Reklama

Prymasowskie Wydawnictwo GAUDENTINUM proponuje

Jak wyglądało życie mieszkańców Gniezna w przeszłości? Jak bardzo zmieniło się to miasto, jego ulice, domy, kamienice, urzędy...? Z pewnością takie pytania często nasuwają się wielu osobom, które spacerując ulicami tego miasta, obserwują ludzi, stare budynki, sklepy czy urzędy. Odpowiedzi na nie znajdziemy z pewnością w książce pt. Gnieźnianina żywot codzienny autorstwa Erazma Scholtza i Marka Szczepaniaka, wydanej przez Prymasowskie Wydawnictwo "Gaudentinum".

Publikacja ta jest zbiorem ciekawostek dotyczących codziennej egzystencji dawnych gnieźnian. Obejmuje czas od rozbiorów do wybuchu II wojny światowej. Fragmenty tej książki ukazywały się na łamach gnieźnieńskiego wydania Głosu Wielkopolskiego w rubryce Ciekawostki historyczne w latach 1996-2000. Autorzy świadomie uniknęli przedstawienia wydarzeń dotyczących tzw. "wielkiej polityki". Ich zamiarem wcale nie było powtarzanie dotychczasowego dorobku historyków na temat dziejów Gniezna ani też stworzenie nowej syntezy historii tego miasta. W centrum ich zainteresowań znalazły się codzienne sprawy, radości, troski życia przeciętnego gnieźnianina. Prezentują zatem szkoły, w których mieszkaniec tego miasta uczył się; urzędy, gdzie załatwiał swoje interesy; miejsca, gdzie pracował, odpoczywał, modlił się itd. Jednocześnie przedstawiają ogólny szkic rozbudowy i rozwoju przestrzennego miasta.

Do książki dołączony jest wykaz nazw ulic Gniezna w latach 1793-1939 oraz plan Gniezna z 1913 r. "Zadaniem tej książki - jak wypowiedział się o niej wiceprezydent Gniezna Andrzej Grzelak - jest rozbudowanie miłości do naszej małej ojczyzny, jaką jest Gniezno. A tę miłość najlepiej kształtuje się poprzez wiedzę o danym miejscu" .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję