Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Tajemnica Bożego ziarenka – odpust św. Anny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiter ks. Stanisław Czaja przewodniczył mszy św. odpustowej ku czci patronki łaskiej kolegiaty św. Anny.

- Święta Anna jest obecna w Łasku od dawna, patronowała pierwszemu kościołowi. Dziś mamy kaplicę świętej Anny w naszej świątyni. Modlimy się zatem za pośrednictwem Anny i Joachima za naszych dziadków, a także za wszystkich parafian. Witamy nowego wikariusza księdza Stanisława Czaję, któremu już teraz dziękuję za przyjęcie zaproszenia – mówił we wstępie mszy świętej ks. kan. Piotr Pirek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

Reklama

W homilii celebrans odniósł się do dziadków Pana Jezusa. - Życie Anny i Joachima to droga małego ziarenka. Joachim był kapłanem w świątyni, ale wraz z Anną nie mieli potomstwa. Został wyrzucony że świątyni, nie mógł składać ofiary, bo nie miał potomka. Uciekł na pustynię. Bóg już miał plan, już miał dla nich ziarenko. Posyła anioła który mówi, że będzie potomek (…) Natura nie chciała wyprzedzić łaski. Jest tu bardzo mocno widoczny dynamizm ziarenka, które się rozwija. W tajemnicy, w ciszy, bo łaska lubi skrytość – mówił ks. Czaja.

Następnie odniósł się nieco do historii kolegiaty łaskiej. - Innym przykładem może być nasza kolegiata. Prymas Jan Łaski Jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu nadaje kościołowi imię Niepokalanej. Czy to nie było ziarenko, którego my dziś jesteśmy owocem? – pytał. – Kolejne ziarenko to cud narodzin Chrystusa. Pan Bóg w niepokalanym łonie kontynuuje posłannictwo Maryi. Ziarenko rozrasta się z Anny przez Maryję, a my dziś jesteśmy świątynią. Czy kontynuacją nie jest nasz Kościół Domowy? Zobaczmy jaka spoczywa na nas odpowiedzialność. Może trzeba przyłożyć ucho i posłuchać co dziś mówi do nas Jezus. Może trzeba ponownie otworzyć Słowo Boże, trzeba karmić się nim? To tak ważne, by ptaszki, czyli dzieci i młodzież przylatywały. Potrzeba naszego przykładu. Dziś trzeba latać wyżej, czyli głębiej i obcować ze Słowem Bożym. To ziarnko będzie rozszerzać się dalej. Warto się wpatrywać w Maryję i szukać głębiej. To jest zadanie dla nas! Ale mając taka opiekunkę jak Matka Boża Łaska, z takimi tradycjami, nie bójmy się iść naprzód, a Ona nam niczego nie odmowi – mówił ks. Stanisław Czaja.

Po zakończeniu liturgii w kaplicy św. Anny odmówiona została litania do św. Anny, zaś w kaplicy Matki Bożej Łaskiej wierni odśpiewali Apel Jasnogórski.

2021-08-02 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: zakończenie roku szkolnego w łódzkim katoliku

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Mszą świętą, której przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, zakończono Rok Szkolny i Katechetyczny 2020/2021 w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi na os. Teofilów. W liturgii wzięli udział uczniowie i nauczyciele klas licealnych.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Podhale pamięta o Sybirakach

2021-09-17 12:39

[ TEMATY ]

Sybiracy

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Sybiraków w Starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Licznie zebrani wierni po Eucharystii udali się pod symboliczny Grób Sybiraków na Pęksowym Brzyzku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję