Reklama

Polska

Abp Guzdek: powinniśmy zabiegać, aby parafie były miejscem posługi myślenia oraz jednoczenia ludzi

Powinniśmy nieustannie zabiegać, aby wspólnoty parafialne były miejscem posługi myślenia oraz jednoczenia ludzi zdolnych do współpracy w służbie Bogu i ojczyźnie - powiedział w niedzielę administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego.

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

Święto Wojska Polskiego

PAP/Leszek Szymański

Biskup polowy WP Józef Guzdek

Biskup polowy WP Józef Guzdek

Abp Guzdek przewodniczył w niedzielę mszy św. w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego - w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W niedzielnej liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ministrowie, m.in.: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja.

W homilii abp Guzdek podkreślił, że obchodząc uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem Święto Wojska Polskiego "myślą powracamy do wydarzeń z 1920 roku".

"Do Warszawy zbliżała się armia sowiecka, której celem było całkowite unicestwienie odrodzonego państwa polskiego. W sytuacji śmiertelnego zagrożenia na twarzach wielu naszych rodaków zarysowało się przerażenie, a w sercach zagościła trwoga" - zaznaczył.

Przypomniał, że w sytuacji śmiertelnego zagrożenia "Polacy wypełnili świątynie, narodowe sanktuaria i trwali na modlitwie". "Postąpili rozumnie, wszak modlitwa jest nie tylko czasem wołania o Bożą pomoc, ale także chwilą zjednoczenia, umacniania wspólnoty i słuchania słowa Bożego, które inspiruje do heroicznych czynów. W tamtej trudnej sytuacji kościoły stały się miejscem duchowej mobilizacji do walki w obronie najwyższych wartości: Ojczyzny i świętej wiary" - powiedział abp Guzdek.

Według arcybiskupa Guzdka w sytuacji wielkiego kryzysu i zagrożenia narodowego bytu niezwykle istotne było powierzenie ważnych stanowisk w Wojsku Polskim doświadczonym oficerom.

"Józef Piłsudski, naczelnik państwa polskiego, dokonał właśnie takiego trafnego wyboru. W lipcu 1920 r., gdy wojna polsko-rosyjska weszła w decydującą fazę, Piłsudski wezwał z Paryża gen. Tadeusza Rozwadowskiego, wykształconego, niezwykle doświadczonego dowódcę i 22 lipca mianował go szefem Sztabu Generalnego. Jego nominacja okazała się momentem zwrotnym" - ocenił.

Reklama

Dodał, że "kluczem do zwycięstwa była także doskonała współpraca między gen. Rozwadowskim a Józefem Piłsudskim, którzy w okresie najgorętszych walk umieli wznieść się ponad własne ambicje i wzajemne uprzedzenia".

"Naczelny wódz Józef Piłsudski udowodnił, że sukces jest możliwy wówczas, gdy postawi się na ludzi twórczych, doświadczonych i kompetentnych, którzy zapominając o własnych pożytkach, będą nade wszystko służyć dobru wspólnemu, jakim jest Polska. Sojusze są ważne, ale nade wszystko liczy się siła duchowa narodu, bezpieczeństwo ekonomiczne państwa oraz sprawna, dobrze wyposażona, wyszkolona i dowodzona armia" - zastrzegł abp Guzdek.

Zdaniem administratora apostolskiego obecny czas również "możemy uznać za przełomowy". "Zapewne jest to czas próby. Doświadczamy skutków pandemii – wielu ludzkich dramatów i wielkiego kryzysu ekonomicznego o zasięgu globalnym. Z tego powodu narastają: niepokój, niepewność i frustracja. Zwłaszcza, że niektórzy zamiast wspierać walkę z pandemią – +walczą+ pandemią. W tym czasie mogliśmy wyraźniej poznać cnoty i wady naszego społeczeństwa, piękne i samarytańskie postawy personelu medycznego, służb mundurowych, harcerzy i wolontariuszy, i wielu naszych rodaków, ale także ludzką małość i brak odpowiedzialności" - podkreślił.

Według arcybiskupa Guzdka, "trzeba koniecznie wyciągać wnioski z przeszłości w trosce o przyszłość narodu i państwa".

"Pamiętając o wielkiej roli Kościoła w ostatecznym pokonaniu śmiertelnego wroga w 1920 roku, powinniśmy nieustannie zabiegać, aby wspólnoty parafialne były miejscem posługi myślenia oraz jednoczenia ludzi zdolnych do współpracy w służbie Bogu i Ojczyźnie. Szczególnie w czasie wielkiego kryzysu należy uczyć się racjonalnych postaw i odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo, aby ono nie zburzyło wzajemnego zaufania i harmonii podejmowanych działań" - zaapelował.

Reklama

"Trafne decyzje, jakich dokonał Józef Piłsudski, powinien nas inspirować do promowania ludzi prawych i stawiania na tych, którzy są odpowiednio przygotowani do pełnienia odpowiedzialnych zadań w państwie i w szeregach polskiej armii. Także dziś nie może zabraknąć odwagi, aby stawiać na najlepszych spośród najlepszych" - podkreślił administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Na zakończenie mszy św. abp Guzdek poświęcił przyniesione z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP, znanej także pod nazwą Matki Bożej Zielnej, bukiety ziół i kwiatów.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

2021-08-15 10:29

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List bp. Guzdka w związku ze śmiercią harcerek z ZHR

W związku z tragedią, która miała miejsce na obozie harcerskim w Suszku i śmiercią dwóch harcerek biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy przesłał list, w którym wyraża wsparcie dla najbliższych ofiar oraz dla władz i młodzieży ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

"To zdarzenie dla wszystkich zatroskanych o sprawy harcerskie jest bardzo trudnym doświadczeniem. To właśnie podczas wakacyjnych obozów i wędrówek harcerze pragną doskonalić swoje charaktery, kształtować prawe sumienia i odnosić zwycięstwa nad swoją słabością. Tym razem siły natury okazały swoją niszczycielską moc, nie oszczędzając ludzkich istnień, raniąc wielu młodych ludzi" - napisał bp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Kurs jest obowiązkowy

2023-03-26 11:40

[ TEMATY ]

gorzów

nadzwyczajni szafarze Komunii św.

ks. Andrzej Hładki

W parafii katedralnej w Gorzowie 25 marca odbyły się wykłady dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Nauki wygłosił ks. Andrzej Hładki. Taki kurs jest obowiązkową formą przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza. Wyznaczone do tej funkcji mogą być osoby w wieku od 25 do 65 lat, rekomendowane przez swoich proboszczów. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać mężczyźni, ale także siostry zakonne lub niewiasty życia konsekrowanego. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie, znać podstawowe prawdy teologiczne. Funkcja powierzana jest na rok, z możliwością jej przedłużania.

CZYTAJ DALEJ

Ziemia Święta: odsłonięto starorzymską mozaikę chrześcijańską

2023-03-26 12:37

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

Panorama Jerozolimy

Panorama Jerozolimy

Po 40 latach od odkrycia starożytnej kościelnej mozaiki została ona w końcu, jak ogłoszono w niedzielę, oczyszczona i odsłonięta. Mowa tutaj o sięgającym najprawdopodobniej czasów rzymskich zabytku w sercu przemysłowej części miejscowości Szoham w Izraelu. Przedstawiony jest tam wzór kwiatowy oparty najpewniej na rosnących w okolicy zawilcach.

Jak podaje The Jerusalem Post, grupa archeologów z pomocą lokalnej ludności przez ostatni miesiąc pracowała nad pełnym oczyszczeniem mozaiki. Gdy przybyli na miejsce, wszystko pokrywała ziemia i chwasty. Odsłaniając zabytek, umożliwili miejscowym oraz turystom skorzystanie z piękna oraz historycznego dziedzictwa w celach rekreacyjnych. Trudzili się otoczeni właśnie przez zawilce. W projekcie pomagały też pochodzące z tamtej okolicy dzieci w wieku szkolnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję