Reklama

Bp Bryl do nauczycieli: pomóżcie dzieciom w kształtowaniu wrażliwego serca

- Chciałbym zaprosić, żeby szkoła na wzór Pana Jezusa kształtowała wrażliwych ludzi, którzy potrafią dostrzec tego, który jest obok i który potrzebuje pomocy. Czasy tej pandemii mocno nam pokazały, jak potrzebni jesteśmy sobie nawzajem - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca w Baranowie na inaugurację nowego roku szkolnego 2021/2022.

W homilii celebrans prosił nauczycieli, aby kształtowali w młodych ludziach wrażliwość na drugiego człowieka. - Szkoła kształci mądrych ludzi. To jest bardzo ważne, ale chciałbym zaprosić, żeby szkoła na wzór Pana Jezusa kształtowała wrażliwych ludzi, którzy potrafią dostrzec tego, który jest obok i który potrzebuje pomocy. Czasy tej pandemii mocno nam pokazały, jak potrzebni jesteśmy sobie nawzajem. Bardzo proszę, drodzy nauczyciele, pomóżcie dzieciom i młodzieży w kształtowaniu wrażliwego serca – zachęcał kaznodzieja.

Akcentował, że pomaganie jest dojrzałą postawą człowieka. – Bardzo ważne jest, żebyśmy w szkole uczyli dzieci, że rozwój polega na tym, że człowiek umie zostawiać siebie, żeby dostrzec drugiego i służyć. Jeżeli chcemy prowadzić do dojrzałych postaw społecznych, obywatelskich to bardzo ważne, żeby u początku tego była formacja do służby. To dzisiaj trochę zapomniane słowo, może warto do niego wrócić – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Prosił nauczycieli i uczniów, aby do swojego życia zaprosili Jezusa. – Gdy zaprosimy Pana Boga w nasze życie, On nas nie zostawi. Chciałbym, aby ta dobra nowina, że Pan Bóg z nami jest, napełniła nas nadzieją na te trudne czasy. Jest wiele trudnych wyzwań, także w tym nowym roku szkolnym, ale mamy na kogo liczyć, mamy się na kim oprzeć. Życzę wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, aby ta nadzieja w tych trudnych czasach nas nie opuściła – zaznaczył bp Bryl.

Reklama

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa. Modlił się także ks. kan. Jerzy Kondal, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca w Baranowie.

Po Mszy św. odbył się przemarsz do nowego budynku Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie, gdzie miały miejsca wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2021/2022.

Naukę w nowoczesnym budynku rozpoczęło ok. 210 uczniów.

W wojewódzkiej inauguracji wzięli udział: biskup kaliski Damian Bryl, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł, przedstawiciele władz samorządowych gminy Baranów z wójt Bogumiłą Lewandowską-Siwek, delegacje organizacji społecznych i społeczność szkolna z dyrektorem Sławomirem Nowickim.

2021-09-01 17:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tworzyć nowe przestrzenie ewangelizacji

Z ks. Andrzejem Kowalskim, inicjatorem Diecezjalnej Szkoły Animatora, rozmawia Renata Czerwińska

Renata Czerwińska: – Od października w Toruniu rozpoczyna swoją działalność Diecezjalna Szkoła Animatora „Dekapol”. Proszę powiedzieć, co było inspiracją i dlaczego warto do niej dołączyć.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne- exit poll

2022-09-26 07:09

[ TEMATY ]

wybory

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów- wynika z sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: Rosja krzywdzi Ukrainę i swój własny naród

2022-09-26 15:03

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Tylko ostatniej doby ponad 40 miast i wiosek ucierpiało na Ukrainie z powodu rosyjskich bombardowań i ostrzałów. Na całej linii frontu toczą się ciężkie boje, a na terytoriach okupowanych agresor próbuje przeprowadzać nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego referenda. Wróg próbuje przywłaszczyć sobie nowe ziemie, „a równocześnie na różne sposoby dokonuje niesłychanych krzywd względem własnego narodu” – wskazał abp Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików dziękował w swoim codziennym orędziu za życie – swoje oraz tak wielu rodaków, których Bóg do tej pory ustrzegł, a armia obroniła przed atakami agresora. Wezwał przy tym do zachowania chrześcijańskiej tożsamości, także w trudnych warunkach, w jakich znalazł się kraj i zachęcał do praktykowania rachunku sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję