Reklama

Bezrobotni w parafii - parafia wobec bezrobotnych

Odpowiedzialnością za wysoki wskaźnik bezrobocia w Polsce biskup tarnowski Wiktor Skworc obarcza wyłącznie rządzących. Jego zdaniem, po 1989 r. żaden gabinet nie zajął się tym problemem. W Tarnowie Ksiądz Biskup rozmawiał pod koniec stycznia o formach pomocy bezrobotnym w czasie obrad diecezjalnej rady duszpasterskiej. Spotkanie przebiegało pod hasłem: Bezrobotni w parafii - parafia wobec bezrobotnych.
Zdaniem bp. Skworca, mimo wielu lat, jakie minęły od czasu zmiany systemu politycznego w Polsce, nie rozwinęła się klasa ludzi średnio zarabiających. Uważa on, że sytuacja ekonomiczna nie sprzyja działalności gospodarczej. Zbyt wysokie podatki zniechęcają pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy. "Trzeba apelować do rządu i parlamentu, by podjęli gruntowną reformę państwa, gdyż dryfuje ono ku katastrofie" - powiedział.
Jedną z form pomocy osobom bez pracy jest zatrudnianie ich przez parafie, tworzenie parafialnych klubów i banków ofert pracy oraz kształcenie młodzieży w Katolickich Centrach Edukacji "KANA", prowadzonych przez Kościół w Polsce. Ośrodki organizują m.in. szkolenia komputerowe i kursy językowe dla bezrobotnej młodzieży w wieku do 25 lat oraz korepetycje dla uczniów klas maturalnych z wybranych przedmiotów. Część uczestników zajęć wykorzystuje zdobytą wiedzę i szuka zatrudnienia na rynku pracy. Niektórzy uczą się języków obcych i wyjeżdżają do pracy za granicę. Emigrację "za chlebem" obserwuje również wielu proboszczów diecezji tarnowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję