowania się w pracy wychowawczej do wskazówek Prymasa Tysiąclecia dotyczących miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny: "Nauka kard. Wyszyńskiego zachowała swoją uniwersalną wymowę i ponadczasową mądrość humanisty podążającego drogami prawdy o człowieku i o świecie. Był bowiem prawdziwym nauczycielem, po którego wskazania będziemy sięgać teraz i w przyszłych pokoleniach".

Rozpoczęła się ważna ceremonia przekazania szkole sztandaru, ufundowanego przez społeczeństwo gminy Koneck. Przewodnicząca Rady Rodziców Maria Kisielewska wręczyła go wójtowi gminy Ryszardowi Borowskiemu, który przekazał sztandar Dyrektorowi Zespołu Szkół. Dokonawszy prezentacji sztandaru, dyr. D. Wochna wręczył go uczniom, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.

Następnie bp Andrzejewski odsłonił i poświęcił znajdującą się w holu brązową tablicę ku czci Patrona - dar nauczycieli, rodziców i uczniów. Na pamiątkę tak ważnego dla szkolnej społeczności dnia goście dokonali wpisu do Złotej Księgi. Na zakończenie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów, przygotowanych przez nauczycieli: Renatę Grzegórską, Wiolettę Możdżeń, Wiolettę Wicher i Janusza Lewandowskiego.

Na drugą część uroczystości wszyscy przeszli do kościoła parafialnego pw. św. Prokopa. Tu uczestniczyli w uroczystej Mszy św., w trakcie której Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia sztandaru oraz udzielił sakramentu bierzmowania uczniom Gimnazjum.

W zgodnej opinii wszystkich uczestników uroczystość nadania imienia Zespołowi Szkół w Konecku pozostanie długo w pamięci uczniów i społeczeństwa Gminy Koneck.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję