Reklama

Jubileuszowe pielgrzymowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Polacy przyzwyczaili się przybywać na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce" - powiedział 4 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze Jan Paweł II. Jak wielka jest siła przyciągania Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, najlepiej widać każdego roku w sierpniu. Z różnych stron Polski wyruszają wtedy piesze pielgrzymki, by spotkać się w jednym miejscu - na Jasnej Górze. Tę siłę obrazują liczby, z których wynika, że rocznie przybywa tu 20-krotnie więcej ludzi niż Częstochowa liczy mieszkańców. Są wśród nich także pielgrzymi z naszej diecezji, różnych stanów i zawodów i w różnym wieku. Idą z rolnikami z Klenicy, z nauczycielami z Zielonej Góry czy też - najliczniej - w pielgrzymce diecezjalnej.

Sanktuarium narodu

Pątnicy wędrowali do sanktuarium od początku jego istnienia. O tym, że przybywali licznie, pisał już w 1429 r. król Władysław Jagiełło, zwracając się do papieża Marcina V o przyznanie łask odpustów dla pielgrzymów. Sto lat później, w XVI w., co roku na Jasną Górę pielgrzymowało ponad 100 tys. pątników. Od 1611 r. datują się pielgrzymki z Żywca, od 1627 r. z Gliwic, od 1683 r. z Krakowa. Najbardziej znana i największa - pielgrzymka warszawska - wyruszyła po raz pierwszy w 1711 r. Ani czasy zaborów, ani lata II wojny światowej nie przerwały tradycji pielgrzymowania. Po 1945 r. na niewiele się zdały ograniczenia i szykany ze strony władz komunistycznych. Takie uroczystości jak Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego czy obchody Tysiąclecia Chrztu Polski gromadziły milionowe rzesze. Do 1978 r. przybywało do sanktuarium rocznie od 1,5 do 3 mln osób. Po wyborze Polaka na Stolicę Piotrową, Jasną Górę zaczęło odwiedzać nawet do 5 mln ludzi rocznie. Upadek rządów komunistycznych otworzył drogę powrotu do zwyczaju organizowania grup zawodowych i środowiskowych. Wzrósł też napływ gości z zagranicy. Jasna Góra jest nie tylko centralnym punktem na mapie polskiego pielgrzymowania, ale także jednym z głównych ośrodków maryjnych w skali całego świata. Co ciekawe, osiągnęła tę pozycję nie jako sanktuarium związane z objawieniami Matki Bożej. Rozsławił ją Cudowny Obraz.

Szlaki modlitwy

Na Jasną Górę prowadzi w Polsce około 60 pieszych szlaków pielgrzymkowych. Ich łączna długość przekracza 15 tys. km. Do najdłuższych należą pielgrzymki: koszalińsko-kołobrzeska (620 km), szczecińska (613 km), gdańska (600 km), ełcka (560 km), elbląska (505 km) i białostocka ( 480 km), najbardziej znana warszawska (246 km), gorzowska 400 km. Ruch pielgrzymkowy obejmuje dziś całą Polskę, pojawiają się nowe miejscowości, skąd wyruszają pielgrzymi do Częstochowy.

Pierwsza Piesza Pielgrzymka z Gorzowa na Jasną Górę wyruszyła w 1983 r. Zorganizował ją i poprowadził ks. Witold Andrzejewski. Przecierała ona szlak pielgrzymi. Uroczyste wyjście wszystkich, którzy zjechali z wielu miejscowości naszej diecezji, odbywało się przy dźwiękach orkiestry z Gorzowa Wlkp. Ludzie, którzy zbierali się wokół duszpasterza akademickiego ks. Andrzejewskiego pomagali w organizacji pielgrzymki, tworzyli główny sztab, tzw. bazę pielgrzymki. Po dziesięciu latach kolejnym kierownikiem został ks. Zbigniew Samociak i od roku 1993 przez kolejnych 5 pielgrzymek stał on na czele ruchu pielgrzymkowego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Następnie przez dwa lata kierownikiem pielgrzymki był ks. Andrzej Kołodziejczyk, w minionym roku i obecnie ks. Andrzej Tomys.

Każda grupa pielgrzymkowa ma swojego kapłana-przewodnika, animatorów, służbę medyczną oraz muzyczną. Bogactwo grupy stanowią sami pielgrzymi. Na początku wychodziło z Gorzowa ok. 3 tys. pielgrzymów podzielonych na siedem grup. Przez kolejne lata jedne grupy się rozrastały, tworzyły się nowe. Od roku 1991 część grup wyrusza z Gorzowa a cześć z Zielonej Góry, krocząc oddzielnie aż do Gostynia, gdzie tworzą jedną wspólnotę pielgrzymkową - razem nawet 12 grup. Pojawiła się także grupa namiotowa. W roku 2001 podjęto myśl, aby grupy wyruszające z Zielonej Góry kroczyły nową trasą aż w okolice Częstochowy. Tam następuje połączenie i wspólne wejście na Jasną Górę. Tam także łączymy się z pielgrzymami idącymi samodzielną trasą z Głogowa oraz uczestnikami pielgrzymki nauczycieli - "Warsztaty w drodze".

Z naszej diecezji na Jasną Górę pielgrzymują także niepełnosprawni. Pielgrzymkę już od kilku lat organizują Cisi Pracownicy Krzyża z Głogowa. 4 sierpnia autokarem jadą do Warszawy, by tam dołączyć do pielgrzymki warszawskiej (5-15 sierpnia), której trasa jest tak przygotowana, aby mogły pokonać ją wózki inwalidzkie. Zgłoszenia przyjmują Cisi Pracownicy Krzyża, koszt 120 zł.: tel. (0-76) 833-32-97.

Wzór wiary

W tym roku po raz XX wyruszą pielgrzymi z Gorzowa Wlkp., aby przeżyć rekolekcje w drodze, dając tym samym świadectwo wiary i podejmując dzieło ewangelizacji. Będziemy kroczyć rozważając słowa: Odwagi, nie bójcie się. Te słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego stały się tekstem zaproszenia, które często wypowiada Papież Jan Paweł II do wiernych, a szczególnie do młodzieży. Obecne czasy są pełne lęku i niepokoju z bardzo wielu powodów: brak pokoju, brak miłości, brak pracy i środków do życia, brak wiary...

Plakat tegorocznej pielgrzymki ukazuje oblicze Pani Jasnogórskiej i pragnie pobudzić nas do dziecięcej ufności i nieustannej pamięci, iż mamy kroczyć do Maryi jak do Matki. Ona zaprowadzi nas do Swojego Syna Jezusa Chrystusa, który mówi o sobie, że jest Drogą, Prawdą i Życiem. Wokół Maryi umieszczone są postacie Pierwszych Męczenników Polski, którzy nie wahali się oddać życia dla Chrystusa oraz oblicze sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, który był człowiekiem wielkiej modlitwy, miłości do Boga i bliźniego. Są oni dla nas wzorem wiary.

Uroczyste wyjście z Gorzowa Wlkp. nastąpi 31 lipca. Wspólnota pielgrzymkowa wraz z przyjaciółmi pielgrzymki będzie wpierw uczestniczyć we Mszy św., która zostanie odprawiona w dniu wyjścia o godz. 6.00 w katedrze. Z Gorzowa wyruszą 4 grupy, dołączą do nas: w Skwierzynie grupa tęczowa (wychodzi z Kostrzyna 29 lipca), w Rokitnie grupa amarantowa ( wychodzi z Rzepina 30 lipca), w Grodzisku Wlkp. grupa złota (wychodzi z Międzyrzecza-Świebodzina 1 sierpnia).

2 sierpnia na szlak wyruszą pielgrzymi z Zielonej Góry. Organizacją zajmuje się Duszpasterstwo Akademickie "Stodoła" przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze. Pielgrzymowanie odbywa się w grupach wychodzących z różnych parafii i miast. Oprócz Zielonej Góry są to: Gubin i Krosno Odrz.

Wspólnotę pielgrzymkową tworzą zarówno idący, jak i pozostający z różnych względów w domach, ale łączący się duchowo z pielgrzymką - przyjaciele pielgrzymki i duchowi pielgrzymi. Więź ta wyraża się w szczególny sposób we wzajemnej modlitwie.

Jubileuszowe XX pielgrzymowanie jest zaproszeniem do modlitwy w intencji tych, którzy stworzyli naszą samodzielną diecezjalną pielgrzymkę, czerpiąc wzór z pielgrzymki warszawskiej, w której niegdyś pielgrzymowali i nabierali doświadczenia potrzebnego do utworzenia tej pielgrzymki. Dbajmy o jej dobre imię i pamiętajmy, że w różny sposób wielu tworzy jej historię. Jest to wspólne dzieło ewangelizacyjne, będące odbiciem naszego ziemskiego pielgrzymowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

PKW: prezydentem Wrocławia - Sutryk, Krakowa - Miszalski, Rzeszowa - Fijołek

2024-04-22 07:08

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

Zwycięstwo w wyborach prezydenckich Aleksandra Miszalskiego nad Łukaszem Gibałą w Krakowie, Jacka Sutryka nad Izabelą Bodnar we Wrocławiu oraz Konrada Fijołka nad Waldemarem Szumnym w Rzeszowie to wyniki, podane przez PKW, II tury niedzielnych wyborów samorządowych.

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania (11 888 na 11 888) w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyborcza - według tych danych - wyniosła 44,06 proc.

CZYTAJ DALEJ

Święty, który nie szczędził siebie

2024-04-22 16:00

Marzena Cyfert

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

W parafii św. o. Pio we Wrocławiu-Partynicach nauki głosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio. Kapłan udzielał indywidualnego błogosławieństwa niezwykłą relikwią – rękawicą św. o. Pio. Nosząc ją w San Giovanni Rotondo, o. Pio błogosławił i rozgrzeszał proszących go o pomoc.

W homilii o. Krawiec nawiązał do opowiadania o sprowadzaniu owiec do zagrody przez kilkunastu pasterzy. Każdy z nich stanął w innym miejscu i nawoływał swoje owce, a one znając głos swojego pasterza, bezbłędnie do niego trafiały. Postawił pytanie, czy znamy głos naszego Opiekuna – Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję