Reklama

Niedziela w Warszawie

Człowiek wielkiego zaufania Bogu

"Odszedł pasterz nasz, co ukochał lud" – powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński o swoim poprzedniku śp. abp. Henryku Hoserze, na wstępie Mszy św. żałobnej sprawowanej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

Uroczystości pogrzebowej w praskiej katedrze przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W koncelebrowanej Liturgii udział wzięli kapłani z diecezji praskiej oraz z diecezji: białostockiej, drohiczyńskiej, kieleckiej. Był także arcybiskup Sarajewa i przedstawiciele kościoła prawosławnego. Do świątyni przy ul. Floriańskiej przybyła rodzina Zmarłego, bracia i siostry zakonne, członkowie diecezjalnych wspólnot. A także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, obecnie biskup diecezji radomskiej a wcześniej biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej i przez lata jeden z najbliższych współpracowników abp Henryka Hosera.

- Przewodnikiem naszej duchowej refleksji w czasie tej wyjątkowej Eucharystii, gdzie otaczamy ołtarz w naszej katedrze warszawsko-praskiej i trumnę z ciałem naszego pasterza, jest św. Paweł – powiedział bp Solarczyk i dodał, że to właśnie św. Paweł był szczególnym przewodnikiem posługi duszpasterskiej abpa Henryka Hosera w warszawsko-praskiej diecezji.

Kaznodzieja przypomniał, że ingres abpa Hosera do katedry odbył się w przededniu rozpoczęcia Roku św. Pawła. W wygłoszonej wtedy homilii nowy ordynariusz powiedział m. in.: «Apostolska metoda św. Pawła zaskakuje zdolnością do stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wyzwaniom i zadaniom (..) Św. Paweł bronił pryncypiów, prawa Bożego, nie rozmywał i nigdy nie ustępował».

- Słowa te stały się swoistym mottem duszpasterskiej posługi Ks. Arcybiskupa pośród nas. W tej zdolności stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wydarzeniom i wyzwaniom. W tej gotowości bycia niezłomnym. W tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka, zaczynając od tego co jest zasadą dziecięctwa Bożego i te wszystkie inne tajemnice, które my dzięki mocy Ducha Świętego odczytujemy. Czyż to nie było naszym udziałem? Bez względu na to, w jaki sposób towarzyszyliśmy i współpracowaliśmy z Ks. Arcybiskupem - pytał w homilii bp Solarczyk i podkreśli. - Dzisiaj każdy z nas, drogi Ks. Arcybiskupie, staje wobec Boga właśnie z tym darem, jaki wpisałeś, zostawiłeś i przekazałeś nam. I dzisiaj wsłuchując się w słowa Ewangelii, przypominające drogę uczniów do Emaus, próbujemy odczytać, że w tej osobie św. Łukasza (...), to ty byłeś dla na towarzyszem, nauczycielem, lekarzem. Człowiekiem wielkiego zaufania Bogu oraz podziwu i wrażliwości na człowieka.

Reklama

Po Eucharystii pożegnalne przemówienia wygłosili m.in.: Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, a w imieniu duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej ks. prał. Stanisław Markowski wraz z ks. Robertem Gutem.

Zmarłego 13 sierpnia biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej pożegnali także: s. Stefania Korbuszewska, ks. Tomasz Sztajerwald, Małgorzata i Tadeusz Walaszczykowie oraz w imieniu warszawskiego środowiska medycznego - prof. Bogdan Chazan, dr Grażyna Rybak oraz Krystyna Starosta - Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich

Msza św. w praskiej katedrze była drugą Eucharystią żałobną. Pierwsza Liturgia została odprawiona w czwartkowe południe w kościele seminaryjnym Wyższego Seminarium Duchownego ojców pallotynów.

W Ołtarzewie Eucharystii przewodniczył papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosił ks. Zenon Hanas SAC.

Przełożony warszawskiej prowincji pallotynów powiedział m. in.: - Dziękujemy dziś Wszechmocnemu i miłosiernemu Bogu za niezwykle owocne życie naszego pallotyńskiego współbrata. Wspominamy jego troskę o życie, jego zachwyt nad życiem, jego umiłowanie życia ludzkiego w duchu Ewangelii. I prosimy Boga, jedynego dawca życia, aby okazał swoją życiodajna moc i obdarzył go życiem wiecznym.

Reklama

Abp Henryk Hoser SAC miał 78 lat. Był lekarzem, pallotynem, misjonarz i wizytatorem apostolski w Rwandzie, sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W 2008 r. został ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, a w 2017 biskupem seniorem. W latach 2018-2021 decyzją papieża Franciszka został mianowany wizytatorem apostolskim w Medjugorie.

Uroczystości pogrzebowe będą kontynuowane w piątek, 20 sierpnia. Ich głównym punktem będzie Msza św. o godz. 12.00 w katedrze przy ul. Floriańskiej. Eucharystii żałobnej będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisję z Eucharystii przeprowadzi internetowa telewizja SalveNet.

2021-08-19 19:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tutaj panuje atmosfera modlitwy

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Rozmowa o wierze, o Medjugorie i o drodze, która nas czeka...

- Jest nowa - to znaczy, że odnawiamy to, co zostało zagubione, coś, co się zestarzało, co zamarło w naszym Kościele – powiedział na temat nowej ewangelizacji w Medjugorie abp Henryk Hoser w rozmowie ks. Łukaszem Gołasiem SAC.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję