Reklama

Bp Bryl do nauczycieli: pomóżcie dzieciom w kształtowaniu wrażliwego serca

- Chciałbym zaprosić, żeby szkoła na wzór Pana Jezusa kształtowała wrażliwych ludzi, którzy potrafią dostrzec tego, który jest obok i który potrzebuje pomocy. Czasy tej pandemii mocno nam pokazały, jak potrzebni jesteśmy sobie nawzajem - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca w Baranowie na inaugurację nowego roku szkolnego 2021/2022.

W homilii celebrans prosił nauczycieli, aby kształtowali w młodych ludziach wrażliwość na drugiego człowieka. - Szkoła kształci mądrych ludzi. To jest bardzo ważne, ale chciałbym zaprosić, żeby szkoła na wzór Pana Jezusa kształtowała wrażliwych ludzi, którzy potrafią dostrzec tego, który jest obok i który potrzebuje pomocy. Czasy tej pandemii mocno nam pokazały, jak potrzebni jesteśmy sobie nawzajem. Bardzo proszę, drodzy nauczyciele, pomóżcie dzieciom i młodzieży w kształtowaniu wrażliwego serca – zachęcał kaznodzieja.

Akcentował, że pomaganie jest dojrzałą postawą człowieka. – Bardzo ważne jest, żebyśmy w szkole uczyli dzieci, że rozwój polega na tym, że człowiek umie zostawiać siebie, żeby dostrzec drugiego i służyć. Jeżeli chcemy prowadzić do dojrzałych postaw społecznych, obywatelskich to bardzo ważne, żeby u początku tego była formacja do służby. To dzisiaj trochę zapomniane słowo, może warto do niego wrócić – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Reklama

Prosił nauczycieli i uczniów, aby do swojego życia zaprosili Jezusa. – Gdy zaprosimy Pana Boga w nasze życie, On nas nie zostawi. Chciałbym, aby ta dobra nowina, że Pan Bóg z nami jest, napełniła nas nadzieją na te trudne czasy. Jest wiele trudnych wyzwań, także w tym nowym roku szkolnym, ale mamy na kogo liczyć, mamy się na kim oprzeć. Życzę wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, aby ta nadzieja w tych trudnych czasach nas nie opuściła – zaznaczył bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa. Modlił się także ks. kan. Jerzy Kondal, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca w Baranowie.

Po Mszy św. odbył się przemarsz do nowego budynku Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie, gdzie miały miejsca wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2021/2022.

Reklama

Naukę w nowoczesnym budynku rozpoczęło ok. 210 uczniów.

W wojewódzkiej inauguracji wzięli udział: biskup kaliski Damian Bryl, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł, przedstawiciele władz samorządowych gminy Baranów z wójt Bogumiłą Lewandowską-Siwek, delegacje organizacji społecznych i społeczność szkolna z dyrektorem Sławomirem Nowickim.

2021-09-01 17:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze uśmiechnięte

Niedziela toruńska 2/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

dzieci

niepełnosprawni

pomoc

Ks. Paweł Borowski

S. Justyna z Olą

S. Justyna z Olą

W serii filmów francuskich zapoczątkowanej w latach sześćdziesiątych XX wieku o dzielnym żandarmie Cruchot pojawiały się siostry zakonne w charakterystycznych, ogromnych, białych nakryciach głowy – kornetach. To Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo zwane popularnie szarytkami. Na terenie dzisiejszej diecezji toruńskiej siostry szarytki zaistniały dużo wcześniej niż na scenie kina francuskiego, bo już w 1694 r., kiedy to w Chełmnie powstał ich pierwszy dom zakonny. Istnieje on do dzisiaj, a siostry, wypełniając swe powołanie poprzez życie według maksymy „Miłość Chrystusa Ukrzyżowanego przynagla nas”, zdają się również i o komediach z Louisem de Funesem nie zapominać, bo z ich twarzy uśmiech nie znika.

CZYTAJ DALEJ

Sejm zagłosuje dziś ws. projektu "Stop aborcji"

2021-12-02 09:55

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock.pl

Po wczorajszej burzliwej debacie posłowie zdecydują w dzisiejszym głosowaniu czy obywatelski projekt "Stop aborcji" ma być procedowany dalej czy odrzucony w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu ma być większość posłów PiS, zdecydowanie przeciwko inicjatywie Fundacji Pro-prawo do życia jest też większość klubów opozycyjnych.

Zdaniem Fundacji Pro-prawo do życia, niepokojące jest zwłaszcza jawne oferowanie, np. w internecie, pigułek wczesnoporonnych. "Ostrożne szacunki mówią o 30 tys. ofiar rocznie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 nie stanowi istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw" - informowała przy składaniu wniosku do Sejmu Fundacja Pro-prawo do życia.

CZYTAJ DALEJ

89 lat temu zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2021-12-03 07:38

pl.wikipedia.org

89. rocznica śmierci Edmunda Wojtyły, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II, przypada w sobotę. Był lekarzem. Zmarł 4 grudnia 1932 r. ratując chorych podczas epidemii szkarlatyny w Bielsku.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję