Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Trwają zapisy na łódzką pielgrzymkę na Jasną Górę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Już 21 sierpnia wyrusza na trasę 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę. Od kilku dni trwają zapisy internetowe, ruszyły także zapisy tradycyjne. Pierwszego dnia zapisało się blisko 250 osób.

Już przed oficjalnym otwarciem zapisów tradycyjnych przed drzwiami dolnego kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej ustawiła się kolejka chętnych na tegoroczną pielgrzymkę. Zapisy potrwają do 20 sierpnia. Każdy pielgrzym otrzymuje Pakiet Pielgrzyma, w skład którego wchodzą: legitymacja, znaczek i smycz pielgrzymkowa z logo 96. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej.

Pielgrzymka Łódzka rozpoczyna się w sobotę 21 sierpnia mszą świętą o godzinie 6.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Stamtąd w siedmiu grupach pielgrzymi wyruszą ku Jasnej Górze. Po czterech dniach wędrówki, przebyciu ponad 120km, we wtorek 24 sierpnia około godziny 15 pokłonią się Pani Jasnogórskiej. - W tym roku pielgrzymi idą na Jasną Górę tak jak zawsze, czyli przez cztery dni z noclegami. Będziemy pielgrzymować w siedmiu grupach pod hasłem: „Jezus nadzieją Kościoła Łódzkiego”. Pierwszego dnia zapisało się blisko 250 pielgrzymów, nie tylko z terenu archidiecezji łódzkiej – tłumaczy ks. Łukasz Tarnawski, kierownik 96. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej. Zgodnie z wytycznymi epidemicznymi w pielgrzymce może wziąć udział 300 osób niezaszczepionych i nielimitowana liczba zaszczepionych pątników.

Każda z siedmiu grup, w której będą pielgrzymować pątnicy, ma swój niepowtarzalny charakter. Grupa 1 – grupa rodzinna, Grupa 2 – grupa zakonna (poprowadzą ją wspólnie franciszkanie, paulini, klaretynki), Grupa 3 – grupa akademicka, Grupa 4 – grupa młodzieżowa, Grupa 5 – grupa milczenia, Grupa 6 – grupa miłosierdzia i Grupa 7 – grupa pielgrzymów z Kurowic i okolic. Podczas zapisu pielgrzymi dokonują wyboru grupy, w której będą pielgrzymować przez całą drogę do Częstochowy. Wyjątkiem jest grupa 5 – grupa milczenia, w której można pielgrzymować przez dowolny odcinek.

Reklama

Największą grupę – ósmą – tworzą pielgrzymi duchowi. Do tej grupy może zapisać się każdy, zarówno w kościele na Łąkowej, jak i w swojej parafii. Pielgrzymi duchowi otrzymają specjalną rozpiskę, dzięki której będą mogli na bieżąco pozostawać w duchowej łączności z tymi pielgrzymami, którzy aktualnie będą znajdować się na szlaku łódzkiej pielgrzymki.

Jak co roku pątników wspomagać będą służby pielgrzymkowe, bez których pielgrzymowanie nie mogłoby się odbyć. Są to: Służba Ruchu dbająca o bezpieczeństwo i przejście całej pielgrzymki, Służba Ekologiczna, Służba Kawy i Mięty, Służba Medyczna, Służba Informacyjna i Służba Bagażu.

Zapisy online kończą się 18 sierpnia. Pakiety pielgrzyma będzie można odebrać 20 sierpnia oraz 21 sierpnia po Mszy Świętej rozpoczynającej pielgrzymkę. Zapisy tradycyjne potrwają do 20 sierpnia. Można zapisać się codziennie w godzinach 10-12 oraz 17-20 w dolnym kościele Matki Boskiej Zwycięskiej.

2021-08-17 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Treking po Karpatach

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum DA5

Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” wraz ze swoimi duszpasterzami tegoroczne wakacje rozpoczęli od wyjazdu do Rumuni. Przez 10 dni, zwiedzali oni północne zakątki kraju, które zachwycają pięknymi górami, zielonymi pastwiskami i przepięknymi prawosławnymi cerkwiami. 

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję