Reklama

Prymasowskie Wydawnictwo GAUDENTINUM proponuje

Jak wyglądało życie mieszkańców Gniezna w przeszłości? Jak bardzo zmieniło się to miasto, jego ulice, domy, kamienice, urzędy...? Z pewnością takie pytania często nasuwają się wielu osobom, które spacerując ulicami tego miasta, obserwują ludzi, stare budynki, sklepy czy urzędy. Odpowiedzi na nie znajdziemy z pewnością w książce pt. Gnieźnianina żywot codzienny autorstwa Erazma Scholtza i Marka Szczepaniaka, wydanej przez Prymasowskie Wydawnictwo "Gaudentinum".

Publikacja ta jest zbiorem ciekawostek dotyczących codziennej egzystencji dawnych gnieźnian. Obejmuje czas od rozbiorów do wybuchu II wojny światowej. Fragmenty tej książki ukazywały się na łamach gnieźnieńskiego wydania Głosu Wielkopolskiego w rubryce Ciekawostki historyczne w latach 1996-2000. Autorzy świadomie uniknęli przedstawienia wydarzeń dotyczących tzw. "wielkiej polityki". Ich zamiarem wcale nie było powtarzanie dotychczasowego dorobku historyków na temat dziejów Gniezna ani też stworzenie nowej syntezy historii tego miasta. W centrum ich zainteresowań znalazły się codzienne sprawy, radości, troski życia przeciętnego gnieźnianina. Prezentują zatem szkoły, w których mieszkaniec tego miasta uczył się; urzędy, gdzie załatwiał swoje interesy; miejsca, gdzie pracował, odpoczywał, modlił się itd. Jednocześnie przedstawiają ogólny szkic rozbudowy i rozwoju przestrzennego miasta.

Do książki dołączony jest wykaz nazw ulic Gniezna w latach 1793-1939 oraz plan Gniezna z 1913 r. "Zadaniem tej książki - jak wypowiedział się o niej wiceprezydent Gniezna Andrzej Grzelak - jest rozbudowanie miłości do naszej małej ojczyzny, jaką jest Gniezno. A tę miłość najlepiej kształtuje się poprzez wiedzę o danym miejscu" .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję