Reklama

Niedziela Małopolska

Odrowąż Podhalański

Wierni temu, co sprawdzone

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu Podhalańskim działa od 100 lat!

Piotr Twardowski

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

Uczestnicy jubileuszowego spotkania

    W związku z jubileuszem górale świętowali wraz z licznie przybyłymi do miejscowosci reprezentacjami innych oddziałów oraz przedstawicielami władz państwowych i lokalnych. Głównym punktem uroczystości była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla – kapelana Związku Podhalan. - Dziś Odrowąż jest wizytówką Podhala, dziś jest jego stolicą – mówił do zebranych w kościele parafialnym ks. Władysław Zązel. I dodał: - Wczoraj, przeszłość zostawmy już Panu Bogu, Jego Miłosierdziu. Przyszłość? A kto wie, czy doczekamy, czy dożyjemy jutra? Ważne jest to, co teraz. Ważne, by Związek Podhalan wytrwał w wierze ojców. Pozostał wierny temu, co prawdziwe i sprawdzone.

    Odrowążanie w tym świętowaniu nie mogli zapomnieć o swoich przodkach, dlatego też złożono wieńce na grobach byłych preezesów oddziału, pod tablicą przy domu rodzinnym Feliksa Gwiżdza (zasłużonego legionisty, dziennikarza, poety rodem z Odrowąża), na grobie Wojciecha Bolesława Duszy ps. Szarota (pierwszego dowódcy lokalneg partyzanckiego oddziału AK) oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. A to wszystko po to, by pokazywać rownież młodemu pokoleniu, jak ważna jest pamięć, z której wynika tożsamość, a tą górale pieczołowicie pielęgnują. To dlatego odrowążański oddział prowadzi dziecięcy zespół "Odrowązianie", w którym jest ponad 30 osób. To ważna działalność, tym bardziej, że lokalne oddziały są niejednokrotnie głównymi organizatorami życia społecznego. - Mamy 55 członków, dziś dołączyło kolejnych 11 –informuje prezes oddziału Janin Gawron. I podkreśla: - Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy spoiwem miejscowości, tym bardziej, że prawie z każdej rodziny jest ktoś w związku.

Reklama

    Oddział Związku Podhalan w Odrowążu powstał 11 lutego 1921 r. z inicjatywy Jakuba Zachemskiego. - Odrowąż ma się czym szczycić i ma się czym chwalić, bo dochował wyku – mówił prezes Zarządu Głównego ZP Julian Kowalczyk. I wyjaśnia: - Wykuł ludzi mocnych, twardych, którzy realizowali wiele wspaniałych dzieł. Życzę wam, byście nawiązywali do wzorów, do swoich poprzedników, założycieli, bo jest się czym szczycić. Związek Podhalan realizuje ideały i cele nawiązujące do wielkich wartości, dzięki którym przetrwaliśmy jako organiacja ponad 100 lat. Bądźmy wierni tym wartościom!

    Wśród zaproszonych gości był m.in. wiceminister Edward Siarka, krajan z nieodległego Podsarnia. Jak zaznaczył, bardzo ważnym przesłaniem dla całego Związku są słowa, które już od ponad stu lat towarzyszą góralom, a mianowicie – w jedności siła. – Myślę, że jest to przesłanie również na kolejne sto lat – mówił wiceminister Edward Siarka. I podkreślił: - Zawiera się w prostych, ale bardzo realnych słowach, bo pokazuje siłę górali, ale też uświadamia zagrożeniach, przed którymi stoimy. Szczególnie odnieść to trzeba do całego narodu, byśmy wszyscy jedność zachowali.

    Uroczystości zakończyły się posiadami w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrowążu.

2021-08-04 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję