Reklama

Niedziela w Warszawie

Pożegnanie abp. Henryka Hosera

Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski. Razem z papieskim jałmużnikiem koncelebrowaną Liturgię sprawowali m. in.: abp Tadeusz Wojda, biskupi Romuald Kamiński, Janusz Stepnowski i Adrian Galbas oraz księża pallotyni i kapłani z obu warszawskich diecezji.

Kazanie wygłosił ks. dr Zenon Hanas. Przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla przypomniała w homilii najważniejsze etapy życia Zmarłego. Kaznodzieja podkreśli, że abp. Hoserowi przez całą posługę na misyjnych szlakach towarzyszyła „troska o życie, w każdym z jego wymiarów”. Natomiast życiowym programem Zmarłego była encyklika Pawła VI „Humanae vitae” o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (wydana w 1968r. - przyp. at)

- Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim żyć będziemy – powiedział na początku homilii ks. Hanas. O tym, że właśnie taką ufność miał abp. Hoser świadczy kartka, jaką znaleziono na biurku, przy którym pracował Zmarły przed pójściem do szpitala. - „Wiem, komu zawierzyłem. Nie zawstydzę się na wieki” – przeczytał jej treść na koniec kazania ks. Zenon Hanas.

W Eucharystii w Ołtarzewie uczestniczyła rodzina zmarłego siostry i bracia zakonni, przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, z którymi współpracowała abp. Hoser.

Po zakończeniu Mszy św. Zmarłego wspominali m. in.: abp. Tadeusz Wojsa, siostrzenica Urszula w imieniu rodziny. Natomiast w imieniu środowiska lekarskiego Andrzej Kukwa i Jerzy Goliszewski, który poznał przyszłego arcybiskupa podczas studiów medycznych.

Wspólnotę Małżeństw i Rodzin reprezentowała Małgorzata Walaszczyk, która powiedziała, że abp. Hoser „nakierował” ich pracę na towarzyszenie rodzinom. - Ty pokazywałeś sobą, że Pan Bóg jest większy i nas tego uczyłeś. Kiedy wjeżdżałeś do Medjugorie, powiedziałeś, że choć się żegnamy, to przecież będziemy się kontaktować. A najpiękniejszą możliwością kontaktu ponad czasem i przestrzenią jest modlitwa. I dzisiaj nasza gromadka obiecuje Ci to – zadeklarowała Małgorzata Walaszczyk.

Reklama

Uroczystości pogrzebowe będą trwały dwa dni. Jeszcze dzisiaj trumna z ciałem abp. Henryka Hosera zostanie przewieziona na warszawską Pragę, gdzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika rozpocznie się Msza św. pogrzebowa.

Przed i po Mszy św. jest możliwość modlitwy przy trumnie.

W piątek - 20 sierpnia o godz. 12.00 – w katedrze przy ul. Floriańskiej będzie sprawowana Eucharystia żałobna pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Po tej Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisje z Eucharystii - jakie będą sprawowane w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – przeprowadzi internetowa telewizja Salve. Net.

2021-08-19 14:11

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser wysłannikiem papieża do Medjugorie

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Episkopat.pl

Abp Henryk Hoser został dziś mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka do Medjugorje. Misja ma na celu dokładniejsze poznanie potrzeb wiernych, którzy tam pielgrzymują. – Abp Henryk Hoser cieszy się wielkim zaufaniem Ojca Świętego Franciszka, który wybrał go na swego specjalnego wysłannika do tak ważnej misji, która ma znaczenie międzynarodowe – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Episkopatu.

Publikujemy treść komunikatu Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję