Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: Zaśnięcie i Wniebowzięcie NMP w sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W wigilijny wieczór Wniebowzięcia NMP (14 sierpnia) mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, aby uczestniczyć w procesji Zaśnięcia Maryi. Modlitewne czuwanie rozpoczęło się rozważaniem tajemnic różańcowych, następnie śpiewane były nieszpory maryjne, a najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru była Msza święta której przewodniczył ks. prał. Grzegorz Gogol, proboszcz piotrkowskiej bazyliki farnej, natomiast słowo Boże wygłosił o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium.

Kaznodzieja, nawiązując do odczytanej Ewangelii, zachęcił pielgrzymów do słuchania słowa Bożego, tak jak to czyniła Maryja. Kustosz wskazał także na słowo które ma moc przemieniać ludzkie serca, zwłaszcza teraz, gdy pandemia oddaliła wielu od spraw Bożych i wielu, zwłaszcza ludzi młodych, nadal dyspensuje się od udziału w Eucharystii i życia sakramentami.

Przyglądając się wierze Maryi, która posłuszna była Bogu we wszystkim, ojciec Kustosz przybliżył dogmat o Wniebowzięciu NMP, która będąc pełną łaski nie doznała ciemności grobu, lecz z ciałem i duszą została wzięta do nieba.

Reklama

Po zakończonej Mszy świętej rozpoczęła się procesja zaśnięcia NMP, która zakończyła się apelem maryjnym w bazylice farnej.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) od wczesnych godzin rannych wielu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego przychodziło do sanktuarium maryjnego, aby razem z Ojcami Bernardynami przeżywać radość z wniebowzięcia Maryi. Tradycyjnie trzymając bukiety z kwiatów, ziół i owoców dziękowali za tegoroczne plony.

Główne uroczystości związane z tajemnicą dnia odbyły się wieczorem. Po rozważaniu tajemnic różańcowych i nieszporach maryjnych rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium, który wygłosił słowo Boże. Kaznodzieja przybliżając dogmat o Wniebowzięciu wskazał na Maryję, która jest Gwiazdą naszej nadziei. Przypomniał także, że „Prawdziwymi gwiazdami naszego życia są osoby, które potrafią żyć uczciwie. One są gwiazdami nadziei. Pomagają nam dotrzeć do Jezusa – prawdziwego Światła, które wzeszło nad ciemnościami historii”.

Po zakończonej Mszy świętej rozpoczęła się radosna procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

2021-08-16 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kościół św. Wojciecha - Kościołem Stacyjnym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Kurkowska

W niedzielę, 4 października w parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi odbyły się obchody 100. rocznicy powstania Diecezji Łódzkiej. Rozpoczęły się one o godz. 17:30 nabożeństwem różańcowym w intencji Archidiecezji. O godz. 18:00  rozpoczęła się Msza Święta podczas, której Sanktuarium MB Pocieszenia zostało ogłoszone Kościołem Stacyjnym na Rok Jubileuszowy. Eucharystii przewodniczył ks. Abp Józef Górzyński – metropolita warmiński, który powiedział słowo do zgromadzonych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję