Reklama

Kościół

Abp Ryś: Czy to jest normalny świat, w którym pamięta się morderców, a nie pamięta małych–wielkich ludzi?

- Jak to jest, że kiedy rozmawiasz z przeciętnie wykształconym człowiekiem w Polsce, to zna nazwisko dr. Mengele – czyli tego, który był osobą aparatu przestępstwa, zabójstwa, eksterminacji, a dlaczego, gdy zapytamy ich o Leszczyńską, to nie wiedzą, kto to jest? Czy to jest normalny świat, w którym pamięta się morderców, a nie pamięta się takich małych-wielkich ludzi? - mówił arcybiskup Grzegorz Ryś, który święto Wojska Polskiego.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Magdalena Pijewska/Niedziela

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i miejskich, służb mundurowych, poczty sztandarowe i licznie zebrani wierni świeccy.

W homilii skierowanej do wiernych metropolita łódzki przywołał postać Józefy Mikowej zd. Machaj z czasów II wojny światowej, która aresztowana przez Niemców umiera w krakowskim więzieniu.

- Jak niemiecki oficer oddawał ciało Józefy Mikowej jej bratu - ks. Ferdynandowi Machajowi, który był na ten czas proboszczem kościoła Mariackiego w Krakowie – to wówczas powiedział tak: gdybyście mieli w tym kraju dziesięć takich kobiet, to nas by tu nie było. Ten niemiecki oficer miał rację – Niemcy musieli stąd odejść, bo w tym kraju było dziesięć takich kobiet, i pewnie było by dobrze jakoś je rozpoznać. W tej dziesiątce była także pani Stanisława Leszczyńska – tłumaczył arcybiskup.

- Dziś będzie mowa o wielu wielkich ludziach, którzy przeprowadzili Polskę przez I wojnę światową i przez inne sytuacje zagrożenia naszej niepodległości, ale to dzisiejsze słowo, każe nam pomyśleć o tych, których nie ma w podręcznikach, a słowo pokazuje, że bez nich nie byłoby ocalenia. Nie byłoby bez tego, co oni w takiej prostocie, słabości, małości i pokorze czynili – podkreślił hierarcha.

Następnie duchowny zwrócił się do zebranych - jak to jest, że kiedy rozmawiasz z przeciętnie wykształconym człowiekiem w Polsce, to zna nazwisko dr. Mengele – czyli tego, który był osobą aparatu przestępstwa, zabójstwa, eksterminacji, a dlaczego gdy zapytamy ich o Leszczyńską, to nie wiedzą, kto to jest? Czy to jest normalny świat, w którym się pamięta morderców, a nie pamięta się takich małych-wielkich osób? - pytał.

Odwołując się do Ewangelii o nawiedzeniu św. Elżbiety łódzki pasterz powiedział - Maryja jest jak Arka Boża, która jest przez trzy miesiące w domu Elżbiety i wprowadza na ten dom błogosławieństwo. Bo tak, jak Arka Pańska jest miejscem obecności Boga, tak Maryja w sobie wniosła Go do domu Elżbiety, gdyż miała Go w swoim łonie – pod sercem. Elżbieta to rozpoznała – Maryja wniosła błogosławieństwo i obecność Boga do tego domu. – dodał.

Reklama

Kończąc arcybiskup Grzegorz zaapelował – bracia i siostry, którzy tu jesteście – wszyscy macie w sobie Boga. Wnoście Go w sobie tam, gdzie wchodzicie. Wtedy dokonują się największe przełomy i wtedy Pan Bóg dokonuje największych zwycięstw – zakończył. Na zakończenie Mszy świętej ksiądz arcybiskup pobłogosławił zioła i kwiaty oraz podziękował wszystkim zebranym za obecność i wspólną modlitwę.

Podziel się cytatem

Po Eucharystii na placu katedralnym im. św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości państwowe. Swoje przemówienie do zebranych wygłosił prof. Zbigniew Rau – minister Spraw Zagranicznych oraz dr Tobiasz Bocheński - wojewoda łódzki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się tradycyjna zmiana warty, apel pamięci, salwa honorowa oraz tradycyjne złożenie wieńców i kwiatów.

15 sierpnia to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której to przypisywano cudowną opiekę nad Polskim Wojskiem podczas bitwy. Tego dnia obchodzimy również święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”.

2021-08-16 10:37

Ocena: +21 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: byśmy mieli takie doświadczenie Boga, nad którym tracimy już kontrolę, a poddajemy Jemu!

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

O dobrej i złej nowinie mówił w swojej homilii arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej w kaplicy prywatnej domu biskupów łódzkich.

- To jest zachęta, żeby w Bożą rzeczywistość wchodzić coraz dalej i głębiej do takiego momentu, kiedy nad Bogiem tracimy kontrolę! To nie jest problem przejść po strumyczku, kiedy woda sięga po kostki, ani nawet po biodra. Prawdziwa przygoda z Panem Bogiem rozpoczyna się wtedy, kiedy trzeba się oderwać od podłoża. Już nie można chodzić przez tę rzekę, musisz pływać, musisz poddać się tej wodzie. Wtedy wszystko staje się zdrowe. W takim powierzeniu siebie, w takim zaufaniu Duchowi Świętemu, który jest tą wodą wypływającą z boku świątyni, z boku Jezusa Chrystusa. To słowo, to jest proroctwo nas! – mówił arcybiskup Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję