Reklama

Franciszek

Słowacja: kard. J. Tomko zapewnia, że papież lubi Słowaków

Papież Franciszek lubi Słowaków i pewnie dlatego postanowił przyjechać do ich ojczyzny – jest przekonany emerytowany słowacki kardynał kurialny Jozef Tomko. W rozmowie ze stacją telewizyjną Markíza opowiedział trochę o sobie oraz poświęcił uwagę zbliżającej się podróży Ojca Świętego do tego kraju, dodając, że chciałby go przywitać na spotkaniu z młodzieżą w Koszycach.

[ TEMATY ]

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Redakcja programu przypomniała, że 97-letni Tomko jest obecnie najstarszym kardynałem na świecie i już od kilku lat przebywa na emeryturze w Rzymie, ciesząc się tam wielkim szacunkiem otoczenia. Obecnie spędza urlop w swych stronach rodzinnych we wschodniej Słowacji.

Na pytanie dziennikarza, dlaczego Franciszek wybrał właśnie Słowację za cel swej kolejnej podróży zagranicznej, sędziwy purpurat przyznał, że sam tego nie wie. „Ciągle pozostaje to nieco zagadkowe, ale może dowiemy się tego prawdziwego powodu, gdy już tu przyjedzie” – stwierdził rozmówca programu. Dodał, że ma przeczucie, iż „on [papież] sam nam to zdradzi”. Zauważył przy tym, że Franciszek „już nieraz wykazywał sympatię do Słowaków”.

Reklama

Jozef Tomko urodził się 11 marca 1924 we wsi Udavské w województwie preszowskim w północno-wschodniej Słowacji). Po studiach na Wydziale Teologicznym w Bratysławie wyjechał do Rzymu i tam 12 marca 1949 przyjął święcenia kapłańskie. Po przewrocie komunistycznym w ówczesnej Czechosłowacji w lutym 1948 nie mógł wrócić do ojczyzny i pozostał na emigracji.

Kontynuował naukę na Papieskich Uniwersytetach: Laterańskim i Gregoriańskim, uzyskując doktoraty z teologii, prawa kanonicznego i nauk społecznych. Od 1950 pracował duszpastersko w diecezji rzymskiej i w podmiejskiej diecezji Porto i Santa Rufina. Wykładał też na kilku uczelniach w Wiecznym Mieście: w Papieskim Kolegium św. Jana Nepomucena (w latach 1950-65 był jego wicerektorem i rektorem), na Międzynarodowym Uniwersytecie Pro Deo i na Gregorianie.

W 1962 rozpoczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary: w sekcji cenzury ksiąg, a następnie w sekcji doktrynalnej. W 1967 Paweł VI powołał go na sekretarza specjalnego I Synodu Biskupów w Watykanie (wrzesień-październik). W 1974 został podsekretarzem Kongregacji ds. Biskupów.

Reklama

12 lipca 1979 św. Jan Paweł II mianował go sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielił mu sakry 15 września tegoż roku (uroczystość Matki Bożej od Siedmiu Boleści – Patronki Słowacji) w Kaplicy Sykstyńskiej. Za swe motto biskupie nominat wybrał słowa „Ut Ecclesia aedificitur” (Aby budować Kościół). Odtąd hierarcha słowacki brał bezpośredni udział w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych w Watykanie i na świecie.

Jego rola jeszcze bardziej wzrosła, gdy 24 kwietnia 1985 papież mianował go na proprefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów. A gdy na konsystorzu 25 maja tegoż roku Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, J. Tomko został prefektem tego urzędu. W tym charakterze odwiedził wiele państw świata, przede wszystkim kraje misyjne, zdobywając ogromną wiedzę i doświadczenie o życiu Kościoła na wszystkich kontynentach. Wielokrotnie był papieskim wysłannikiem na ważne wydarzenia w Kościołach lokalnych, np. rocznice rozpoczęcia ewangelizacji danego kraju, ustanowienia narodowych sanktuariów maryjnych czy międzynarodowe kongresy, zjazdy i inne wydarzenia w różnych krajach. Z tego stanowiska ustąpił 9 kwietnia 2001, ale już 15 października tegoż roku objął urząd przewodniczącego Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i był nim do 1 października 2007.

Ta jego różnorodna działalność nie ustała nawet wtedy, gdy 11 marca 2004 skończył 80 lat i stracił prawo udziału w konklawe. Jedną z ostatnich jego funkcji publicznych było reprezentowanie Franciszka na obchodach 25. rocznicy odzyskania wolności przez grekokatolików rusińskich – 28 czerwca 2014 w Mukaczowie.

Kard. J. Tomko należy do najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II – papieża-Słowianina, ale też Benedykta XVI i obecnego – Franciszka.

Po śmierci kard. Alberta Vanhoya 29 lipca 2021 został najstarszym żyjącym kardynałem Kościoła katolickiego.

Ma wiele odznaczeń, m.in. słowacki Order Podwójnego Białego Krzyża I klasy (1995). W 1994 otrzymał doktorat honoris causa warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego).

2021-08-26 19:14

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: wiec przeciwko ratyfikacji konwencji stambulskiej, która zdaniem uczestników zagraża rodzinie

[ TEMATY ]

rodzina

Słowacja

LGBT

©Studio Romantic – stock.adobe.com

Kilkuset Słowaków wyraziło sprzeciw wobec rozpowszechnianiu ideologii LGBT zawartego, ich zdaniem, w konwencji stambulskiej podczas pokojowego wiecu przed pałacem prezydenckim w Bratysławie. Wcześniej uczestnicy wydarzenia, wśród których byli studenci oraz osoby starsze, odmówili Różaniec na stołecznym Placu Wolności.

Szacuje się, że trzygodzinny wiec przyciągnął od 500 do 700 osób z całej Słowacji. Wyrazili oni zażądanie, by słowacki rząd jednoznacznie zadeklarował, że nie ratyfikuje tzw. konwencji stambulskiej. Przeciwnicy tego dokumentu, określający go jako ideologiczny, uważają, że osłabia on definicję małżeństwa, czyli związku mężczyzny i kobiety.

CZYTAJ DALEJ

To coś więcej niż opłatek

2022-01-24 18:54

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Tamtego ranka obudziłem się zdecydowanie wcześniej niż w inne dni. Szybsze bicie serca i szybszy oddech... Dzień mojej Pierwszej Komunii św. A wiesz, jaki był powód tego, że tamtego poranka mój organizm już od wczesnych godzin wyczuwał, iż to wyjątkowy dzień?

Ne, to nie przez fakt, że za moment po raz pierwszy sam Król Królów i Pan Panów przyjdzie do mojego serca, że sam Jezus będzie częścią mnie. Powodem tego był nowiutki rower, który na mnie czekał... Niestety, konsumpcyjny model życia dopada nas już od najmłodszych lat. Święta kojarzą nam się z prezentami i zakupami, a Pierwsza Komunia św. z nowym rowerem. Czy jednak naprawdę rzeczy materialne znaczą więcej niż osobiste, żywe spotkanie ze Stwórcą Wszechrzeczy? Czy nowy rower, laptop, smartwatch lub kolejny zegarek na rękę dadzą nam to, co miłość Jezusa? Czy te rzeczy dodadzą nam otuchy, gdy będziemy w życiowym dołku? Czy podniosą nas, gdy ciężar życia przygniecie nas do gleby niczym najlepszy zawodnik MMA? Tak często podchodzimy do wiary jedynie przez pryzmat tradycji i zwyczajów. Idę do Pierwszej Komunii św., bo wszyscy idą, ale czy naprawdę wystarcza nam ta powierzchowność? Czy wolimy trzymać w ręce cudnie zapakowany prezent i gapić się na niego godzinami, nie myśląc nawet o jego otworzeniu?

CZYTAJ DALEJ

Jutro w całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-25 16:24

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

post

Monika Jaworska

Jutro w kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek.

Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję