Reklama

Niedziela Częstochowska

Turnus, który łączy pokolenia

W Poniku koła Janowa tradycyjnie już odpoczywają dzieci z naszej archidiecezji na koloniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestników ostatniego turnusu 27 sierpnia odwiedził abp Wacław Depo.

– Ufam, że ten czas tutaj spędzony będzie czasem wielkich łask i błogosławieństwa na nowy rok szkolny – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 27 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku.

Do 31 sierpnia trwa ostatni turnus kolonii, który łączy pokolenia. Obok dzieci wypoczywają tu seniorzy z programu ETNA, co w rozwinięciu znaczy Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności.Do tych grup przyjechał i z chętnymi rozmawiał abp Wacław Depo, a przed wszystkim zgromadził ich przy ołtarzu Pańskim na sprawowaniu Mszy św.

Beata Pieczykura/Niedziela

„Umiłowane dzieci Boże” – tym pozdrowieniem kard. Stefana Wyszyńskiego metropolita częstochowskim zwrócił się do zebranych. – To jest nasze pierwsze zadanie, żeby odkryć, że jesteśmy umiłowani przez Boga. To odkrycie wiąże się z darem naszego życia. Każdy z nas został powołany do życia przez Boga i obdarowanie naszych rodziców nami jest już pierwszym darem, który oni trzymali, a my musimy sobie to uświadomić, że nie sobie zawdzięczamy życie, tylko Pan Bóg nas umiłował i dlatego nas stworzył, i dlatego tu jesteśmy. Teraz trzeba zrobić wszystko, by odpowiedzieć na tę godność dziecka Bożego, które ma prawo mówić do Boga: Ojcze nasz – w homilię wyjaśnił abp Depo. Zwrócił uwagę na patronkę dnia św. Monikę, która modliła się o nawrócenie męża i synów. Obok wiernej, gorliwej modlitwy o nawróceniu zadecydował jej sposób życia. Kaznodzieja zachęcił zgromadzonych do takiej modlitwy także w intencji nowych powołań kapłańskim i zakonnych.

Za zaangażowanie i udział w programach realizowanych przez Caritas 5 osób zostało wyróżnionych statuetką Przyjaciel Dzieci Caritas, wśród byli m.in. ks. Marek Szczepańczyk, wikariusz parafii NMP Królowej Polski w Zawierciu, poseł Mariusz Trepka, Monika Wierzbicka. Z racji zbliżającego się roku szkolnego dzieci otrzymały plecaki.

Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Metropolita częstochowski powiedział „Niedzieli” dlaczego odwiedza dzieci: – Dziecko jest darem zarówno dla rodziny, jak i Kościoła i Ojczyzny. Tak patrzę na każde dziecko. Przypominam sobie i innym, że dzieci nie naszą własnością, tylko są podarowane przez Boga. Dlatego miłość do dziecka od momentu poczęcia aż do jego wrastania i samodzielnego decydowania jest naszym wspólnym zadaniem: rodziców, wychowawców, księży czy biskupów. Mam świadomość, że wchodzę trud miłości i wychowania rodziców po to, umocnić dzieci. Jeżeli, że rodzice decydują się wysłać na kolonie Caritas czy rekolekcje oazowe, to zrozumiemy, że to jest proces, który trwa, i z pomocą łaski Bożej starajmy się go dopełnić.

2021-08-27 17:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na wakacje dla dzieci

Trwają zapisy na kolonie w Poniku k. Janowa, organizowane przez Caritas.

Uśmiech dzieci, jeżeli są one zadowolone i nasze działania przynoszą im radość, to dla nas najlepsza nagroda i zachęta do pracy – powiedziała „Niedzieli” Marta Cierpiał z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Organizacja po raz kolejny zaprasza w wakacje na kolonie. Odbędą się one w ośrodku wypoczynkowym w Poniku k. Janowa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję