Reklama

Kościół

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

Publikujemy Stanowisko Państwowej Komisji w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego raportu

Państwowa Komisja, licząc na merytoryczną dyskusję o zjawisku wykorzystania seksualnego dzieci w Polsce, z uwagą wsłuchuje się i analizuje wszystkie głosy dotyczące jej pierwszego raportu. Odpowiadając na uwagi, Państwowa Komisja wskazuje, że:

1. Wykorzystanie seksualne dzieci to problem społeczny

Reklama

Państwowa Komisja podkreśla, że wykorzystanie seksualne dzieci jest zjawiskiem społecznym i do większości tego typu przestępstw dochodzi w środowisku bliskim dziecku. Sprawcami mogą być: członkowie rodziny, osoby mające zawodowy kontakt z dziećmi (nauczyciele, trenerzy, osoby duchowne, reprezentanci środowisk artystycznych czy medycznych itd.). Mogą być też nimi osoby nieznane dzieciom, w tym takie, które nawiązują relację za pomocą środków teleinformatycznych.

2. Z 349 spraw zgłoszonych Państwowej Komisji 100 dotyczy osób duchownych

W pierwszym roku działalności do Państwowej Komisji zgłoszono 349 spraw. 100 z nich dotyczy osób duchownych, w tym 36 dotyczy niezawiadomienia o podejrzeniu wykorzystania seksualnego dzieci, a 64 wykorzystania seksualnego dzieci. Dane te nie dotyczą całej populacji sprawców tego typu przestępstw ani nie pochodzą z wyników badań akt sądowych. Nie uprawniają też do ogólnego wniosku, że 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

3. Prawo dostępu do akt i dokumentów z postępowań wynika z ustawy

Państwowa Komisja otrzymuje akta, w tym z postępowań prokuratorskich lub sądowych, na podstawie trzech przepisów ustawy o Państwowej Komisji: w celach badawczych - art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy; w celu monitorowania postępowań w toku - art. 20 ustawy; w celu prowadzenia postępowań wyjaśniających - art. 26 ustawy.

Reklama

Na potrzeby badań własnych Państwowa Komisja zwróciła się do sądów powszechnych, sądów biskupich i wszystkich polskich ordynariuszy o akta spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci.

W ciągu miesiąca od wysłania pism, 245 prezesów sądów powszechnych przekazało akta Państwowej Komisji, nie mając wątpliwości co do podstaw prawnych ani bezpieczeństwa danych wrażliwych. Państwowa Komisja otrzymała akta z ok. 2500 spraw. Akt postępowań kościelnych Państwowa Komisja nie otrzymała do dziś, choć zwróciła się o nie w lutym i marcu 2021 r.

Doświadczenia z badań prowadzonych przez Państwową Komisję w sposób jednoznaczny wskazują, że tylko analiza dokumentów postępowań umożliwia wskazanie luk i błędów oraz zaproponowanie odpowiednich rekomendacji i wniosków, co jest jednym z podstawowych obowiązków Państwowej Komisji.

4. Współpraca między Państwową Komisją a Kościołem Katolickim

Państwowa Komisja aktywnie zabiega o partnerską współpracę z Kościołem Katolickim, którą uważa za bardzo ważną. W pierwszej kolejności spotkała się z ekspertami katolickimi, w tym duchownymi. Pierwszą organizacją pozarządową, z którą rozmawiała Państwowa Komisja była kościelna Fundacja św. Józefa. O spotkanie z Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciechem Polakiem Państwowa Komisja zabiegała od marca br. Spotkanie nastąpiło 10 maja br. Komisja wyraziła chęć otrzymania danych źródłowych z prowadzonych kwerend, w tym treści stosowanej ankiety, danych nieprzetworzonych oraz procedury badawczej. Pismo w tej sprawie zostało do księdza Prymasa wysłane 16 lipca br., pozostało bez odpowiedzi do dziś.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii

2021-08-03 11:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii: Nie ma w Polsce spójnego systemu walki z tymi przestępstwami

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

PAP

– Z pewnością nie ma w Polsce spójnego systemu walki z przestępstwami pedofilii – mówi w rozmowie z KAI dr hab. Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Wyjaśnia, że przed Komisją stoi praca na lata i będzie się ona starała „nakreślać drogi działania” oraz pragnie „czynić to we współpracy z organizacjami, które mają już wieloletnie doświadczenie we wsparciu osób małoletnich”. Dodaje, że „trzeba też dostrzec ogromne pozytywy w działaniach Kościoła, zwłaszcza w postaci powstałej sieci wsparcia dla osób skrzywdzonych”.

Łukasz Kasper, Marcin Przeciszewski (KAI): Przestępstwa na tle wykorzystywania seksualnego małoletnich stanowią poważny problem społeczny w Polsce. W świetle badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2017 r., aż 12,4 proc. dzieci i młodzieży między 11. a 17. rokiem życia doświadczyło przynajmniej jednej z form wykorzystania. Dane Ministerstwa Sprawiedliwości wskazują, że z artykułów kodeksu karnego dotyczących przestępstw seksualnych jest wszczynanych w sądach rocznie ponad 2,5 tys. spraw, z czego wyrokiem skazującym kończy się ok. 1,5 tys. Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków pedofilii działa już ponad pół roku. Jaki jest jej pomysł na rozwiązanie tego problemu w skali kraju?

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję