Reklama

Wiadomości

Wciąż mówimy o przestępcach a nie o ofiarach pedofili

[ TEMATY ]

pedofilia

renata/Foter/CC BY

Za przestępstwa o charakterze pedofilskim karę pozbawienia wolności odbywa w Polsce 1468 skazanych - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Według stanu na dzień 18 listopada 2013 r. aż 900 z aktualnie osadzonych nie posiadało wyuczonego zawodu, 70 było murarzami, 40 pracowało dorywczo a 30 jako ślusarze. Zdaniem o. Adama Żaka SJ, koordynatora Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, statystyki te bardziej ukazują skalę trudności w pozyskiwaniu danych na temat nadużyć seksualnych niż skalę problemu.

- Znów mówimy o przestępcach a nie o ofiarach – dodaje w rozmowie z KAI wskazując, iż brakuje danych dotyczących liczby poszkodowanych i zainteresowania nimi. Trudno sobie też wyrobić zdanie, czy zagrożenie rośnie, czy maleje - dodaje o Żak.

Reklama

Z odpowiedzi udzielonej grupie senatorów PiS przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego wynika, że średnio ok. 4 lata i 2 miesiące wynosi kara więzienia za przestępstwo z art. 200 §1 kk polegające na dopuszczeniu się obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej z małoletnim poniżej 15 roku życia. Natomiast w przypadku gwałtu wobec małoletniego poniżej 15 lat – kara wynosi średnio ok. 5 lat i 5 miesięcy.

Według danych ministerstwa sprawiedliwości, na 1468 skazanych, ok. 900 osób nie posiadało wyuczonego zawodu, ok. 70 osób wykonywało zawód murarza, 40 to pracowników dorywczych, ok. 30 ślusarzy, ok. 30 rolników, 25 mechaników samochodowych. Pozostali osadzeni wywodzili się z innych grup zawodowych. Spośród nich zawód np. inżyniera, lekarza, nauczyciela, pedagoga, duchownego wyznania rzymskokatolickiego, wychowawców w placówkach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, wykonywały pojedyncze osoby – napisał wiceminister Chmielewski.

Zdaniem o. Adama Żaka, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, statystyki te są bardzo niejednoznaczne, budzą więcej pytań niż przynoszą odpowiedzi.- Rodzą się pytania jak pozyskano te dane, czy były to deklaracje samych osadzonych czy odzwierciedlają dane obiektywne sprawdzone przez wymiar sprawiedliwości. Znamy właściwie tylko ogólną liczbę skazanych, którzy odbywają karę pozbawienia wolności, ale sądy stosują też kary w zawieszeniu wobec wielu sprawców – zauważa o. Żak. – Nie wiemy też nic na temat kontekstu popełnienia przestępstwa, np. czy miało ono jakikolwiek związek z wykonywanym zawodem sprawcy czy też wiązało się z jego relacjami rodzinnymi, sąsiedzkimi lub innymi - dodaje.

Reklama

Zdaniem jezuity, udostępnione przez Ministerstwo Sprawiedliwości statystyki pokazują trudność jaka istnieje w Polsce z uzyskaniem realnych danych na temat skali nadużyć seksualnych wobec nieletnich; danych które pozwoliłyby zaplanować i realizować prewencję na skalę adekwatną do zagrożenia. Według o. Żaka powstaje też pytanie o to, jak interpretować fakt, że dane udostępnione 27 maja br. przez Komendę Główną Policji podawały, że za pedofilię karę odbywa w Polsce 1100 osób a więc o 368 osób mniej niż wynika z danych Ministerstwa. Skąd ta różnica w tak krótkim czasie? Czy zagrożenie rośnie? - zastanawia się koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Oczywiście parlamentarzyści nie muszą się zajmować naukowo skalą zjawiska, ale skoro zadają pytania do odpowiednich władz, to oczekiwałbym, żeby myśleli o zjawisku nadużyć seksualnych kompleksowo, bo – jak wiemy – tylko część spraw kończy się przed sądem a liczba odbywających karę i ich zawód niewiele mówią nie tylko o liczbie ofiar, lecz także o tym, czy i w jakich środowiskach zagrożenie rośnie albo maleje – podkreśla o. Żak.

31 października grupa senatorów PiS złożyła do Ministerstwa Sprawiedliwości zapytanie „jaka jest liczba skazanych za pedofilię w Polsce i z jakich grup zawodowych wywodzą się skazani oraz czy są wśród nich m.in. duchowni katoliccy”. O inicjatywie tej poinformował sen. Jan Maria Jackowski na łamach "Naszego Dziennika".

2013-12-11 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpodstawne oskarżenie może zabić

Niedziela Ogólnopolska 43/2013, str. 43

[ TEMATY ]

pedofilia

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Kilkanaście osób niewinnie oskarżonych o pedofilię, jeden z niewinnych popełnił w areszcie samobójstwo... Tak było we Francji i może być w Polsce

Kilkanaście lat temu w miasteczku Outreau na południu Francji wybuchła wielka afera pedofilska. Przed sądem stanęło 18 osób, w tym 6 kobiet, oskarżanych o zbiorowe gwałty na 18 dzieciach w wieku od 3 do 12 lat. Według prokuratora, oskarżeni mieli należeć do zorganizowanej siatki pedofilskiej. 4 osoby przyznawały się do zarzucanych czynów, pozostali oskarżeni utrzymywali, że są niewinni. Cała Francja była zszokowana skalą przestępstw, jakich mieli dopuścić się tzw. zwyczajni obywatele.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję