Reklama

Konkurs recytatorski na 30-lecie diecezji szczecińsko-kamieńskiej

Po normalizacji politycznych stosunków pomiędzy RFN a PRL, która nastąpiło w 1970 r., nadszedł czas na uregulowanie spraw kościelnych. Dzięki staraniom prymasa Stefana Wyszyńskiego zostały one uwieńczone powodzeniem. 28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI powołał do istnienia nowe diecezje w Polsce, w tym również szczecińsko-kamieńską. Pierwszym ordynariuszem tej diecezji został bp Jerzy Stroba. Jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych naszej diecezji była wizyta Ojca Świętego. Jan Paweł II przybył do Szczecina 11 czerwca 1987 r. Obecnie metropolii i naszej diecezji przewodzi abp Zygmunt Kamiński.

Chcąc uczcić 30. rocznicę powstania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Choszcznie - ks. kan. Henryk Przestacki i działająca przy parafii Akcja Katolicka zorganizowali konkurs recytatorski o tematyce religijno-patriotycznej. Wzięło w nim udział 26 uczestników, których oceniało jury w składzie: Maria Gieiel, Teresa Jaworska, Irena Sadowska, Tomasz Jabłecki i przewodniczący - ks. Dariusz Skibicki. Członkowie komisji zgodnie podkreślali, że poziom konkursu był wysoki. Na uznanie zasługiwał dobór wierszy. Uczestnicy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjalnej i średniej. Wśród uczniów szkół podstawowych pierwszą nagrodę przyznano Joannie Rybce, która ciekawie wyrecytowała wiersz Władysława Sebyły Złoty kubek. Drugą nagrodę otrzymała Karolina Strejko, a trzecią - Iwona Flis. Specjalne wyróżnienia otrzymały Oliwia Pietrzak za udany debiut w wieku 6 lat i Natalia Iwańska za kulturę słowa. Wśród uczestników w wieku gimnazjalnym pierwsze miejsce zajęła Anna Barej. W jej wykonaniu usłyszeliśmy Hymn do miłości z I Listu św. Pawła do Koryntian.II miejsce zajęła Barbara Karolewicz, a III Agnieszka Bielecka. Najwyżej ocenioną uczestniczką konkursu reprezentującą uczniów szkół średnich okazała się Magdalena Jasińska, która wspaniale wyrecytowała wiersz Stanisława Barańczaka NN próbuje sobie przypomnieć słowa modlitwy. II nagrodę otrzymał Marcin Fiedorowicz, III zaś Marta Żaczek. Wyróżnienia otrzymały Magdalena Kieżun i Katarzyna Grajewska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez choszczeńskich sponsorów. Na duchową ucztę licznie przybyli zaproszeni goście, m.in.: starosta choszczeński Tadeusz Puczyński, wicestarosta Andrzej Ogonowski oraz burmistrz miasta Jan Kiela. Swą obecnością zaszczycili nas goście ze Szczecina: prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Stefania Biernat i wiceprezes DIAK Edmund Bilicki.

Uczestnicy, zaproszeni goście oraz widzowie podkreślali bardzo miłą atmosferę panującą w czasie konkursu. Złożyły się na nią m.in. oprawa muzyczna, którą zapewnił Tomasz Jabłecki, oprawa plastyczna, której autorem był Edmund Pokorniecki, oraz świetna organizacja spotkania. Prowadzący konkurs Barbara Zaniewska i Ryszard Chruściel podziękowali też za współpracę Piotrowi Figasowi, nauczycielowi Zespołu Szkół Zawodowych, który pomagał przygotować uczniów do konkursu. Słowa podziękowania zostały również skierowane do gospodarzy, czyli Zespołu Szkół, który udostępnił salę. Spotkanie skończyło się błogosławieństwem udzielonym przez ks. kan. H. Przestackiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję