Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: stajecie się dziś siewcami Słowa Bożego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W ostatnim dniu wakacji, w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki, odbyła się liturgia podczas której ksiądz biskup Marek Marczak pobłogosławił nowych lektorów i ceremoniarzy w Archidiecezji Łódzkiej.

W słowach wprowadzeni do liturgii ks. Maksymilian Pyzik – duszpasterz służby liturgicznej Archidiecezji Łódzkiej - poinformował zebranych w katedrze, że – pomimo niemożności zorganizowania kursu lektorskiego i ceremoniarskiego w zwykłych warunkach poprzez trwającą pandemię – taki kurs odbył się w postaci wyjazdu. Tak od pięciu dni – młodzi ludzie zostali poddani formacji liturgicznej, biblijnej, językowej i duchowej, by dziś w katedrze z rąk księdza biskupa Marka przyjąć błogosławieństwo i zostać lektorem i ceremoniarzem. – mówił duszpasterz.

Reklama

W homilii ksiądz biskup wyjaśnił, że – lektorzy to ci, którzy głoszą Słowo Boże, którzy sieją Słowo Boże. Bardzo ważne jest to, czego doświadczyliście w czasie swojej kilkudniowej formacji, że Słowo Boże było w sposób odpowiedni przeczytany, ale tak przeczytany, by wszyscy, którzy go słuchają dobrze rozumieli. Po ludzku rzecz biorąc chcemy zrobić wszystko, by Słowo Boże dobrze wybrzmiało, by było słyszalne, by było zrozumiałe. – tłumaczy hierarcha.

- Dzisiaj Kościół powierza wam, moi drodzy, tę posługę Słowa. Stajecie się siewcami Słowa Bożego. Niby nie wiele – bo tylko przeczytany fragment Pisma Świętego. Niby nie wiele, bo to potem Pan Bóg wybiera sobie ludzi, do których to Słowo kieruje, u kogo to Słowo owocuje, ale najpierw potrzebuje siewcy, który to Słowo będzie siał. Stajecie się dziś siewcami Słowa Bożego. – podkreślił duchowny.

- Będziemy dziś świadkami ustanowienia ceremoniarzy, którzy odpowiadają za porządek w liturgii. Liturgii, która jest najpierw liturgią Słowa. To oni mają czuwać również nad tym, by Słowo Boże było przez odpowiednich ludzi, dobrze przygotowanych, proklamowane, to oni mają czuwać, by było właściwe. Ważny jest ceremoniarz, który panuje nad wszystkim. – zauważył bp Marczak.

Reklama

Po homilii duszpasterz służby liturgicznej wezwał imiennie kandydatów do przyjęcia posługi ministranta słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, a ci odpowiadając – jestem – podeszli do ołtarza. Po modlitwie błogosławieństwa odmówionej przez biskupa każdy z nich położył prawą rękę na Piśmie świętym, a następnie otrzymał błogosławieństwo indywidualne.

Następnie błogosławieństwo otrzymali ministranci, którzy podejmą posługę ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym.

Przed zakończeniem liturgii ustanowieni lektorzy i ceremoniarze podziękowali księdzu biskupowi za udzielenie im posług.

2021-09-01 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pierwsze Znaki z Góry!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Konferencja, spotkania w grupach i Eucharystia to elementy pierwszego spotkania dla młodzieży z cyklu „Znaki z Nieba!”, jakie odbyło się w kościele Salezjanów w I niedzielę Wielkiego Postu.

Jest to wielkopostna inicjatywa Wydziału Katechetycznego, Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży i Salezjańskiej Szkoły Rzemiosł, w zamian za niemogącą się odbyć w tym roku Arenę Młodych, czyli wielkich rekolekcji dla Łodzi, na jakie od kilku lat zapraszał arcybiskup Grzegorz Ryś. - Wielu z nas czekało na tegoroczną Arenę Młodych. Ze względów oczywistych nie może się ona odbyć. Ale Arena to nie tylko miejsce. To przede wszystkim my - grający, śpiewający, rozdający bułki, wodę, chórzyści, tancerze, muzycy, wolontariusze! – tłumaczą organizatorzy. Spotkania odbywają się hybrydowo – część osób uczestniczy i współtworzy je na żywo w kościele i auli Salezjanów, inni łączą się za pośrednictwem transmisji internetowych. Każdemu z nich towarzyszy jakiś symbol. Pierwsze spotkanie poświęcone było Słowu i popiołowi. - Po udziale w tych spotkaniach oczekuję dobrego przeżycia Wielkiego Postu i wartościowej odmiany od pandemicznej codzienności! – mówi Marysia, studentka zarządzania i inżynierii produkcji.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrowienie

2022-01-03 12:52

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 73-74

[ TEMATY ]

modlitwa

Adobe Stock

Po co się modlić o czyjeś uzdrowienie? Czy Bóg uzależnia życie i zdrowie danej osoby od ilości modlitw w jej intencji?

Przy różnych okazjach składania sobie życzeń zazwyczaj słyszymy: „Na pierwszym miejscu życzę ci zdrowia, bo ono jest najważniejsze, zwłaszcza w dzisiejszych czasach”. Pewien mój znajomy miał zwyczaj odpowiadać, że od zdrowia ważniejsze jest szczęście, bo na Titanicu zdrowie mieli na ogół dobre, za to szczęścia im zabrakło. A tak poważnie mówiąc, wydaje się, że zdrowie urasta dzisiaj do rangi wartości absolutnej. Świadczą o tym nie tylko rosnąca w siłę moda na zdrowy tryb życia (to akurat dobrze), ale także zatrważająca ilość odżywek, suplementów diety, leków i wyrobów medycznych bez recepty, cudownych wyciągów z egzotycznych roślin i zwierząt oraz leków, które działają trzy razy mocniej niż te poprzednie. Ludzie poszukują życia bez bólu, ograniczeń, bez starzenia się, bez niepełnosprawności. Niewierzącym pozostaje do dyspozycji wybór mnóstwa cudownych preparatów, wierzący włączają w to jeszcze modlitwę. I nie jest to wcale ironia, ale próba pokazania, że zdrowie jest bardzo ważną wartością dla zarówno wierzących, jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o jedność chrześcijan w legnickiej katedrze

2022-01-23 20:58

ks. Waldemar Wesołowski

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego.

Modlitwie miał przewodniczyć biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, jednak z powodu choroby, nieszpory poprowadził Wikariusz Generalny i proboszcz katedry ks. Robert Kristman. Biskup Andrzej przygotował jednak homilię z tej okazji, którą odczytał delegat ds. ekumenizmu ks. Andrzej Jarosiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję