Reklama

Świat

Spotkanie Franciszka z Nadią Murad: apel o ochronę afgańskich kobiet

„Podczas kryzysów najbardziej cierpią kobiety. Kiedy wojna znika z ekranów telewizorów i pierwszych stron gazet one pozostają w piekle. Nie możemy dopuścić, aby to samo stało się w Afganistanie” – napisała na Twitterze po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem Nadia Murad, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i działaczka na rzecz praw jazydów.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Afganistan

Ocalona z rąk bojowników Państwa Islamskiego jazydka obecnie wypowiada się w mediach w imieniu kobiet i dziewcząt w Iraku i w Afganistanie. Po spotkaniu z Papieżem zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o zajęcie się losem afgańskich kobiet pod rządami talibów, których prawa są łamane każdego dnia.

Mówiąc o wizycie Franciszka w Iraku Nadia Murad podkreśliła w rozmowie z Radiem Watykańskim, że jego przesłanie dla tego kraju powinno być inspiracją dla światowych przywódców, aby zajęli się losem wszystkich cierpiących kobiet na świecie.

Podziel się cytatem

„Cały świat jest świadkiem tego, co stało się z jazydami. Nie mamy pomocy znikąd i dlatego nasza wiara w Boga jest silna. Fakt, iż setki kobiet i dzieci z tej społeczności po tylu latach wciąż pozostaje w niewoli, obnaża brak woli politycznej do ochrony podstawowych praw człowieka i bezpieczeństwa kobiet. To pokazuje, że przemoc seksualna i niewolnictwo nie są traktowane poważnie przez społeczność międzynarodową. Ponad jedna trzecia kobiet na świecie doświadcza przemocy seksualnej. Nie oznacza to jednak, że musimy się z tym pogodzić. W każdej społeczności są kobiety, którym uda się przeżyć piekło, które ujawniają się i stawiają opór. Kiedy jednoczymy się w walce o nasze prawa, zmiany stają się nie do zatrzymania“ – powiedziała papieskiej rozgłośni Nadia Murad.

Reklama

Pamiętnik Nadii Murad pt. „Ostatnia dziewczyna” był bezpośrednim powodem decyzji Papieża Franciszka o podróży do Iraku. Ojciec Święty przyznał, że niektóre fragmenty książki przeraziły go, ale i zainspirowały.

Podziel się cytatem

Bojownicy Państwa Islamskiego pojmali Nadię w 2014 r. Zabili jej sześciu braci i matkę oraz 600 mieszkańców rodzinnej miejscowości. Ona i wiele młodych kobiet zostało uprowadzonych do Mosulu. Nadia była przetrzymywana w strasznych warunkach, codziennie torturowana i gwałcona przez islamistów.

Po trzech miesiącach udało jej się uciec i przedostać do Niemiec. Miała wówczas zaledwie 23 lata. Stała się głosem wszystkich wykorzystywanych kobiet, nie tylko jazydek cierpiących ze strony bojowników ISIS. Jest ambasadorem Dobrej Woli ONZ. Założyła organizację Nadia’s Initiative pomagającą kobietom, ofiarom przemocy. Jest pierwszą Irakijką, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Szczątki swoich zamordowanych braci mogła pochować w rodzinnej miejscowości dopiero w lutym bieżącego roku.

2021-08-27 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: trapista i dyrektor browaru - biskupem

Papież Franciszek mianował belgijskiego trapistę o. Lode Van Hecke nowym biskupem Gandawy. W latach 1998-2001 kierował on browarem produkującym jedno z najlepszych piw na świecie - Orval.

69-letni mnich otrzyma sakrę biskupią 23 lutego i zastąpi 78-letniego bp. Luca van Looy, poinformowała 27 listopada w Brukseli Konferencja Biskupów Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję