Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy

– Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – powiedział 29 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Duchowny przewodniczył Sumie odpustowej w przededniu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

W homilii mówił o człowieku jako istocie dwuwymiarowej i zewnętrznej, kierującej się w życiu tylko zapisanym prawem i wiernością tradycji (ewangeliczni faryzeusze) i istocie wewnętrznej, kierującej się sercem czystym, mądrym i pełnym miłości, co zawsze jest ważniejsze. – Człowiek tylko wtedy będzie pełnowymiarowym człowiekiem, jeżeli te dwie jego istoty będą ze sobą w zgodzie. Człowiek żyjący w zgodzie z samym sobą i Bogiem nie sprowadzi na siebie i na świat chaosu, być może i zagłady. W jego sercu nie zrodzą się złe myśli, bo tylko w sercu pustym, w sercu bez Boga, w sercu bez miłości, rodzą się złe myśli, pycha, wojny – podkreślił.

– Człowiek, który pamięta, że wszelkie dobro pochodzi od Boga, nie straci swojej religijności w chwilach kryzysu, nadal będzie żył słowem Bożym i będzie je wcielał w czyn. Nie będzie tylko słuchaczem – kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że 50 lat temu obraz Matki Bożej Pocieszenia koronowało „dwóch wielkich Polaków, którzy wszystko postawili na Maryję” – święty dziś Jan Paweł II i wkrótce błogosławiony kard. Stefan Wyszyński. – Wiedzieli, że nie wolno Polakom być nie-maryjnymi, bo, jak mówił prymas, Matka Boża jest z nami od chwili, gdy Polska przyjęła chrzest. Przyjęliśmy Ją razem z Jej Synem. Ona też wyjdzie po nas na próg w domu Ojca – zaznaczył duchowny.

– Dziś, w tym samym miejscu, wołamy słowami z napisu na wieluńskim obrazie i słowami wypowiedzianymi przez kard. Wyszyńskiego w dniu koronacji: „Okaż się nam Matką” – powiedział metropolita częstochowski.

– Maryja jest Nią w każdy czas, w chwilach radości i w chwilach trudnych. Nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – przypomniał.

Reklama

Po Komunii św. abp Depo udzielił wszystkim uczestnikom liturgii papieskiego błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym, na które Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę specjalnym dekretem wydanym w styczniu.

Sumę odpustową zakończyły: Litania do Matki Bożej Pocieszenia, procesja eucharystyczna, uroczyste „Ciebie, Boga, wysławiamy” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Szczególnym momentem była modlitwa abp. Depo w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia i refleksja przy fotogramach umieszczonych na wystawie plenerowej upamiętniającej wydarzenia z 5 września 1971 r.

W modlitwie uczestniczyli: członkowie wieluńskiej kapituły kolegiackiej, księża seniorzy,s iostry antoninki i bernardynki, chór kolegiacki z Dariuszem Kamińskim i organistką Anetą Niesłoną, schola liturgiczna Collegiata Cantans oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Uroczysta Suma odpustowa i rozpoczynające się misje parafialne to swoiste preludium do uroczystości jubileuszowych, które parafia i region wieluński będą świętować 5 września. Tego dnia Mszy św. o godz. 12 będzie przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

2021-08-30 10:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: ideologia gender jest przeciwna nie tylko człowiekowi, ale samemu Bogu

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

in vitro

gender

przykazania kościelne

BIURO PRASOWE KURII METROPOLITALNEJ W CZĘSTOCHOWIE

„Żyjemy w czasach, kiedy ideologia gender próbuje odmienić naturę człowieka. Jest ona przeciwna nie tylko człowiekowi, ale samemu Bogu. Uczmy się z wiary i tradycji Kościoła poszanowania dla planu i miłości Boga. Obie płcie, żeńska i męska, są uszanowane przez Boga” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 2 lipca przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Leśniowskiej Patronki Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję