Reklama

Polska

Jasna Góra: wystawa z okazji Kongresu Eucharystyczny w Budapeszcie

„Eucharystia 2021” to tytuł wystawy otwartej w zabytkowej Sali Rycerskiej. Ekspozycję przygotowano w związku z rozpoczynającym się jutro w Budapeszcie 52. Kongresem Eucharystycznym. 11 plansz, tyle ile liter w słowie „Eucharystia”, opowiada o historii kraju i kultu eucharystycznego w Kotlinie Panońskiej. Przygotowana przez Węgierską Akademię Sztuki ekspozycja, przez piękno wykonywanych przez wieki naczyń liturgicznych i dzieł sztuki, ukazuje cześć dla Eucharystii.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Na fotogramach można zobaczyć także pokrótce historię ziemi węgierskiej od czasów pierwszego króla świętego Stefana, upadek czasów Imperium Osmańskiego, modernizację kraju w czasach Marii Teresy Habsburg, rewolucję 1848r., czasy monarchii austro-węgierskiej i obie wojny światowe, aż po współczesność.

Są też fotografie przedstawiające najcenniejsze zabytki sztuki węgierskiej, np. monstrancje-tabernakulum z XIII w. wykonaną - jak podkreśla kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry, o. Stanisław Rudziński - w niezwykle delikatnej technice złotniczej tzw. emalii komórkowej czy obraz XIX-wiecznego wybitnego malarza Józsefa Molnara, opowiadający jak wyglądało poranne nabożeństwo.

Otwarcia wystawy dokonali: Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér i przeor Jasnej Góry o. Samuel

Reklama

Pacholski.

Jak powiedział Konsul Generalny, Węgrzy chcą w ten sposób podkreślić ich związek z Eucharystią. - Życzę, abyśmy wszyscy zauważyli i docenili to, co daje nam Eucharystia - podkreślił Tibor Gerencsér. Dodał, że Węgrzy z radością oczekują na wspólną modlitwę pod przewodnictwem papieża Franciszka 12 września i przypomniał, że 30 lat temu na węgierskiej ziemi gościł św. Jan Paweł II, którego wizyta była wielkim umocnieniem, zwłaszcza po okrasie komunistycznego zniewolenia.

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół istnieje od 2 tys. lat i w każdej minucie Msza św. jest sprawowana na wszystkich kontynentach świata, ale ten kontekst kulturowy, językowy, związany ze sztuką jest czymś, co stanowi dodatkowe ubogacenie, co jest przejawem ludzkiego ducha – zauważył z kolei przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że ta wystawa jest pewną łaską dla Jasnej Góry i dla Węgrów, bo poprzez nią możemy zobaczyć jak bardzo jesteśmy sobie bliscy.

Jasna Góra jest pierwszym miejscem, gdzie wystawa „Eucharystia 2021” jest prezentowana. Pozostanie tu ok. dwóch miesięcy, potem zostanie pokazana m.in. w Nowym Sączu, Krakowie i Świętym Krzyżu.

Jasnogórskie sanktuarium poprzez paulinów od początku związane jest z Węgrami. Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika ukształtował się na Węgrzech w XIII wieku. Jego początki związane są z ruchem pustelniczym na ziemi węgierskiej. Pierwszą zorganizowaną wspólnotę klasztorną powołał do życia w 1226 r. bp Bartłomiej z miasta Pécs. To właśnie z Węgier Paulini w 1382 r. przybyli na Jasną Górę.

2021-09-04 17:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Węgry: ludzie interesują się Kongresem Eucharystycznym, bo brak im Jezusa

[ TEMATY ]

Węgry

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Budapeszt

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który w przyszłym roku odbędzie się w Budapeszcie cieszy się na Węgrzech niespodziewaną popularnością. Zakrojone na szeroką skalę przygotowania stały się okazją do wielu inicjatyw modlitewnych, kulturalnych i charytatywnych – mówi kard. Péter Erdő, prymas Węgier.

Kongres odbędzie się od 13 do 20 września pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie”. Otwarte już zostały zapisy. Zgłaszają się uczestnicy z całego świata. „Warto się zapisać jak najwcześniej. Wtedy koszty są niższe. Łatwiej też można zorganizować pobyt i program dużych grup” – mówi arcybiskup Ostrzyhomia i Budapesztu.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne dziękczynienie za beatyfikację

2022-09-30 09:44

[ TEMATY ]

Laski

Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych

bł. Elżbieta Róża Czacka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Młodzi z archidiecezji warszawskiej będą  pielgrzymować do grobu bł. matki Elżbiety Róży Czackiej w Laskach.

II Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych będzie dziękczynieniem za beatyfikację założycielki dzieła Lasek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję