Reklama

Kościół

Peregrynująca po Polsce kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej będzie na beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej do Świątyni Opatrzności Bożej zostanie przywieziona kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która od 1957 r. peregrynuje po polskich parafiach.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej czytamy, że pielgrzymująca po kraju kopia ikony jasnogórskiej przyjedzie z archidiecezji poznańskiej, gdzie od kilku miesięcy trwa jej nawiedzenie w kolejnych parafiach.

Kopia ikony 9 i 10 września nawiedzi parafię Zwiastowania Pańskiego w podpoznańskich Wronkach. Następnie na weekend zostanie przewieziona do Warszawy. Po uroczystościach beatyfikacyjnych powróci do Wielkopolski do Otorowa.

Reklama

"W Świątyni Opatrzności Bożej przed mszą św. beatyfikacyjną kopia cudownego obrazu zostanie umieszczona pośrodku, ponad miejscem celebry, pomiędzy obrazami nowych beatyfikowanych. Ku Matce Bożej w jasnogórskiej ikonie będą zwracać się nowi beatyfikowani ze swych wizerunków" – wyjaśnił bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, który odpowiada za wystrój wnętrza świątyni w czasie beatyfikacji.

Dr Ewa Czaczkowska zaznaczyła, że "ta ikona to ważny świadek życia i prymasostwa kard. Wyszyńskiego, który uczestniczył w przewożeniu obrazu z diecezji do diecezji w czasie Wielkiej Nowenny".

Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej jest wierną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry (w skali 1:1), którą na prośbę Prymasa Tysiąclecia wykonał w 1957 r. artysta malarz Leonard Torwirt. W tym samym roku (14 maja 1957 r.) poświęcił ją papież Pius XII.

Reklama

"To wierna kopia wizerunku częstochowskiego wykonana w naturalnej skali. Ten obraz jest poniekąd relikwią, bo zanim zaczął peregrynację, nastąpiło dotknięcie kopii z oryginalnym obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej" – wyjaśnił bp Michał Janocha.

Ikona stała się ważnym elementem zainaugurowanej 3 maja Wielkiej Nowenny. Od 26 sierpnia 1957 r. "wędrowała" po wszystkich diecezjach w ramach przygotowania Polaków do 1000-lecia Chrztu Polski. Jednak peregrynacja potrwała znacznie dłużej, bo do 1980 r.

W czerwcu 1966 r. podczas podróży z Fromborka do Warszawy, komuniści "uprowadzili" kopię obrazu i przewieźli prosto do warszawskiej katedry, pomijając zaplanowaną trasę. Po zakończeniu uroczystości, 26 czerwca, władze nie zgodziły się, aby wizerunek został przewieziony w kolejne miejsca uroczystości.

Prymas zdecydował jednak we wrześniu, że kopia obrazu pojedzie na uroczystości do Katowic. W drodze została jednak "aresztowana" przez komunistów i przewieziona na Jasną Górę. Paulini, pod groźbą utraty klasztoru i seminarium, umieścili obraz za kratą w kaplicy św. Pawła i opatrzyli napisem: "Tu znajduje się uwięziony przez władze Obraz, który wędrował po Polsce".

Przez sześć lat po polskich diecezjach pielgrzymowały tylko ramy obrazu, które wywoływały w wiernych ogromne emocje.

W 1972 r., za zgodą prymasa Wyszyńskiego, obraz potajemnie wykradł z Jasnej Góry ks. Józef Wójcik, wówczas wikariusz parafii w Radomiu, wraz z pomocą dwóch zakonnic. Na trasę peregrynacji wizerunek wrócił 18 czerwca 1972 r. i nieprzerwanie "wędrował" po Polsce do 1980 r. Pierwsze ogólnopolskie nawiedzenie trwało 23 lata i zakończyło się 12 października 1980 r.

Kolejna peregrynacja rozpoczęła się kilka dni później z okazji jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry. Podobnie jak za pierwszym razem rozpoczęła się w obecności prymasa Wyszyńskiego od Warszawy.

Przed śmiercią prymasa kopia obrazu nawiedziła 19 maja 1981 Dom Arcybiskupów Warszawskich, aby umierający kard. Wyszyński mógł się przy niej pomodlić. Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej towarzyszyła 31 maja 1981 r. uroczystościom pogrzebowym prymasa Polski na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie. Umieszczono ją u stóp krzyża z I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2021-08-26 10:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci nam pokazują, jaki jest Bóg

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dziękczynienie

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Joanna Ferens

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Sławomir Nowosad

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Sławomir Nowosad

Biłgorajska społeczność dziękowała za nowego błogosławionego, który będąc biskupem lubelskim często odwiedzał tę ziemię.

Błogosławiony Stefan Wyszyński, w latach 1946-48 był biskupem lubelskim i w tym okresie często odwiedzał ziemię biłgorajską, gościł m. in. w gminie Łukowa, gdzie odwiedził cmentarz w Osuchach. Od 1948 r. był arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski, a od 1953 r. kardynałem.

CZYTAJ DALEJ

Rektor KUL: Adwent przynosi nadzieję nawet w najbardziej trudnym czasie

2021-11-27 10:50

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Trwająca pandemia, sytuacja na wschodniej granicy, codzienne problemy, w wielu z nas mogą wywoływać niepokój i prowadzić do zwątpienia. Tym bardziej cenny jest czas rozpoczynającego się Adwentu, który przynosi prawdziwą nadzieję – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. Jutro, w niedzielę 28 listopada, Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent.

Rektor KUL przypomina, że łacińskie słowo „adventus”, od którego pochodzi nazwa okresu liturgicznego w Kościele katolickim przed Bożym Narodzeniem, oznacza „przyjście” i „przybycie”.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd rad parafialnych archidiecezji wrocławskiej

2021-11-27 21:00

Magdalena Lewandowska

Na spotkaniu rad parafialnych archidiecezji obecny był abp Józef Kupny.

Na spotkaniu rad parafialnych archidiecezji obecny był abp Józef Kupny.

Dziś odbył się pierwszy zjazd rad parafialnych naszej archidiecezji. Rozmawiano o funkcjonowaniu rad duszpasterskich, ale też o zadaniach związanych z trwającym synodem, o wyzwaniach współczesnego Kościoła.

- Cieszę się, że jest nas tak dużo, ponad 1/3 parafii archidiecezji wrocławskiej jest reprezentowana – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii. – Od kilku lat rady duszpasterskie są stałym elementem w życiu parafii. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze i wszędzie rady parafialne funkcjonują tak, jak powinny, ale jest okazja do tego, abyśmy mogli określić ich zadania, bo Synod, który zwołał papież Franciszek, jest ku temu dużą pomocą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję