Reklama

Niedziela Wrocławska

Piesza Pielgrzymka Wrocławska: Pielgrzymi pragną, aby zasiane ziarno wydało plon - Zakończenie 41. PPW

Na zakończenie 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej odprawiona została Msza św. na wałach jasnogórskich. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

[ TEMATY ]

Wrocław

Michalina Stopka

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotarła po wielu dniach pielgrzymowania. Pątnicy z Góry szli 10 dni, z Wrocławia 8 dni, a wiele grup uczestniczyło w pielgrzymce sztafetowo.

W homilii bp Jacek podkreślił cel pielgrzymowania - Przychodzimy przed oblicze Maryi, aby zawierzyć nasze sprawy. [...] Najważniejsze w naszym życiu jest to, aby widzieć cel i sens naszego życia. Ile razy przychodzimy tutaj i słyszymy słowa: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam Syn”.

Jezus w swoim nauczaniu używał trudnych słów, lecz człowiek żyjący Jego słowem staje się wolny i szczęśliwy. - Pedagogia Boga jest daleka ludzkiemu myśleniu. Jezus mówi: Jeśli chcesz coś zyskać, to po ludzku musisz coś straci [...] Ziarnem jest każdy z nas i nasze życie - nasza pielgrzymka wiary, a ziemią Boże działanie, bardzo często ukryte pod powierzchnią świata. Aby ziarno wydało w plon, musi być włożone w ziemię, obumrzeć i zakiełkować - mówił biskup i dodał: - Trzeba powiedzieć jasno: nie jest łatwo, dać się wrzuć w ziemię, a przez to stać się niewidzialnym dla świata. Żyjemy w świecie, gdzie liczy się to, co zewnętrzne i musi mieć efekt. Dziś liczy się to, co widoczne. Wiele osób dąży do tego, by zaistnieć, być zauważonym, odnieść sukces. A być wrzuconym w ziemię oznacza zapomnieć osobie, wydać walkę swojemu egoizmowi i stać się darem dla drugiego człowieka - nauczał.

Przypominając nauczanie Kościoła o śmierci i świętości, bp Jacek podkreślił, że świętość polega na tym, ile dobra pozostawiliśmy w sercu drugiego człowieka, a nie na tym kim byliśmy w świecie. - Takim ziarnem rzuconym w ziemię był wieloletni przewodnik naszej pielgrzymki - ks. Stanisław Orzechowski. Dziś możemy powiedzieć: Dziękujemy Orzechu, że dałeś się wrzucić w ziemię. I wiemy, że to ziarno kiełkuje miłością w naszych sercach - mówił bp Kiciński.

Doświadczenie Bożej miłości sprawia, że człowiek zaczyna wydawać plon. Tak też miało być w przypadku tegorocznej pielgrzymki. Spotkanie. To jedno słowo posiada wielką treść. - - To słowo daje nam Ojciec Święty Franciszek, który mówi o braterstwie i przyjaźni. Tego dzisiaj nam potrzeba. Zatrzymania i obecności. Taka jest pielgrzymka. Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas do głębi relacji międzyludzkich, by dostrzec prawdziwe oblicze drugiego człowieka - nauczał biskup.

Reklama

Człowiek bardzo troszczy się o swoje życie. To takiego stanu odnoszą się słowa Jezusa. - „Kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie zachowa je”. - Kochać życie, to uczynić z niego przestrzeń samozadowolenia, samorealizacji i samospełnienia. Gdy ktoś kocha ślepo swoje życie, pozostaje w konsekwencji sam dla siebie. A chrystusowe „mieć w nienawiści swoje życie” to nasze ludzkie spojrzenie, które nie przysłania tego, co Bóg daje nam każdego dnia. Jest to też nieustanna walka z własnym „ja”. To pragnienie świętości i promieniowanie dobrem dla innych. Czas pielgrzymki to przede wszystkim czas zasiewu ziarna w Bożą glebę miłości - powiedział bp Jacek

Każdy pielgrzym liczy na wysłuchanie intencji, w których szedł - Co przyniesie nam ta pielgrzymka? Jaki będzie jej efekt? Czy pozwolimy Chrystusowi rzucić się w glebę miłości, by później promieniować Bożą miłością na drugiego człowieka? - pytał biskup i dodał W tym wszystkim towarzyszy nam Maryja, Matka pielgrzymkowego szlaku, naszych rodzin i życia. Ona pokazuje nam jak być ziarnem pszenicznym, jak pozwolić się rzucić w ziemię, w glebę Bożej miłości oraz jak umierać dla świata, by rodzić się dla Boga - zaznaczył bp Kiciński.

Na zakończenie bp Jacek skierował słowa dziękczynienia i modlitwy: - Maryjo, Matko nasza, jako pielgrzymi 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej dziękujemy ci za ten piękny czas i wspaniałe chwile na pielgrzymim szlaku Tobie Maryjo zawierzamy wszystko, co mamy i wierzymy, że Ty zawsze troszczysz się o nas. Miej nas w opiece i módl się za nami.

2021-08-10 16:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: młodzi wzięli udział w porannych celebracjach eucharystycznych

[ TEMATY ]

młodzi

Taize

Wrocław

młodzież

Informacja prasowa

20 tys. uczestników 42 Europejskiego Spotkania Młodych wzięło dziś udział w niedzielnej Eucharystii sprawowanej w ponad stu parafiach archidiecezji wrocławskiej.

W parafii świętych Stanisława, Doroty i Wacława w centrum Wrocławia przyjęto 40 młodych z Austrii, Ukrainy, Litwy oraz Polski. Znacznie więcej osób przybyło natomiast wczoraj wieczorem na modlitwę. Jak zaznaczył Mateusz, tamtejsi wierni są bardzo gościnni i czują się w pewien sposób odpowiedzialni.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję