Reklama

Niedziela Wrocławska

Piesza Pielgrzymka Wrocławska: Pielgrzymi pragną, aby zasiane ziarno wydało plon - Zakończenie 41. PPW

Na zakończenie 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej odprawiona została Msza św. na wałach jasnogórskich. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

[ TEMATY ]

Wrocław

Michalina Stopka

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotarła po wielu dniach pielgrzymowania. Pątnicy z Góry szli 10 dni, z Wrocławia 8 dni, a wiele grup uczestniczyło w pielgrzymce sztafetowo.

W homilii bp Jacek podkreślił cel pielgrzymowania - Przychodzimy przed oblicze Maryi, aby zawierzyć nasze sprawy. [...] Najważniejsze w naszym życiu jest to, aby widzieć cel i sens naszego życia. Ile razy przychodzimy tutaj i słyszymy słowa: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam Syn”.

Jezus w swoim nauczaniu używał trudnych słów, lecz człowiek żyjący Jego słowem staje się wolny i szczęśliwy. - Pedagogia Boga jest daleka ludzkiemu myśleniu. Jezus mówi: Jeśli chcesz coś zyskać, to po ludzku musisz coś straci [...] Ziarnem jest każdy z nas i nasze życie - nasza pielgrzymka wiary, a ziemią Boże działanie, bardzo często ukryte pod powierzchnią świata. Aby ziarno wydało w plon, musi być włożone w ziemię, obumrzeć i zakiełkować - mówił biskup i dodał: - Trzeba powiedzieć jasno: nie jest łatwo, dać się wrzuć w ziemię, a przez to stać się niewidzialnym dla świata. Żyjemy w świecie, gdzie liczy się to, co zewnętrzne i musi mieć efekt. Dziś liczy się to, co widoczne. Wiele osób dąży do tego, by zaistnieć, być zauważonym, odnieść sukces. A być wrzuconym w ziemię oznacza zapomnieć osobie, wydać walkę swojemu egoizmowi i stać się darem dla drugiego człowieka - nauczał.

Przypominając nauczanie Kościoła o śmierci i świętości, bp Jacek podkreślił, że świętość polega na tym, ile dobra pozostawiliśmy w sercu drugiego człowieka, a nie na tym kim byliśmy w świecie. - Takim ziarnem rzuconym w ziemię był wieloletni przewodnik naszej pielgrzymki - ks. Stanisław Orzechowski. Dziś możemy powiedzieć: Dziękujemy Orzechu, że dałeś się wrzucić w ziemię. I wiemy, że to ziarno kiełkuje miłością w naszych sercach - mówił bp Kiciński.

Doświadczenie Bożej miłości sprawia, że człowiek zaczyna wydawać plon. Tak też miało być w przypadku tegorocznej pielgrzymki. Spotkanie. To jedno słowo posiada wielką treść. - - To słowo daje nam Ojciec Święty Franciszek, który mówi o braterstwie i przyjaźni. Tego dzisiaj nam potrzeba. Zatrzymania i obecności. Taka jest pielgrzymka. Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas do głębi relacji międzyludzkich, by dostrzec prawdziwe oblicze drugiego człowieka - nauczał biskup.

Reklama

Człowiek bardzo troszczy się o swoje życie. To takiego stanu odnoszą się słowa Jezusa. - „Kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie zachowa je”. - Kochać życie, to uczynić z niego przestrzeń samozadowolenia, samorealizacji i samospełnienia. Gdy ktoś kocha ślepo swoje życie, pozostaje w konsekwencji sam dla siebie. A chrystusowe „mieć w nienawiści swoje życie” to nasze ludzkie spojrzenie, które nie przysłania tego, co Bóg daje nam każdego dnia. Jest to też nieustanna walka z własnym „ja”. To pragnienie świętości i promieniowanie dobrem dla innych. Czas pielgrzymki to przede wszystkim czas zasiewu ziarna w Bożą glebę miłości - powiedział bp Jacek

Każdy pielgrzym liczy na wysłuchanie intencji, w których szedł - Co przyniesie nam ta pielgrzymka? Jaki będzie jej efekt? Czy pozwolimy Chrystusowi rzucić się w glebę miłości, by później promieniować Bożą miłością na drugiego człowieka? - pytał biskup i dodał W tym wszystkim towarzyszy nam Maryja, Matka pielgrzymkowego szlaku, naszych rodzin i życia. Ona pokazuje nam jak być ziarnem pszenicznym, jak pozwolić się rzucić w ziemię, w glebę Bożej miłości oraz jak umierać dla świata, by rodzić się dla Boga - zaznaczył bp Kiciński.

Na zakończenie bp Jacek skierował słowa dziękczynienia i modlitwy: - Maryjo, Matko nasza, jako pielgrzymi 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej dziękujemy ci za ten piękny czas i wspaniałe chwile na pielgrzymim szlaku Tobie Maryjo zawierzamy wszystko, co mamy i wierzymy, że Ty zawsze troszczysz się o nas. Miej nas w opiece i módl się za nami.

2021-08-10 16:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Noce Kościołów” we Lwowie i na Podolu

Niedziela wrocławska 17/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Wrocław

Lwów

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

Po raz kolejny na Ukrainie i po raz pierwszy w diecezji lwowskiej wrocławskie Radio Rodzina wraz z miastem Wrocław przygotowują Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów”. Metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, jest wdzięczny za to przedsięwzięcie. - Cieszę się bardzo i pragnę podziękować dyrektorowi za podjęcie idei i przeprowadzenie Nocy Kościołów we Lwowie. Lwów jest miastem wielokulturowym, wielowyznaniowym i wielonarodowościowym. Myślę, że Noce zostaną przyjęte z wielką radością i entuzjazmem. Metropolita lwowski podkreślił, że będzie to głębokie przeżycie duchowe dla wielu wiernych, a także ma nadzieję, że ta inicjatywa zbliży wielu ludzi. Jest to także okazja, by miasta Wrocław i Lwów jeszcze bardziej zacieśniły więzy. - Wrocław zawdzięcza wiele metropolii lwowskiej ponieważ głębia duchowości i religijności została przeniesiona na tamte ziemie - mówił abp Mokrzycki. - Można powiedzieć, że we Lwowie są nasi przodkowie, którzy ubogacili ziemię wrocławską. Jest to także spłacenie wdzięczności i długu wobec tej ziemi, która Dolnemu Śląskowi dała wybitych ludzi - dodał metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję