Reklama

Franciszek

Papież: twórzmy przymierze w trosce o wspólny dom

„W dziedzinie troski o stworzenie potrzebujemy wspólnotowego nawrócenia, bo jedynie ono może doprowadzić do zmian politycznych w dziedzinie ochrony wspólnego domu” – podkreśla Lorna Gold, przewodnicząca rady wykonawczej Ruchu Laudato sì, którego przedstawiciele spotkali się w Watykanie z Papieżem Franciszkiem.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

zmiany klimatyczne

Vatican News

Ruch powstał na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej. Zrzesza ponad 800 różnych organizacji z całego świata. Jego celem jest zainspirowanie wspólnoty katolickiej do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej.

Reklama

Podczas spotkania z Ojcem Świętym przedstawiciele Ruchu rozmawiali o aktualnej sytuacji środowiska, o najpilniejszych zadaniach do podjęcia, i o wkładzie jaki każdy może wnieść, aby powstrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne. Lorna Gold uważa, że papieska encyklika Laudato sì zaprasza do wsłuchania się w wołanie stworzenia oraz ubogich. Dodaje, że wiele możemy zmienić w naszych rodzinach, np. zredukować emisję gazów, być bardziej świadomymi dokonywanych wyborów, ale jeszcze więcej możemy uczynić jako wspólnota.

„Spotkaliśmy się z Ojcem Świętym wspólnie z przedstawicielami różnych krajów regionu Amazonii właśnie po to, aby móc lepiej zrozumieć, jak możemy się bardziej zjednoczyć, żeby uruchomić szerszą zmianę, stworzyć przymierze różnych ruchów, które zaangażują się wspólnie w celu dokonania zmiany na poziomie politycznym. Za kilka miesięcy odbędzie się Konferencja na temat zmian klimatycznych, organizowana przez ONZ (COP 26). Petycja, którą wnoszą pod obrady katolicy w odniesieniu do klimatu podkreśla związek między COVID-19, pandemią, przyrodą, zmianami klimatycznymi, a także kryzysem bioróżnorodności. To wszystko jest ze sobą powiązane. Poprzez tę petycję chcemy, aby głos katolików z całego świata był słyszany podczas konferencji klimatycznej, ale także głos tych wszystkich osób, które nie będąc katolikami widzą w Papieżu Franciszku światowego lidera z dziedzinie ekologii“ – powiedziała papieskiej rozgłośni Lorna Gold.

2021-08-27 18:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski ornat trafił do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Greg Burke/Twitter.com

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wzbogaciło się o wyjątkowy dar – ornat, w którym papież Franciszek sprawował Mszę św. 21 grudnia 2018 r. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Ornat i stułę wraz z certyfikatem autentyczności przekazał biskup kaliski Edward Janiak.

Bezpośrednim darczyńcą ornatu jest bp Edward Janiak, który pozyskał szatę specjalnie dla muzeum, tym samym włączając się i wspierając opatówecką placówkę w tworzeniu kolekcji szat liturgicznych. Dar z rąk ordynariusza diecezji kaliskiej odebrali: starosta kaliski Krzysztof Nosal, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz i dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Jerzy Marciniak.

CZYTAJ DALEJ

Życie Helenki Kmieć naprawdę inspiruje innych

2022-01-24 11:10

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Flickr

- Naszym głównym celem jest inspirowanie innych charyzmatem Heleny. Chcemy pokazywać jak niezwykłą była osobą i jak wiele naprawdę można się od niej nauczyć - mówi w rozmowie z KAI Marta Omieczyńska, dyrektor biura Fundacji im. Heleny Kmieć. Dziś przypada 5. rocznica śmierci polskiej wolontariuszki misyjnej.

Łukasz Kaczyński (KAI): Mija 5 lat od tragicznej śmierci Heleny Kmieć. Wasza Fundacja ma nieść o niej pamięć i świadectwem jej życia inspirować innych - czym jest dla was ta rocznica, jako fundacji, której Helena patronuje?

CZYTAJ DALEJ

Podczas Dnia Islamu czytane będą fragmenty Biblii i Koranu nt. nadziei

2022-01-25 17:43

[ TEMATY ]

Biblia

Koran

Dzień Islamu

Archiwum Redakcji Rzeszowskiej

Fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do nadziei czytać będą katolicy i muzułmanie podczas obchodów przypadającego jutro XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii będą też modlić się o to, aby “dzielili się ze sobą i innymi ludźmi świadectwem głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i prawdziwej miłości w naszym pielgrzymowaniu do Boga”.

Wydarzeniu towarzyszy hasło: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei". Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii spotkanie odbędzie się wyłącznie w formule on line i będzie transmitowane na kanale YouTube (https://youtu.be/TmTgJwt-0bc).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję