Reklama

"Serce dzieciom" już po raz dwunasty

W sobotę i niedzielę, 21 i 22 czerwca, już po raz dwunasty w Nowej Wsi Wielkiej k. Bydgoszczy odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej "Serce Dzieciom", organizowany przez tamtejszą parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się czternastu wykonawców - pochodzących w większości z archidiecezji gnieźnieńskiej, lecz nie zabrakło także gości z bardziej odległych zakątków kraju.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą św. Tuż po jej zakończeniu, punktualnie o godz. 18.00, w amfiteatrze rozbrzmiały słowa hymnu festiwalowego, wykonanego wspaniale przez zespół "Małe Dzieci Naszego Taty" z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Bydgoszczy, laureata ubiegłorocznego festiwalu. Słowa powitania do zgromadzonych skierował ks. Michał Stolarski - miejscowy proboszcz i dyrektor festiwalu w jednej osobie. On także przeczytał list, jaki do organizatorów i uczestników imprezy skierował metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński. Następnie w imieniu władz lokalnych zgromadzonych powitali wójt Piotr Jazel i wicewójt Wojciech Oskwarek. Przyszedł wreszcie czas, by przedstawić jury, w którym zasiedli: ks. Mirek Kaczmarek, Elżbieta Krzyżanowska, Teresa Błaszczyk i Jacek Grzanka, i przystąpić do zmagań konkursowych.

Pierwszego wieczora zaprezentowało się sześciu wykonawców, a jako pierwsza na estradę wyszła miejscowa młodzież - zespół "I.F.", który m.in. wykonał jedną z najpopularniejszych piosenek Tomka Kamińskiego - Ty tylko mnie poprowadź. W klimat "krainy łagodności" wprowadził natomiast słuchaczy inowrocławski zespół "Nie Toperz", który zmusił do chwili zamysłu, śpiewając: List deszczowy, Modlitwę - piosenkę o św. Franciszku z Asyżu. W dalszej kolejności zaprezentowali się: pochodzący również z Inowrocławia Piotr Olejniczak - utalentowany młody wokalista, oraz zespoły: "Sigma" z Nowej Wsi Wielkiej, "Effatha" z parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy oraz "Fidelis". Wieczorem natomiast wszystkich czekała prawdziwa muzyczna uczta, którą był koncert jednej z największych gwiazd polskiej sceny współczesnej muzyki chrześcijańskiej - Tomka Kamińskiego.

O tym, jak dużą popularnością się on cieszy, świadczyć może fakt, że duży plac zapełnił się ludźmi niemalże do ostatniego miejsca. Było to piękne spotkanie (tak bowiem Artysta woli określać swoje występy), podczas którego można było usłyszeć wszystkie jego największe przeboje. Tylko anioły do mnie wysyłaj... Dla Ciebie, z miłości do Ciebie... Ty tylko mnie poprowadź - Tobie powierzam mą drogę... W sposób bardzo szczególny zabrzmiała piosenka: Tylko bądź, bądź i daj lepszego świata nadzieję. Tylko chciej, chciej, chciej, miłością swoją dzielić się... Dlaczego właśnie ona zabrzmiała tak szczególnie? Dlatego, że taki właśnie jest sens tego festiwalu - pomoc bliźnim, dzieciom. Pozyskaniu środków na ten cel posłużyła licytacja szklanego serca, która odbyła się w przerwie koncertu. Zostało ono sprzedane za sumę 300 zł, a zwyciężczyni odebrała je z rąk znakomitego gościa festiwalu. Koncert Tomka Kamińskiego spodobał się publiczności tak bardzo, że nie puścili go z estrady wcześniej jak po czwartym bisie. Nie był to jednak koniec wieczoru, gdyż odbył się jeszcze drugi koncert, w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego festiwalu.

Sobotnią turę przesłuchań rozpoczął występ dziecięcego zespołu "Boża zadyma" z Łabiszyna i Lubostronia. Grupa istnieje od zaledwie 3 miesięcy i uczestnictwo w festiwalu było ich debiutem estradowym. Dodajmy - bardzo udanym. W dalszej kolejności na scenie pojawił się najliczniejszy zespół tegorocznego festiwalu - "Małe Dzieci Naszego Taty" z Bydgoszczy - liczący 66 osób, w tym 59 dzieci. Mali Bydgoszczanie wykonali trzy piosenki: Może masz zły dzień, Anioł mój i Dziękujemy Jezusowi. Bardzo ciekawie zaprezentowała się także młodziutka, bo zaledwie 14-letnia Kamila Stolarczyk z Inowrocławia, dysponująca bardzo ciekawie brzmiącym głosem. W dobry humor wszystkich wprawił gnieźnieński zespół "Benedicite", śpiewając Pozwólcie gwizdać szpakom. Później jednak zrobiło się nieco poważniej, gdy dziewczęta zaśpiewały piosenki: Mamo, tato dedykowaną wszystkim rodzicom oraz tym, którzy w najbliższym czasie nimi zostaną, oraz Maryja (Daj naszym słowom sens). Podczas tej tury przesłuchań zaprezentowały się ponadto dwie znakomite grupy z Bydgoszczy: "J.C. Band" oraz "Samemu Bogu" z parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników na Fordonie oraz goście z Warszawy - chóry "Ave" i "Avetki". Gwiazdą drugiego festiwalowego wieczoru był Piotr Szczepanik, co było niewątpliwie głębokim ukłonem w stronę starszej wiekiem części publiczności. Również i on wykonał swoje największe przeboje: Zabawa podmiejska, Nigdy więcej, Goniąc kormorany, Kochać, Przyszła dziś do mnie nostalgia... Szkoda tylko, że zostały one nieco zmienione i już nie brzmią tak, jak kiedyś. Zaskoczył jednak zgromadzonych, wykonując powtórnie Goniąc kormorany - tym razem tak, jak to brzmieć powinno, a w dodatku w duecie z... samym sobą sprzed lat. Artysta podkreślił, że od dawna było to jego marzeniem. Pomysł się spodobał.

Gdy Piotr Szczepanik opuścił estradę, nadszedł czas rozstrzygnięć. Po burzliwych naradach jury stwierdziło, że właściwie każdy z uczestników powinien otrzymać jakąś nagrodę. Ponieważ było to jednak niemożliwe, postanowiono wyróżnić: Kamilę Stolarczyk za profesjonalizm w głosie oraz Piotra Olejniczaka za wspaniałą osobowość. W kategorii dziecięcej nagrodzono: zespół "Benedicite" (II miejsce) za nastrój, jaki tworzy na estradzie oraz zespół "Samemu Bogu" (I miejsce) za wysoki poziom artystyczny i wspaniały kontakt z publicznością. W kategorii młodzieżowej zaś - zespół "Nie Toperz" (II miejsce) oraz "J.C. Band" (I miejsce) . Jury doceniło ponadto postępy poczynione w ciągu minionego roku przez grupę "I.F.". Grand Prix festiwalu, za - jak podkreślono - absolutny profesjonalizm, przyznano zespołowi "Avetki", a nagrodę publiczności zespołowi "Małe Dzieci Naszego Taty". Festiwal zakończył uroczysty koncert laureatów. Trzeba dodać, że również tego wieczoru odbyła się licytacja. Kolejne szklane serduszko sprzedane zostało za sumę 301 zł.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję