Reklama

Potrzeba modlitwy różańcowej o pokój na świecie

Niedziela Ogólnopolska 10/2003

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Komańcza 1956 r.

Komańcza 1956 r.

W 50-lecie "postawienia wszystkiego na Maryję" przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Polski

Piszę te słowa 14 lutego 2003 r. Dzisiaj upływa 50 lat od chwili, gdy Prymas Tysiąclecia - Stefan Kardynał Wyszyński wypowiedział znamienne i znane powszechnie zdanie: "Wszystko postawiłem na Maryję". Wiemy, jak owocne były to słowa. Gdy Prymas je wypowiadał, sytuacja Kościoła w Polsce i Narodu była bardzo trudna. Komuniści prześladowali Kościół. Również Ksiądz Prymas osobiście wiele wycierpiał.
I właśnie wtedy, gdy zdawało się, że znikąd nie ma ratunku, padły te historyczne słowa. Odtąd Prymas rzeczywiście wszystko stawiał na Maryję, zarówno swoje losy, jak i sprawy całego Narodu. Mocami Maryi zwyciężył i uratował wolność Kościoła w Ojczyźnie i całą Polskę.
Obecnie przeżywamy podobnie trudną sytuację, wręcz tragiczną: nie tyle w wymiarze jednego narodu, co całej ludzkości. Światu grozi wojna, i to taka, jakiej jeszcze nie było. Gdyby wybuchł grożący nam obecnie konflikt między dwiema potęgami, jest obawa, że przerodziłby się on w wojnę ogólnoświatową o nieobliczalnych skutkach dla całej rodziny ludzkiej. Trzeba za wszelką cenę ratować zagrożony pokój świata. To nie igraszki dwóch mocarstw - tu chodzi o życie świata.
Najlepiej rozumie to Ojciec Święty Jan Paweł II. On czyni wszystko, aby ratować pokój. Przemawia, nawołuje do zgody, prowadzi rozmowy, ukazuje grozę sytuacji i okropność konfliktu zbrojnego, zwłaszcza dla bezbronnej ludności. Ze Stolicy Piotrowej wciąż głosi orędzie pokoju, a nade wszystko wzywa do modlitwy ludzi dobrej woli - rzec można - całą ludzkość.
Rzucając świat na kolana, daje nam do ręki oręż - zwycięską modlitwę - Różaniec św., oręż dany nam przez samą Maryję. W objawieniach ostatniego stulecia Matka Najświętsza błaga nas o Różaniec, woła niejako: Ratujcie świat! Proście o pokój, który jest zagrożony! Mówcie Różaniec!
Jan Paweł II, niezwykły miłośnik Maryi - Totus Tuus, wierny codziennej modlitwie różańcowej, która jest jego modlitwą ukochaną, w tym trudnym, wprost krytycznym momencie dziejów ogłasza ku chwale Maryi i dla ratowania świata obecny rok Rokiem Różańca św. Ponadto wprowadza do tradycyjnych tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych nowe tajemnice światła, które przybliżają ludzkie serca do Jezusa, abyśmy oczami Maryi patrzyli w oblicze Jej Syna.
Musimy wszyscy wypełnić wolę Ojca Świętego i chwycić za Różaniec w obronie pokoju świata. Mówmy go codziennie, według naszych możliwości - wszystkie cztery części: radosne, światła, bolesne i chwalebne albo jedną z nich, a co najmniej jeden dziesiątek.
"Odmawiając Różaniec, nie można nie czuć się wyraźnie zobowiązanym do służby sprawie pokoju..." - mówi Papież (list apostolski Rosarium Virginis Mariae). My, Polacy, musimy podjąć jego wezwanie. Niech to będzie nasza "broń masowego rażenia" - rażenia łaską Bożą. Niech to będzie nasza wielka duchowa mobilizacja wierzących Polaków. Inni mogą tego nie czynić, ale my, Polacy - musimy.
Dlaczego właśnie my?
- Bo prosi nas o to Papież, a my zawsze byliśmy wierni wołaniu Stolicy Świętej: Polonia semper fidelis - Polska zawsze wierna!
- Bo Papież Jan Paweł II to nasz rodak, który ma prawo na nas liczyć. Powiedział przecież do nas po inauguracji pontyfikatu: "Nie zostawiajcie mnie samego...".
Musimy być wierni naszej historycznej, narodowej tradycji.
Zawsze biegliśmy światu na pomoc: Wiedeń - 1683, Cud nad Wisłą - 1920, Zwycięstwo "Solidarności" - 1989 r. Czyż teraz mielibyśmy sprawić zawód Europie i światu, nie biegnąc na pomoc z naszą modlitwą?
Oczy nasze zwróćmy na Jasną Górę Zwycięstwa. Jasnogórska Maryja jeszcze nigdy nas nie zawiodła. Na Nią przed 50 laty postawił Prymas Tysiąclecia. I my na Nią stawiajmy!
Pomóżmy sobie w modlitwie różańcowej za pokój świata, łącząc się z Radiem Maryja i radiem Jasna Góra. Wspólną modlitwą więcej można wyprosić.
"Zwiążmy myśli, usta i dłonie nasze Różańcem świętym - pisze Stefan Kardynał Wyszyński - napełnijmy domostwa i wioski nasze szeptem modlitewnych Pozdrowień Maryjnych, przekazujmy jedni drugim uporczywe wołanie: Zdrowaś Maryjo! Sięgajmy do myśli Bożej i w rozważaniu życia Chrystusa na tle tajemnic różańcowych pogłębiajmy w sobie zrozumienie głównych prawd wiary: Wcielenia Syna Bożego i Odkupienia świata.
Zżyjmy się z Różańcem tak, abyśmy go stale odmawiali, abyśmy łatwo doń wracali, abyśmy mu poświęcali wszystkie wolne chwile. Jak miłym i wiernym towarzyszem codziennych zajęć naszych może być Różaniec! Krzątanina domowa przy wielu zajęciach, długie wędrówki do pracy, w pole, do fabryki, do szkoły czy urzędu, cierpliwe chodzenie za pługiem czy broną, wyczekiwanie w kolejkach, na przystankach autobusowych, w poczekalniach urzędów, długie godziny na wozie, w samochodzie, w wagonie kolejowym, bezsenne noce czuwania nad kołyską chorego dziecka, miłe chwile wytchnienia, włóczęgi po lesie czy po mieście - wszystko to może być uświęcone, wzbogacone, uprzyjemnione modlitwą różańcową.
Szczególniej zadbajmy o to, by przywrócić w domach rodzinnych piękny stary zwyczaj kończenia dnia wspólnym Różańcem" (Stefan Kardynał Wyszyński, Listy apostolskie Prymasa Polski).
Ratujmy pokój świata Różańcem!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję