Reklama

Książki

Sprawiedliwi - zaprezentowano książkę
G. Górnego o Polakach ratujących Żydów

[ TEMATY ]

książka

Żydzi

www.rosikonpress.com

Jest wiele rzeczy dotyczących zagłady Żydów w Polsce, o których prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy - powiedział autor książki "Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą" Grzegorz Górny. Publikacja została zaprezentowana w czwartek wieczorem w warszawskim kościele Wszystkich Świętych.

- Zdecydowałem się opisać indywidualne historie Polaków ratujących Żydów w szerszym kontekście, ponieważ nie da się o nich mówić w oderwaniu od rzeczywistości, w której żyli - powiedział Grzegorz Górny.

Reklama

Rodzina Kowalskich, której zdjęcie zamieszczone jest na okładce, poniosła śmierć z rąk okupanta, ale nie uzyskała tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. - W książce nie ograniczamy się do osób posiadających drzewka w Yad Vashem, ale mówimy o osobach anonimowych, które nigdy nie doczekają się uhonorowania - zaznaczył autor książki.

W dyskusji przed 1989 rokiem polski punkt widzenia nie był reprezentowany na arenie międzynarodowej. Obecnie widać, że prawda o Sprawiedliwych przenika do świadomości historyków izraelskich, czy amerykańskich, natomiast nie jest obecna kulturze masowej. Ważne jest uświadamianie zagranicznych odbiorców o skali pomocy udzielonej przez Polaków.

Janusz Rosikoń, wydawca, zwraca uwagę na to, że wiele osób ryzykowało życie dbając o to, żeby zagłada Żydów została udokumentowana. - Niemcy wywoływali zdjęcia u polskich fotografów i odbitki zostały przez nich zachowane, co pozwala nam na oglądanie obrazów tego okropnego świata - powiedział.

Reklama

Wydawca przywołał wypowiedź Szewacha Weissa, który zaznaczył, że należy spisywać świadectwa cichych bohaterów, ponieważ wraz z nimi umiera historia.

Ks. dr Piotr Waleńdzik dodał, że kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, w którym odbyła się prezentacja książki, był świadkiem bohaterstwa Polaków pomagającym swoim żydowskim sąsiadom. - Od kilku lat istnieje idea pomnika upamiętniającego ratujących Żydów i mamy nadzieję, że wkrótce stanie on na placu Grzybowskim - powiedział.

"Myli się ten, kto sądzi, że imiona zapisane w Yad Vashem to ostateczny rachunek. Władze Izraela mogą upamiętnić tylko tych, których nazwiska zostały im przekazane i przeszły niezwykle surową weryfikację. Nie wiemy nic o bardzo wielu innych ludziach: tych, którzy dawali schronienie żydowskim rodzinom, nawet jeśli tylko na dwa lub trzy dni w chwilach największego zagrożenia, tych, których naziści mordowali z ich żydowskimi gośćmi, zacierając w ten sposób wszelkie ślady ich bohaterstwa, tych, którzy spełnili swój obowiązek podczas wojny, a potem zachowali milczenie. Istnieje zatem jeszcze jedno istotne rozróżnienie: sprawiedliwi Polacy znani Yad Vashem i inni Polacy, znani jedynie Bogu" - pisze we wstępie Norman Davies.

Grzegorz Górny, "Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą". Wstęp Norman Davies. Zdjęcia współczesne Janusz Rosikoń. Rosikon Press 2013.

2013-12-06 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z senatorem Janem Marią Jackowskim – autorem biografii ks. Jana Gnatowskiego

Wydawnictwo Naukowe UKSW zaprasza do Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki PRZYSTANEK HISTORIA na spotkanie z senatorem Janem Marią Jackowskim – autorem biografii ks. Jana Gnatowskiego.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję