Reklama

Polityka

Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe; dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Zadeklarował, że będzie wspierał działania polepszające sytuację rolników.

[ TEMATY ]

prezydent

rolnicy

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent, który w sobotę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w Dożynkach Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie), ocenił, że polskie rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, coraz lepiej funkcjonuje, ale - jak dodał - rolnictwo, gdy staje się przemysłowe, "traci element swojskości".

"Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe" - mówił Andrzej Duda.

"Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykłe dar, który polscy rolnicy, polska wieś ofiaruje całemu społeczeństwu" – dodał.

Prezydent zapewnił, że w Polsce "żywności nie brakuje i nie zabraknie".

Duda wskazując, że "władze Rzeczpospolitej czynią wszystko, co mogą, aby w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoim polem", zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem i ministrem rolnictwa nt. kolejnych działań systemowych dotyczących, np. ubezpieczeń rolniczych, wzmocnienia sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych czy ich eksportu.

Prezydent zwrócił uwagę, że "jest wiele zadań jeszcze do zrealizowania", chociaż, jak dodał, "wiele się udało zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat". "Ale zadań cały czas jest wiele i polskie rolnictwo będzie zawsze wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa, trzeba wiele elementów zrobić zwłaszcza tych systemowych, chociażby w dziedzinie ubezpieczeń" – tłumaczył.

Poinformował, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem i ministrem rolnictwa. Zdaniem Dudy, "potrzebne jest także wzmocnienie realizacji sprzedaży bezpośredniej oraz wybudowanie portu zbożowego w naszym kraju, po to żebyśmy mogli działać sprawniej i sprawniej realizować działania eksportowe". "To wszystko stoi przed nami" - podkreślił.

Reklama

Jak ocenił Duda, "rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze, że wieś w związku z tym staje się coraz bardziej nowoczesna, że się zmienia".

Zaznaczył jednocześnie, że wieś "zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne". "To jest ogromna wartość polskiej wsi" - powiedział Duda.

"Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego" - mówił prezydent.

Duda podziękował rolnikom za ich trud. "Wystarczy spojrzeć na te wieńce i korony dożynkowe - ileż z jednej strony kunsztu, ale z drugiej strony także serca i swoistej miłości do tego zboża, do tych płodów rolnych - widać w tych wspaniałych dziełach sztuki - nie waham się tego powiedzieć" – powiedział.

Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich. Wyraził jednocześnie nadzieję, że środki, które będą rozdzielane w ramach polskiego Nowego Ładu w wystarczającym stopniu dotrą także na te tereny.

"Wiadomo, że tam, gdzie infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, gdzie są możliwości komunikacji, tam gdzie jest dostęp do różnych elementów nowoczesnej współczesności - jak szerokopasmowy Internet - żyje się lepiej, łatwiej, ma się większe możliwości osobistego rozwoju, także i kulturalnego, ma się również większe możliwości zawodowe" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że "równomierne rozwijanie kraju jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju Rzeczpospolitej. "Nie może być tak, że jest głęboka różnica pomiędzy miastem a terenami wiejskimi" - oświadczył prezydent. "Elementem nowoczesnego państwa jest dobrze rozwinięta infrastruktura na terenach wiejskich" - zaznaczył.

Reklama

Wyraził nadzieję, że nie wrócą już czasy, kiedy na terenach wiejskich likwidowane są komisariaty a poziom bezpieczeństwa spada. "Komisariaty na wsiach nie będą likwidowane, ale będą też przywracane i budowane nowe" - zapewnił Duda.

Zadeklarował, że będzie realizowany program modernizacji ochotniczych straży pożarnych, tak żeby remizy były coraz lepiej wyposażone. "To jest dla mnie budowanie nowoczesnego państwa" - podkreślił prezydent.

Ceremonia dożynkowa, w której wziął udział prezydent wraz z małżonką, odbyła się na stadionie w Zbylitowskiej Górze. Poprzedziła ją msza święta w miejscowym kościele. Na oficjalną część złożyła się prezentacja obrzędów i konkurs wieńców dożynkowych – wygrał go wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Jodłówka-Wałki. W programie dożynek były też prezentacje kulinarne, występy i koncerty.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreślił, że miejscowi rolnicy kultywują tradycję przekazaną przez przodków. Jak przypomniał, z okolicznych terenów pochodziło wiele zasłużonych dla Polski osobistości, w tym współtwórca ruchu ludowego i premier Wincenty Witos. "Gmina Tarnów, to także gmina nowoczesna, gmina, która się zmienia" - zaznaczył.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ jann/

2021-08-21 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Handel historią

Prezydent Andrzej Duda celowo nie jedzie do Izraela na uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Okazuje się, że jest to kolejna prowokacja ludzi Władimira Putina.

Na obchody do Jerozolimy 23 stycznia br. zostali zaproszeni czołowi politycy z całego świata. Problemem jest jednak agenda konferencji. Swoje przemówienia będą mogli wygłosić m.in. prezydenci: Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier oraz Francji – Emmanuel Macron. Niestety, zabrakło czasu i miejsca na wystąpienie prezydenta RP, bo nad przebiegiem wydarzeń czuwa związany z Putinem rosyjski oligarcha.

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję