Reklama

Niedziela Lubelska

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

Pani Danuta do kościoła chodzi codziennie. Msza św. w samo południe to dla niej, emerytki, idealna pora. Codziennie także sprawdza pocztę mailową. Obsługi komputera i internetu nauczyła się w grupie aktywizującej seniorów. Dzięki temu ma częsty kontakt z wnukami na emigracji. Nie opuszcza też cotygodniowych spotkań w parafialnym Legionie Maryi.

Reklama

Coraz starsi

Nasz region, jak i cała Polska, starzeje się w szybkim tempie. Systematycznie zmniejsza się liczba dzieci i młodzieży, a wzrasta odsetek ludzi powyżej 65. roku życia. Co roku ta grupa powiększa się o ponad 8 tys. osób. Starszych najwięcej jest już w miastach, zdecydowanie dominują kobiety. W niewielkim stopniu sytuację demograficzną poprawia napływ młodszych pokoleń z Ukrainy, a ostatnio z Białorusi.

Podobne problemy ma cała Europa i Ameryka Północna. To zapewne jeden z czynników, który skłonił papieża Franciszka do ustanowienia Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Będzie obchodzony w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima, rodziców Maryi. Pierwszy taki dzień Kościół świętować będzie w niedzielę 25 lipca. Towarzyszy mu papieskie orędzie z mottem: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Reklama

Miejsce dla seniora

Starzenie się społeczeństwa stanowi duże wyzwanie także dla życia religijnego. W niektórych parafiach powstały znakomite inicjatywy adresowane do emerytów i rencistów. Księża proboszczowie podjęli decyzje o udostępnieniu pomieszczeń na zajęcia ze starszymi. W Lublinie w parafii Matki Bożej Królowej Polski znajdziemy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów, przy parafii Świętej Rodziny działa Dom Senior Plus, przy innych kościołach czynne są Kluby Seniora.

Lubelszczyzna ma dobrą tradycję troski o ludzi starszych. Od 35 lat Uniwersytety Trzeciego Wieku w stolicy regionu oraz w Zamościu i Tomaszowie proponują szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, ale i sekcje katechetyczne. Ostatnio w Lublinie zainaugurowała zajęcia pierwsza w naszym kraju Akademia Opieki Maieutycznej. Powołało ją Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności. - Metoda maieutyczna zakłada niesienie skutecznej pomocy osobom starszym i polega na wejściu w świat takich ludzi. Przygotowujemy do tego pracowników pomocy społecznej, siostry zakonne prowadzące placówki dla starszych oraz rodziny, które mają w swoich domach seniorów, często dotkniętych demencją - wyjaśnia Marian Krawiec, prezes towarzystwa. Pierwsze szkolenia ruszą jesienią.

Twarze aniołów

Wszystkie formy instytucjonalnej opieki nad osobami starszymi są niezwykle cenne i dobrze, że włączają się w nie także podmioty kościelne. Franciszek w tegorocznym orędziu wyraził pragnienie „aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą, zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni, odwiedził anioł! Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach”.

W niedzielę, 25 lipca, wszyscy biorący udział w uroczystościach dedykowanych starszym mogą uzyskać odpust zupełny. Przynależy on również osobom chorym, które fizycznie nie dotrą do kościołów. Zupełnym novum jest odpust dla każdego, kto w tym dniu odwiedzi osoby starsze, samotne czy potrzebujące, a nawet jeżeli nie może tego zrobić osobiście, odpust uzyska kontaktując się i spędzając czas z seniorem przy pomocy środków telekomunikacyjnych.

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób, ich zrozumienie i poświęcony czas. Dzięki takim spotkaniom starsi odczują, że przychodzi do nich Pan, który obiecał, że pozostanie z nami przez wszystkie dni.

2021-07-26 06:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-16 15:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Premier uruchamia swój autorski podcast

2021-09-17 14:47

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Krystian Maj/KPRM

Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku i przekazał, że co tydzień będą tam "informacje polityczne z pierwszej ręki", a także omówienie najważniejszych tematów.

O swojej nowej aktywności premier poinformował na Facebooku. "Czas na coś nowego!" - napisał. "Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu, w którym mówię o tym, co ważne dla Polski i Polaków" - przekazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję