Reklama

Niedziela Wrocławska

Tradycja zamknięta w rezerwatach [FELIETON]

Kiedy 2 tygodnie temu pisałem felieton pt. „Wara od Summorum Pontificum”, nie sądziłem, że papież Franciszek podniesie rękę na owy dokument Benedykta XVI tak szybko i w tak surowy sposób. Także dla mądrzejszych i bardziej ode mnie obeznanych w temacie, decyzja ta była jak grom z jasnego nieba.

Archiwum

Wspólny kierunek modlitwy podkreśla priorytet odniesienia się do Boga

Wspólny kierunek modlitwy podkreśla priorytet odniesienia się do Boga

Traditionis Custodes, a więc motu proprio wydane przez ojca świętego Franciszka zmieniło diametralnie sytuację środowisk tradycji katolickiej oraz miejsce samej nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w Kościele. Od tej pory (bez nawet najmniejszego vacatio legis) jedynym wyrazem lex orandi (normy modlitwy) rytu rzymskiego stała się tzw. nowa Msza.

Jest to odwrót o 180 stopni od podejścia Benedykta XVI, który stwierdził, że równocześnie obok siebie powinny funkcjonować forma zwyczajna i nadzwyczajna będące wyrazem tej samej lex orandi.

Zapisy motu proprio ojca świętego Franciszka są więc jawnym uderzeniem w koncepcję papieża seniora, któremu dodatkowo przypisuje się błędne intencje, jakoby jedynym celem Summorum Pontificum było wyciągnięcie ręki do lefebrystów.

Podziel się cytatem

Reklama

W wyniku nowych uregulowań nie będą mogły powstawać nowe wspólnoty tradycjonalistyczne, a w każdej diecezji będzie mogło być tylko jedno miejsce celebracji starszej formy rytu rzymskiego oraz jeden celebrans. Nowo wyświęcani księża, aby sprawować taką Mszę będą musieli uzyskać akceptację samej Stolicy Apostolskiej. Ponadto Msze trydenckie nie będą już mogły być sprawowane w kościołach parafialnych. Wierni przywiązani do takiej liturgii zostali zatem zamknięci w swoistych rezerwatach, gdzie duchowość trydencka ma ostatecznie wymrzeć. Taki jest cel Traditionis Custodes wyrażony wprost – całkowite wyrugowanie przedsoborowej Mszy.

Niezrozumiałym jest, iż papież Franciszek, będący człowiekiem dialogu i różnorodności (wydaje się, że nieraz nawet przesadnego), teraz okazuje tak daleko idącą surowość w stosunku do tradycjonalistów, którzy przecież zachowują komunię z ojcem świętym. Chcą pozostać na łonie Kościoła i nie odchodzą do schizmatyckich grup. Po nowym zarządzeniu niestety może się to zmienić. Skąd taka niekonsekwencja i podwójne standardy?

Z całą pewnością niepokojące zjawiska w środowiskach tradycjonalistycznych mają miejsce. Jednak czy inne grupy są od tego wolne? Czy bez skazy jest neokatechumenat bądź niektóre charyzmatyczne wspólnoty? Jaka była reakcja papieża na nadużycia w tych środowiskach? Większość niemieckiego Kościoła odrzuca katolicką moralność seksualną – czy Watykan podjął wobec tego tak ostre kroki? Skąd zatem takie napiętnowanie jednej grupy?

Reklama

Warty podkreślenia jest chyba jedyny pozytywny aspekt rozporządzenia Franciszka. Chodzi mianowicie o wezwanie do przestrzegania przepisów liturgicznych podczas wszystkich Mszy Świętych. Skoro więc dostęp do Mszy trydenckiej będzie ograniczony, spróbujmy uczynić zwyczajną formę rytu rzymskiego jeszcze piękniejszą – zgodną z zapisami soborowej konstytucji o liturgii Sacrosanctum concilium oraz Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego. Przywróćmy chorał gregoriański, wprowadźmy łacinę choćby w pewnych częściach, używajmy Kanonu Rzymskiego w niedziele i święta oraz przywróćmy krzyżowi należne miejsce na środku ołtarza. Niech choćby takie będą dobre owoce Traditionis Custodes.

Wielu wydawać się może, że tekst ten jest pasmem krytyki Franciszka, litanią zarzutów wobec niego i aspirowaniem szarego człowieczka, aby być świętszym od papieża. Jednak skrajne ograniczenie Mszy trydenckiej, chociaż dotkliwe, przykre i bolesne, nie zmienia tego, że papieża miłuję, modlę się za niego i jestem mu posłuszny. Św. kard. Newman stwierdził jednak kiedyś, że zanim wzniósłby toast za papieża, najpierw wypiłby go za sumienie. Stąd też taki, a nie inny, gorzki wydźwięk tego felietonu. Zarówno sumienie, jak i rozum podpowiadają mi, że nie można odcinać swoich korzeni, których integralną część stanowi liturgia trydencka.

2021-07-25 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić wielkich charyzmatyków

2021-09-17 14:38

Maria Fortuna- Sudor

    To już jutro! W sobotę 18 września w Sanktuarium Św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach( ul. Totus Tuus 32) odbędzie się Sympozjum pt. „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła” .

O    rganizatorem sympozjum jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję