Reklama

Niedziela Lubelska

Początki parafii na Górce Chełmskiej

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie świętuje w tym roku dwie ważne rocznice: 90-lecie powstania i 75-lecie koronacji kopii cudownej ikony Matki Bożej Chełmskiej. Główne obchody związane z tymi wydarzeniami odbędą się podczas wrześniowego odpustu (7-8 września). Będzie on przebiegał pod hasłem „Maryjo Tyś naszą nadzieją”. Poprzedzi je Triduum Maryjne (4-6 września), które poprowadzi ks. Jerzy Krawczyk. Nowością jest przywrócenie wielowiekowej tradycji oktawy; od 9 do 15 września zaplanowane są pielgrzymki dzieci, młodzieży i dorosłych.

Z kart historii

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Utworzenie w Chełmie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest związane z zakończeniem dziesięcioletniej pracy na Górze Chełmskiej przez Ojców Jezuitów. Przybyli oni do Chełma w 1921 r. na zaproszenie ówczesnego biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. Poprzez działalność kaznodziejską i misyjną mieli ożywić życie religijne w całym regionie. Było to nadzwyczaj ważne zadanie, bowiem Chełmszczyzna przez lata zaborów i rusyfikacji należała do tych obszarów Rzeczpospolitej, gdzie niszczono Kościół katolicki i wszystko co polskie.

Przez dekadę pobytu w Chełmie jezuici odbudowali niektóre zrujnowane obiekty, przystosowując je do celów kościelnych. W budynkach na górze katedralnej mieściło się wówczas Małe Seminarium Duchowne Jezuitów i bursa dla ubogiej młodzieży. Do katedry powróciło również zrabowane przez Rosjan srebrne antepedium. Wznowiono obchodzenie wrześniowego odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W latach 20. XX wieku w Chełmie była tylko jedna parafia p.w. Rozesłania Świętych Apostołów. Biskup Marian Fulman, po tym jak zaczęto rozbudowę wschodniej części miasta, związaną z planami przeniesienia z Radomia do Chełma Wschodniej Dyrekcji PKP, postanowił utworzyć nową parafię. Jednak Ojcowie Jezuici nie byli zainteresowani jej prowadzeniem. O planowanym opuszczeniu Chełma przez Jezuitów dowiedzieli się mieszkańcy miasta. Kronika parafii Mariackiej wspomina, że mieszkańcy Chełma zawiązali nawet specjalny komitet za pozostaniem Jezuitów w mieście. 16 lipca 1931 r. do Kurii w Lublinie udała się delegacja mieszkańców, jednak nie otrzymała odpowiedzi od Kanclerza Kurii ks. prał. Ludwika Kwieka. 20 lipca komitet wystosował jeszcze pismo do biskupa Mariana Fulmana z prośbą o pozostawienie w Chełmie Ojców Jezuitów. Interwencja okazała się nieskuteczna. Ostatecznie Ojciec Prowincjał pismem z dnia 11 sierpnia 1931 r. zawiadomił Biskupa Lubelskiego, że ostatni rektor kościoła katedralnego na Górze Chełmskiej ks. Jan Bejgert może przekazać katedrę w dniu 17 sierpnia 1931 r. Ksiądz biskup zgodził się na ten termin. W sierpniu 1931 r. już oficjalnie podziękował Ojcom Jezuitom za ich pracę w Chełmie. Rektorem kościoła katedralnego mianował ks. Juliana Jakubiaka, dotychczasowego proboszcza parafii św. Mikołaja w Lublinie. Powierzył mu też zarząd nad ruchomościami i nieruchomościami należącymi do tej świątyni.

Reklama

Nowa parafia

Jak informuje Kronika Parafii Mariackiej, „nowy ksiądz rektor swoją pracę rozpoczął od nawiązania kontaktu z miejscową ludnością, stowarzyszeniami. Organizował też koło ministrantów i śpiew kościelny. Pierwsze kontakty już od razu zjednały księdzu Jakubiakowi wiele sympatii i życzliwości ze strony mieszkańców miasta. Trzydniowe Triduum do wrześniowego odpustu Narodzenia NMP, po odpuście uroczysta oktawa, liczne nabożeństwa i kazania jeszcze bardziej zbliżyły ludność Chełma do nowego kierownika sanktuarium Maryjnego”. W pierwszej, niezwykle trudnej pracy duszpasterskiej w parafii Mariackiej, wielką pomocą dla księdza Juliana Jakubiaka był ks. Stanisław Krynicki z Lublina. Część z pomieszczeń przy katedrze planowano przeznaczyć na Dom Księży Emerytów. Natomiast w samym budynku byłego pałacu biskupów unickich, bp Fulman część pokoi zarezerwował dla siebie. 25 października 1931 r., w uroczystość Chrystusa Króla, została uroczyście erygowana parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. Julian Jakubiak. Relację z tego historycznego wydarzenia znajdujemy w kronice. „Z racji uroczystości Chrystusa Króla od rana w katedrze odbywało się wystawienie Najświętszego Sakramentu. W wypełnionej po brzegi katedrze sumę odprawił proboszcz nowej parafii ks. Julian Jakubiak. Kazanie wygłosił ks. Stanisław Krynicki. Kaznodzieja przedstawił historię chełmskiej katedry, która znów otworzyła podwoje dla ludu chełmskiego, by stąd panował nad nim Chrystus Król”. Po sumie na ambonę wyszedł ks. proboszcz Jakubiak i odczytał dekret Biskupa Lubelskiego erygujący nową parafię przy katedrze chełmskiej. Jak opisuje kronikarz, dalszy ciąg uroczystości odbył się już w sali parafialnej. Zgromadzili się tam przedstawiciele władz państwowych, miejskich, wojskowych, kolejowych, oświatowych, delegacje organizacji i instytucji społecznych oraz liczni mieszkańcy Chełma. Ksiądz proboszcz podziękował za przygotowanie gruntu pod zorganizowanie nowej parafii. Bardzo duże zasługi mieli w tym kolejarze, mieszczaństwo, nauczyciele i wojsko. Potem jeszcze przemawiali: wicestarosta Tadeusz Illukiewicz, prezydent miasta Chełm Stanisław Gut, pani inżynier Teleżyńska. Pod koniec uroczystości wszyscy obecni wysłali Księdzu Biskupowi adres dziękczynny za erygowanie parafii z podpisami wszystkich obecnych gości.

Reklama

Od samego początku nowy proboszcz z niezwykłym zaangażowaniem i ofiarnością rozpoczął tworzenie struktur parafialnych. Kontynuował też remont budynków na Górze Chełmskiej. Jednak najbardziej chyba na sercu leżały mu sprawy duchowe. Ks. Jakubiak czynił starania, aby katedra była traktowana jak Sanktuarium Maryjne, a odpust 8 września jako święto całej Ziemi Chełmskiej. Wielką zasługą tego wybitnego kapłana było też włączenie w przygotowanie uroczystości ludzi świeckich. Na plebani parafii Mariackiej w 1932 r. odbywały się zebrania Komitetu Organizacyjnego Obchodu Święta Ziemi Chełmskiej. Ogromnym sukcesem tego komitetu było zainteresowanie wrześniowym odpustem na Górze Chełmskiej Polskiego Radia, które po raz pierwszy w historii w 1933 r. transmitowało uroczystości z katedry chełmskiej. Przy ówczesnej parafii działy aktywnie wspólnoty jak choćby Sodalicja Mariańska Pań i Nauczycielek. W 1933 r. do tej wspólnoty należały 33 sodaliski i 16 aspirantek. Było też Stowarzyszenie Żywego Różańca, Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusowego, koło ministranckie oraz Stowarzyszenie Św. Zyty, nazywane też Stowarzyszeniem Pracownic Domowych. Głównym zadaniem tej ostatniej wspólnoty było podnoszenie poziomu moralnego i umysłowego członkiń a także niesienie pomocy materialnej w przypadku utraty pracy. Jego założycielem był proboszcz ks. Julian Jakubiak. Warto też wspomnieć o zasłużonych i nieżyjących już osobach duchownych związanych z parafią. Obok pierwszego proboszcza ks. Juliana Jakubiaka i jego następcy ks. Marcelego Mrozka trzeba też wymienić ks. Zygfryda Berezeckiego, wychowawcę chełmskiej młodzieży.

Reklama

***

Program uroczystości odpustowych

wtorek 7 września • 16.00 Przywitanie pielgrzymów • 17.30 Nowenna do Matki Bożej Chełmskiej • 18.00 Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa • 21.00 Czuwanie młodzieży: Apel Maryjny, Droga Krzyżowa, Uwielbienie • 24.00 Pasterka maryjna

środa 8 września • 1.30 Różaniec Fatimski • 5.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP • 6.00, 7.00, 8.00 Msza św. • 9.00 Msza św. dla rodzin z błogosławieństwem dzieci – przewodniczy ksiądz biskup • 11.30 Suma pontyfikalna: abp Adam Szal Metropolita Przemyski, abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel, bp Adam Bab • błogosławieństwo wieńców dożynkowych • 16.00 Msza św. dla dzieci szkół podstawowych i błogosławieństwo przyborów szkolnych- przewodniczy ksiądz biskup • 18.00 Msza św. na zakończenie odpustu 

Reklama

Oktawa odpustu ku czci Matki Bożej Chełmskiej 

9 września - godz. 18.00 Pielgrzymka ludzi starszych i chorych połączona z sakramentem namaszczenia chorych 

10 września - godz. 18.00 Pielgrzymka dziękczynna młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania 

11 września - godz.17.00 Pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych z rodzicami

12 września - godz. 18.00 Pielgrzymka małżeństw przeżywających jubileusze, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich 

13 września - godz. 17.30 Pielgrzymka grup formacyjnych, apostolskich i modlitewnych – procesja fatimska 

14 września - godz. 18.00 Pielgrzymka władz i osób pracujących w instytucjach samorządowych

15 września - godz. 18.00 Zakończenie z uroczystym Te Deum i obrzędem zawieszenia wot przy łaskami słynącej ikonie Matki Bożej Chełmskiej


2021-08-30 04:51

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję