Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Relikwie św. Brygidy Szwedzkiej

Paweł Wysoki

Do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej zostały wprowadzone relikwie św. Brygidy Szwedzkiej.

Świątynia przy ul. Narutowicza, wotum wdzięczności króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, przez ponad 440 lat była miejscem modlitwy i pracy duchowych synów oraz córek św. Brygidy. Ostatnia lubelska ksieni Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy zmarła w 1870 r. i została pochowana w kryptach kościoła. Kult świętej żony, matki i zakonnicy, której w XIV wieku słuchali królowie i biskupi, odrodził się w Lublinie za sprawą rektora ks. prał. Franciszka Przytuły. Gdy pod koniec XX wieku św. Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę współpatronką Europy, okazało się, że w kościele znajduje się obraz świętej, namalowany w XV wieku. Cenne dzieło umieszczone zostało w ołtarzu głównym, a w świątyni zainicjowano nabożeństwo do św. Brygidy.

Reklama

Obecny rektor ks. Dariusz Bondyra, troszcząc się o dziedzictwo przodków, podjął dzieło renowacji zabytkowych stalli z kilkunastoma obrazami z życia świętej oraz bezcennego portretu. Za zgodą abp. Stanisława Budzika oraz przełożonych klasztoru Brygidek w Gdańsku, zwrócił się do władz zakonu w Rzymie z prośbą o relikwie świętej. W pierwszej połowie lipca do Lublina dotarły fragment kości oraz szaty, w której zostało pochowane ciało św. Brygidy. Relikwie umieszczone w zabytkowym relikwiarzu, użyczonym z kościoła Nawrócenia św. Pawła, zostały uroczyście wniesione do świątyni przez ks. prał. Franciszka Przytułę 23 lipca. - W czasach, kiedy Europa się rozpada, szerzy się laicyzm i bezbożnictwo, potrzeba nam świadectwa i wstawiennictwa świętej, która wzywa do zachowania wiary i wierności Kościołowi - podkreślił ksiądz prałat.

Fotorelacja z uroczystości na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

O śladach św. Brygidy w Lublinie pisaliśmy na naszych łamach https://www.niedziela.pl/artykul/152436/nd/Trwale-slady

Reklama


Reklama


Reklama


2021-07-27 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję