Reklama

Świat

Ukraina: przywódcy religijni wezwali naród do zachowania mądrości i odpowiedzialności

[ TEMATY ]

Ukraina

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Do zachowania mądrości i odpowiedzialności oraz do niepoddawania się prowokacjom wezwała cały naród Ukrainy Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W ogłoszonym 9 grudnia w Kijowie oświadczeniu do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli Rada podkreśliła, że religijna wspólnota Ukrainy jest „znaczącą i nieodłączną częścią społeczeństwa obywatelskiego” tego kraju.

Należący do niej ludzie różnych światopoglądów i przekonań mieszkają i pracują „w duchu wzajemnego zrozumienia, szacunku i pokoju”. „Dlatego wzywamy wszystkich was do porozumienia społecznego i politycznego, wzajemnego poszanowania i pokoju dla dobra naszego narodu” – głosi oświadczenie.

Reklama

W związku z zaostrzeniem się w ostatnim czasie sytuacji społeczno-politycznej w kraju przywódcy religijni zaapelowali do ludzi wierzących różnych religii o wzmożenie modlitw o pokój i spokój, o powstrzymanie rozbicia i wrogości oraz o porozumienie na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu. Potępili przy tym akty przemocy i okrucieństwa, dokonane zarówno przeciw pokojowym uczestnikom wspólnych wystąpień i dziennikarzom, jak i przeciw siłom porządkowym, wykonującym obowiązki, zgodnie ze złożoną przysięgą.

Sygnatariusze dokumentu wezwali także obecne władze do zapewnienia konstytucyjnych praw i swobód obywateli, do niestosowania siły wobec pokojowych zgromadzeń, do uwzględnienia żądań protestujących oraz do przeprowadzenia bezstronnego śledztwa w sprawie ustalenia przypadków prowokacji i starć siłowych i do ukarania winnych. Całe społeczeństwo, władze i opozycję wezwano do dialogu i wspólnego poszukiwania możliwej do przyjęcia przez wszystkich drogi wyjścia z kryzysu.

„Wzywamy cały naród Ukrainy, niezależnie od przekonań politycznych, aby był mądrym i odpowiedzialnym, aby powstrzymywał się od działań przemocy i niezgodnych z prawem oraz aby nie ulegał prowokacjom” – napisali członkowie WRKiOR. Wezwali również do pamiętania, że wszyscy są „częścią jednego narodu i jednego kraju”. „Nie można dopuścić, aby konfrontacja polityczna stałą się przyczyną zachwiania całości naszego państwa” – głosi oświadczenie.

Na zakończenie jego autorzy zapewnili o swej gotowości do pokojowego sprzyjania dialogowi i podjęcia wszelkich niezbędnych działań na rzecz pojednania i przywrócenia stabilności kraju. „Boże Wielki i Jedyny strzeż nam Ukrainy!” – tymi słowami członkowie Rady zakończyli swój dokument.

2013-12-10 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Szewczuk przedstawił papieżowi i biskupom ze świata sytuację na Ukrainie

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

pl.wikipedia.org

O bieżącej sytuacji na Ukrainie poinformował papieża Franciszka arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Zwierzchnik grekokatolików podziękował w posiedzeniu Rady Synodu Biskupów w dniach 24-25 lutego. Ponadto w ostatnich dniach w bazylice św. Piotra odprawiono nabożeństwo o pokój i jedność tego kraju a w cerkwi Świętej Sofii powstała ściana pamięci Bohaterów Majdanu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję