Reklama

Dobry wypoczynek - "poczynaniem na nowo"

Człowiek dzisiejszy, pogrążony w wirze i gwarze, w troskach i chaosie drobiazgów codziennego życia, potrzebuje odpoczynku. Nie dziwi to nikogo, bo przecież sam Bóg już na początku stworzenia świata odpoczywał. Właściwie przeżyty odpoczynek to jednak wielka umiejętność, by ten wolny czas nie okazał się czasem zmarnowanym, sprowadzonym wyłącznie do lenistwa. Odpocząć bowiem to znaczy nauczyć się lepiej patrzeć, słyszeć, mówić, więcej rozumieć i odczuwać. Jan Paweł II, cytując poetę C.K. Norwida, określił odpoczynek jako "poczynanie na nowo", "wypracowanie nowego stworzenia" Jest to więc czas bardzo ważny, sprzyjający odkrywaniu sensu istnienia człowieka, refleksji nad swoim wnętrzem i otaczającym go światem, pozwalającym "doświadczyć wolności od spraw materialnych, uświadomić sobie, że praca jest w życiu człowieka środkiem, a nie celem" (Jan Paweł II).

Instynktownie więc człowiek szuka ciszy, naturalnej przyrody, gdzie sprawy ludzkie nabierają innego wymiaru, myśl jest wolna... " Natura jest tą kąpielą ożywczą, która przywraca siły wyczerpane w świecie ludzkim - pisał w XIX w. J.G. Pawlikowski. - Jest zaciszną świątynią, w której dusza, z dala od zgiełku codziennych zabiegów, staje oko w oko przed samą sobą i przychodzi nad sobą do refleksji" .

Piękno i harmonia stworzeń, panujące w nim prawa, pozwalają na odczucie istnienia Boga Stwórcy i ciągłej jego obecności. Takim uprzywilejowanym miejscem spotkań człowieka z Bogiem są góry. W bezpośrednim kontakcie z przyrodą człowiek tutaj odkrywa do Niego drogę.

Dlatego wyjdź wysoko, tam gdzie ziemia łączy się z niebem. Zatrzymaj się, usiądź wygodnie. "Jeśli poczujesz w najmniejszym źdźble trawy życie natury, to nie daleko jesteś od Stwórcy" - pisała poetka E. Falkowska. Stajesz się bardziej wrażliwy. Dostrzeżesz nie tylko pięknie kwitnącą lilię złotogłów, lecz również komara, który przysiadł na twojej nodze. Bezwiednie mu się przyglądasz... "Zastanówcie się, Kochani: Kto tak ułożył członki komarowi i pchle, iż żyjątka te mają właściwy sobie kształt, żyją i poruszają się? - pytał św. Augustyn - (...) Kto komarowi dał żądło, aby mógł ssać krew? Jakże delikatna jest ta trąbka, którą wciąga swe pożywienie! Któż to urządził? Któż to sprawił? (...) Ten sam, który w niebie stworzył anioła, na ziemi stworzył robaka. (...) Naucz się patrzeć na całość stworzenia jak na dzieło Boże, i czytać w nim niby w wielkiej księdze natury". Bowiem -

...otwartą księgą jest natura

dla tego, co w niej czytać umie;

Kazaniem - ptak, kwiat, las i chmura

Dla tego, co ich głos rozumie.

A wszystko prawi jednogłośnie,

Czy drobny mech, czy wielkie morze

Choć różnym głosem, lecz radośnie:

O jakżeś dobry, wielki Boże!- pisał poeta K. Damrot.

A kiedy tak się napatrzysz, nadziwisz i nasłuchasz, to nawet nie poczujesz, jak cały Psalm wyśpiewasz, choć słów się wcześniej nie uczyłeś. "Błogosław, duszo moja, Pana! O Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki! (...) Ty zdroje kierujesz do strumieni, co pośród gór się sączą (...). Jak liczne są dzieła Twoje, Panie!" ( 104).

Przypomnij sobie, tak św. Franciszek mówił kazania do ptaków, ryb, a nawet do słońca. I wilk stanął zadziwiony i ryby oddały hołd Bogu Stwórcy. Kiedy człowiek mówi do kwiatów, to one szybciej rosną. Tak przyjemnie jest więc, kiedy wędrując szlakiem pozdrawiają się turyści...

Zaczyna Cię już razić worek plastikowy przeganiany wiatrem, porzucona na szlaku puszka po napoju, rozdeptane murawy. A więc są tacy, którzy Niczego nie zauważyli, nie poczuli. Przebiegli, żeby zaliczyć. Czy wrócą do swych domów wypoczęci, odnowieni, by podjąć ten sam trud z nowym zapałem?

Życzę Ci, Bracie i Siostro, dobrego wypoczynku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Liturgia nie może być produktem ludzkiej wyobraźni i kreatywności

2023-02-04 23:00

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Świdnica

Św. Krzyż Świdnica

ks. Julian Nastałek

ks. Bogdan Ferdek

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Julian Nastałek podczas Mszy świętej trydenckiej w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI

Ks. Julian Nastałek podczas Mszy świętej trydenckiej w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI

O roli liturgii w życiu Kościoła, mówił ks. prof. Bogdan Ferdek, podczas Mszy Requiem w trzydziesty dzień po pogrzebie papieża emeryta Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję