Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: św. Józef jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny

– Gratuluję wam wspaniałego patrona, który jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny – powiedział 19 sierpnia bp senior Antoni Długosz do wiernych parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach. Tego dnia świątynia parafialna była kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Podczas liturgii biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

– Św. Józef od wieków jest związany z naszą wspólnotą parafialną. Od 300 lat spogląda na kolejne pokolenia naszych parafian z obrazu, który nie bez powodu wielu uznaje za cudowny – zaznaczył na rozpoczęcie Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Chrzanowski. – Dzisiaj chcemy podziękować Bogu za wszelkie łaski, które otrzymaliśmy i które wciąż otrzymujemy jako parafia powierzona tak potężnemu orędownikowi – dodał.

– Gratuluję wam wspaniałego patrona, który jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny, a także świadkiem wydarzeń związanych z misją Jezusa – przyznał bp Długosz, witając wiernych.

W kazaniu przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „nikt z ludzi żyjących na ziemi nie jest w stanie w pełni zrozumieć, co to znaczy być człowiekiem i jaki jest sens naszej ziemskiej egzystencji, bez Chrystusa”. – Dlatego dzięki Niemu – jak mówi św. Paweł – formujemy nasze człowieczeństwo na miarę wielkości człowieczeństwa samego Chrystusa – wyjaśnił.

Kaznodzieja wskazał na św. Józefa jako na człowieka uformowanego. Zwracając uwagę na fakt, że w Ewangelii nie zostało zapisane żadne jego słowo, zaznaczył że „mężczyzna ma mniej mówić, a stwarzać bezpieczeństwo i miłość swojej rodzinie”. – Nie bądźcie gadułami, ale przekazujcie miłość do żony i dzieci solidną pracą, modlitwą, czyli więzią z Panem Bogiem, a także stwarzaniem bezpieczeństwa – zaapelował do mężczyzn bp Długosz.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny ubolewał, że dzisiaj deprecjonuje się misję rodziny, próbując zastąpić ojca i matkę „rodzicem pierwszym” i „rodzicem drugim”, oraz manipulując płcią człowieka. – Przecież od Boga pochodzi powołanie do ojcostwa i macierzyństwa. To Pan Bóg wybiera mężczyznę i kobietę, by stworzyli wspaniałą wspólnotę, czyli rodzinę, którą Kościół określa sanktuarium, świątynią Jezusa – kontynuował.

Reklama

Biskup zauważył, że „w sakramencie małżeństwa narzeczeni zapraszają Jezusa, by zamieszkał w ich rodzinach, by rodzina była Jego Kościołem, by tam małżonkowie byli pierwszymi świadkami wiary w życiu swoich dzieci, kapłanami domowego Kościoła, pedagogami oraz katechetami i by dzieci, doświadczając miłości od rodziców, nabierały tego przekonania, że Bóg jest miłością”.

Odnosząc się do przyrzeczeń związanych z sakramentem bierzmowania, kaznodzieja przypomniał, że „wyrazem naszej miłości do Jezusa będzie wierność Bożym przykazaniom”. – Przykazania nigdy się nie starzeją. Pochodzą od Boga, którego imię to „JA JESTEM” – wskazał bp Długosz. Zachęcił również młodych, aby rozeznawali w rachunku sumienia, czy w swoich słowach i czynach są wierni przykazaniom.

– Życzę wam z całego serca, abyście zakładając rodzinę, pamiętali, jaki jest wzorzec waszego życia małżeńskiego – Święta Rodzina z Nazaretu – powiedział do bierzmowanych. Zwracając się do dziewcząt, zaapelował, aby będąc wiernymi aż do końca życia swoim przyszłym mężom i dzieciom, wypełniały charyzmat i misję Maryi. – Dziecko jest największym darem od Boga. Niech wasze dzieci wzrastają w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi – podsumował bp Długosz.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. celebrans zawierzył wszystkie parafie i rodziny archidiecezji częstochowskiej opiece św. Józefa.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele bractwa św. Józefa, m.in. z Pajęczna – z parafii Narodzenia Pańskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2021-08-19 20:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźmy ze św. Józefem

"Potrzeba nie znoszenia, ale łączenia małych parafii w większe struktury wynika z kilku powodów” – pisze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w liście pasterskim na I Niedzielę Wielkiego Postu, który był odczytany w minioną niedzielę w parafiach archidieceji częstochowskiej.

Przeżywamy specjalny Rok św. Józefa, którego celem jest wzbudzenie większej miłości i żarliwej modlitwy do tego wielkiego świętego, a także naśladowanie jego cnót i zaangażowania” – pisze.

CZYTAJ DALEJ

Dulcissima 4 You

2023-02-07 08:48

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

S. M. Dulcissima Hoffmann

S. M. Dulcissima Hoffmann

Dziś 113. urodziny Dulcissimy Hoffmann – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Choć żyła tylko 26 lat, ofiarowała siebie, by „uratować wiele dusz”. Do dziś za jej wstawiennictwem dzieje się wiele uzdrowień, poczynają się dzieci. 11 lutego – w Dzień Chorego – w katedrze wrocławskiej zostanie odsłonięta wystawa „Mam na imię Dulcissima”

W 2019 roku zakończył się w Raciborzu Brzeziu diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. – Chcemy zaprezentować wystawę o niej w miejscach, które są w pewien sposób z nią związane. A tu rozpoczęło się jej życie zakonne. We Wrocławiu rozpoczęła formację zakonną, tu jest kolebka naszego zgromadzenia, tu też żył założyciel ks. Jan Schneider – wyjaśnia s. Małgorzata Cur ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zajmuje się popularyzacją postaci s. Dulcissimy i jej izbą pamięci w Brzeziu.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję