Reklama

Kościół

Wkrótce spotkanie przełożonych instytutów tradycyjnych

W obliczu zapowiedzianej wizytacji Stolicy Apostolskiej przełożeni instytutów tradycyjnych, sprawujących liturgię wyłącznie w formie nadzwyczajnej obrządku rzymskiego („trydenckiej”) spotkają się w nadchodzącym tygodniu, aby zastanowić się nad możliwościami współpracy – informuje Edward Pentin na łamach portalu National Catholic Register.

[ TEMATY ]

Msza trydencka

Wikipedia.org

Msza św. solenna sprawowana według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Msza św. solenna sprawowana według
nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Chodzi o przełożonych Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana oraz Instytutu Dobrego Pasterza, które na mocy decyzji Ojca Świętego zawartej w motu proprio Traditionis custodes przeszły spod kompetencji Kongregacji Nauki Wiary pod kompetencje Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Ks. Andrzej Komorowski, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP), powiedział, że pomysł wyszedł od lokalnych przełożonych instytutów tradycyjnych we Francji, wkrótce po opublikowaniu Traditionis custodes. Choć pojawiły się spekulacje na temat dalszych restrykcji Watykanu wobec tych instytutów, ks. Komorowski podkreślił, że planowana na najbliższy tydzień dyskusja nie opiera się na niepotwierdzonych doniesieniach, ale sprawiły one pewne przyspieszenie planowanego spotkania. Kierowane przez niego Bractwo Kapłańskie św. Piotra jest największym z trzech międzynarodowych tradycyjnych instytutów życia apostolskiego, które sprawują Mszę św. w formie nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego, która była powszechnie używana przed reformami papieża św. Pawła VI w 1970 roku.

Reklama

Edward Petnin uważa, że motu proprio papieża Franciszka wywołało konsternację wśród zwolenników tradycyjnej Mszy łacińskiej, którzy postrzegają ograniczanie sprawowania liturgii w rycie trydenckim za nieuzasadnione i przeprowadzone w sposób niesłusznie szybki i surowy. Przytacza pojawiające się spekulacje, że Watykan planuje zabronić tradycyjnym instytutom przyjmowania kandydatów do kapłaństwa, dopóki w każdym z nich nie zostanie przeprowadzona wizytacja kanoniczna.

Ksiądz Komorowski powiedział 25 sierpnia, że zakłada, iż wizytacja będzie miała miejsce „ponieważ jest to normalna procedura” i ponieważ Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „nie zna naszych instytutów i prawdopodobnie chce nas lepiej poznać”. Natomiast na temat ewentualnego ograniczenia przyjmowania nowych kandydatów, powiedział, że są to „jak na razie tylko pogłoski pojawiające się w internecie”, a nie wiadomości pochodzące „z oficjalnego źródła”. Dodał, że on i pozostali dwaj przełożeni nie zostali wezwani do Watykanu. „Nie mieliśmy do tej pory żadnych oficjalnych (ani nieformalnych) kontaktów z Kongregacją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego” – stwierdził.

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra, założone w 1988 roku, liczy 330 kapłanów12 diakonów i 162 kleryków, co oznacza potrojenie liczby od 2001 roku. W maju 2020 r. Instytut Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana, założony w 1990 r., ma 120 księży, 100 seminarzystów i jest obecny w 12 krajach, podczas gdy Instytut Dobrego Pasterza, założony w Rzymie w 2006 r., ma 48 księży i 23 kleryków i jest obecny w 10 krajach.

„W każdym z nich jest wielu ludzi młodych” - zauważył jeden z rzymskich kapłanów tradycyjnych.

2021-08-29 20:50

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzi na wątpliwości w sprawie postanowień Listu Apostolskiego Traditionis Custodes

2021-12-28 16:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

Karol Porwich/Niedziela

Dnia 16 lipca 2021 roku papież Franciszek ogłosił List apostolski w formie Motu proprio Traditionis custodes. Dokument określa nowe regulacje dotyczące sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie Rytu rzymskiego, uchylając tym samym wszystkie wcześniejsze normy, zezwolenia i zwyczaje, nie będące w zgodzie z jej postanowieniami. Treść dokumentu zrodziła ożywioną dyskusję, pojawiło się wiele pytań i wątpliwości.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, dnia 4 grudnia 2021 roku, w 58. rocznicę ogłoszenia soborowej Konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła dokument zawierający odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Bez cenzury

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 66

Red.

Za każdym garbatym drzewem można widzieć jakiegoś Żyda, ale wtedy zamiast raportów i analiz powstają klechdy.

Pewien czytelnik – przeanalizowawszy mój tekst Homo covidianus (Niedziela nr 1/2022 ) – pochwalił go, ale i postawił taką oto tezę: „Gdyby pan napisał o przyczynach, to jestem pewien, że Niedziela nie wydrukowałaby pańskiego artykułu. Jest magiczny wyraz «antysemityzm», który zamyka usta wszystkim... I z czego by pan wtedy żył?”.

CZYTAJ DALEJ

9. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

2022-01-23 17:16

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Milena Kindziuk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 23 stycznia w Inowrocławiu Mszy św. w 9. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w latach 1981-1992, Prymasa Polski do 2009 roku. Eucharystia sprawowana była w kościele Zwiastowania NMP, gdzie kard. Glemp został ochrzczony.

Wspominając w homilii swojego poprzednika abp Wojciech Polak przypomniał jego szczególny związek z rodzinnymi Kujawami i Ziemią Gnieźnieńską, o których zawsze pamiętał, które przypominał i których historyczne „wołanie” potrafił dobrze odczytać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję