Reklama

Wiadomości

Prezydent w niedzielę udaje się z trzydniową wizytą na Ukrainę; później odwiedzi Mołdawię

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę udaje się z trzydniową wizytą na Ukrainę, gdzie weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej i obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; spotka się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W przyszły czwartek i piątek prezydent odwiedzi Mołdawię.

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

Mołdawia

Kancelaria Prezydent RP

W Mołdawii Andrzej Duda spotka się z prezydent tego kraju Maią Sandu, z premier Natalią Gavrilitą i z przewodniczącym mołdawskiego parlamentu.

"Prezydent Andrzej Duda udaje się z wizytą na Ukrainę, a następnie niemal natychmiast na wizytę w Mołdawii. W obu tych krajach będą obchody 30-lecia niepodległości, ale przede wszystkim wizyty te są przejawem poparcia dla integralności terytorialnej i dla aspiracji prozachodnich obu naszych partnerów" - zaznaczył w rozmowie z PAP i IAR szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Podziel się cytatem

Poinformował, że w programie wizyty prezydenta Dudy na Ukrainie jest szczyt Platformy Krymskiej, który - jak ocenił - jest "ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu".

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 r. Półwyspu Krymskiego. Pierwsze spotkanie w ramach platformy zostało zaplanowane na 23 sierpnia w Kijowie. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Reklama

Kumoch poinformował, że w czasie wizyty na Ukrainie odbędzie się również spotkanie bilateralne Andrzeja Dudy z prezydentem Zełenskim. Jak dodał, "jest to bardzo istotna rozmowa zwłaszcza po podpisaniu porozumienia Nord Stream 2, a Polska i Ukraina tworzą zgrany i zgodny front sprzeciwiając się temu aktowi, który niestety obniża bezpieczeństwo znacznej części Europy".

"Spotkanie to będzie przede wszystkim okazją do potwierdzenia naszego stanowiska co do integralności terytorialnej Ukrainy, ale również nie zamierzamy uciekać od innych tematów. To jest moment w stosunkach polsko-ukraińskich, kiedy te dwa kraje są do siebie politycznie bardzo zbliżone przez ogólną sytuację międzynarodową - nie tylko sprawę Nord Stream 2, ale również kryzys, który obserwujemy od kilku dni. Mówię o Afganistanie, o wydarzeniach światowych" - podkreślił.

Według Kumocha kolejna kwestia, która może być poruszona podczas spotkania, dotyczy polsko-ukraińskiego pojednania i spraw historycznych. "Musimy o tym rozmawiać, bez tego trudno jest pójść do przodu. Natomiast wierzymy i dostrzegamy, że znajdziemy po stronie ukraińskiej bardzo dobry team partnerów do rozmów na ten temat" - zauważył prezydencki minister.

Przypomniał, że prezydent podczas wizyty na Ukrainie oficjalnie przekaże sprzęt medyczny, który wyrusza z Polski w konwoju. "Na Ukrainę dociera polska pomoc, to jest konwój humanitarny, dostawy sprzętu, pomoc w walce z pandemią. Wspieramy Ukrainę, która jest naszym sąsiadem i bliskim partnerem" - podkreślił Kumoch.

Jak zaznaczył, planowane jest także spotkanie prezydentów Polski oraz państw bałtyckich i spotkanie multilateralne w czasie samego szczytu Platformy Krymskiej.

Reklama

Mówiąc o wizycie prezydenta w Mołdawii, Kumoch podkreślił, że jest ona bardzo istotna ze względu na "niespodziewane i o imponujących rozmiarach zwycięstwo wyborcze partii prezydent Mai Sandu".

"W tych wyborach Mołdawia zdecydowanie opowiedziała się za ścieżką proeuropejską i proreformatorską. Polska będzie Mołdawię wspierać w jej staraniach o budowę stabilnych struktur państwowych, o wykorzenienie korupcji i o przybranie w pełni europejskiego kursu w polityce zagranicznej. Jesteśmy gotowi zaproponować bardzo konkretną pomoc państwu mołdawskiemu" - powiedział minister. Jak dodał, te propozycje są już omawiane.

"Prezydent Duda będzie długo rozmawiał z prezydent Maią Sandu aby zapewnić o naszym poparciu i o tym, że to poparcie jest konkretne" - zapewnił Kumoch. Podkreślił, że fakt, że polski prezydent składa w Mołdawii dłuższą, dwudniową wizytę pokazuje znaczenie, jakie Polska przykłada do tego, co dzieje się obecnie w tym kraju. Ocenił, że to "niezwykły zwrot, wybór europejski, który dokonał się przy urnach wyłącznie przez siłę wyborców i wyborczyń, a nie dzięki wpływom finansowym czy oligarchicznym".

"Jest to moment, w którym do władzy doszła bardzo, ambitna, młoda, reformatorska ekipa, która po prostu wymaga wsparcia. I tego wsparcia ani Polska, ani Europy nie powinny Mołdawii odmawiać" - stwierdził.

Kumoch dodał, że podczas wizyt na Ukrainie i w Mołdawii prezydent "znajdzie też czas dla mieszkających tam Polaków, mniejszości polskiej, jak również na spotkania z polskim biznesem, który w obu krajach dość prężnie się rozwija". Poinformował, że w Mołdawii zaplanowane jest także spotkanie z elitami intelektualnymi. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ par/

2021-08-18 17:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mołdawia/ Media: wśród świadków masakr w Buczy i Irpinie byli mołdawscy ochotnicy

Obywatele Mołdawii, którzy wyjechali jako ochotnicy do legionu cudzoziemskiego walczącego po stronie Ukrainy, byli świadkami dokonanych przez wojska rosyjskie masakr w Buczy i Irpinie - podała w piątek kiszyniowska stacja telewizyjna TV8.

Według telewizji ochotnicy z Mołdawii znajdowali się w obu tych miastach w czasie, kiedy wojska rosyjskie dokonywały tam przestępstw przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej.

CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o nominacji dla Ewy Kusz: ma szerokie rozeznanie i kompetencje

2022-09-30 13:48

[ TEMATY ]

prymas

Karol Porwich/Niedziela

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

W tej nominacji abp Polak odczytuje „uznanie dla wszystkich wysiłków pani Ewy Kusz na gruncie polskim, ale także w różnych gremiach międzynarodowych, które zmierzają do zapobiegania wykorzystywaniu małoletnich i tworzenia całościowego systemu prewencji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję