Reklama

Kościół

Jasna Góra: Wystawa o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim

„Świadków 1966r.” - sukienkę milenijną na obraz Matki Bożej, kopię Milenijnego Aktu oddania Polski Maryi oraz szereg osobistych pamiątek po Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim można zobaczyć na wystawie, która dziś została otwarta w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha na Jasnej Górze. Ekspozycja nosi tytuł: „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński” i łączy te dwie wielkie postaci Kościoła.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra

BPJG

O tym, byśmy potrafili zachować depozyt wiary św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia oraz realizować w nowych czasach ich programy duszpasterskie mówił podczas otwarcia generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. – Te dwie postacie pokazują nam także, że człowiek może z jednej strony sam zrobić bardzo dużo, ale zrobi jeszcze więcej, jeżeli swoje siły i swoje zamiary złoży Bogu. To są ludzie wielkiego zaufania Bogu i wielkiego zawierzenia Bożej Matce Maryi – mówił generał.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że także poprzez tę wystawę paulini pragną obu wielkim Polakom oddać hołd i wyrazić wdzięczność Prymasowi Tysiąclecia, że był protektorem paulinów i Jasną Górę podczas swej posługi „odkrył na nowo i uczynił centrum życia duchowego Kościoła w Polsce”. - Chcemy nieść jego pamięć dalej, przekazywać myśl Prymasa, szczególnie jego naukę społeczną – wyraził nadzieję przeor.

Na ekspozycje wybrano tylko nieliczne pamiątki związane z papieżem, a na Jasnej Górze jest ich wiele. - Tych po kard. Wyszyńskim zachowanych rzeczy jest mniej, ale są one bardzo wymowne - zauważył o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry.

Wyjątkowym eksponatem jest przede wszystkim sukienka milenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej, „świadek” wydarzeń z 1966 r. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński. Są też milenijne korony.

O. Rudziński zwrócił uwagę właśnie na ten na wyjątkowy czas w dziejach naszej ojczyzny i Kościoła w Polsce, a bardzo związany z Prymasem, czyli rok 1966r. i obchody Millenium chrztu Polski. Najważniejszym ich momentem były uroczystości 3 maja na Jasnej Górze. W trakcie uroczystej sumy, podczas której homilię wygłosił Prymas, obraz Matki Boskiej jasnogórskiej ukoronowano „koroną tysiąclecia” oraz odczytano „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”. Obecnie dokument znajduje się w specjalnej tubie przy jasnogórskim Obrazie, natomiast na wystawie będzie można zobaczyć jego replikę.

Reklama

Będzie można „wejść” do pokoi w których mieszkał Prymas Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorna klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.

O. Rudziński przypomniał, że oprócz oficjalnych wizyt podczas wydarzeń kościelnych, kard. Wyszyński przyjeżdżał na Jasna Górę na modlitwę zwłaszcza w soboty, w dniu poświęconym Matce Bożej, stąd nazywa się je na Jasnej Górze sobotami Królowej Polski. Paulin, jeszcze jako chłopiec, zapamiętał Prymasa właśnie z takiej sobotniej Mszy św. sprawowanej w ornacie, który teraz znalazł się na wystawie.

Ekspozycja znalazła się w wyremontowanej ostatnio części Bastionu św. Rocha. To kolejna część wystawiennicza większego kompleksu muzealnego.

Od 2006 r. wewnątrz Bastionu św. Rocha, zwanego też od swoich fundatorów bastionem Morsztynów w specjalnie przygotowanych salach znajduje się szereg ekspozycji znanych pod jedną nawą „Skarbiec Pamięci Narodu”. To najczęściej odwiedzana część fortyfikacji Jasnej Góry.

2021-08-25 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Kaplica Sakramentu Pokuty

Raz w miesiącu, zawsze z ostatniego piątku miesiąca na sobotę, organizowane są nocne czuwania modlitewne na Jasnej Górze Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę dla wszystkich Polaków w Kraju i za granicą. Czuwania rozpoczynają się w piątek po Apelu Jasnogórskim (godz. 21:00) i kończą przed godz. 4:00 nad ranem. Poniżej porządek czuwania:

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję