Reklama

Kościół

Abp Marini w Budapeszcie: Kongres Eucharystyczny to szansa dana wszystkim wierzącym

Kongres Eucharystyczny to szansa dana wszystkim wierzącym: Eucharystia czeka, aby ją przeżywać na drodze codziennego życia - mówił abp Piero Marini w homilii podczas Mszy św. drugiego dnia 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

[ TEMATY ]

Eucharystia

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych przypomniał, że liturgia nie powinna być jedynie wykonywaną "czynnością", ale częścią codziennego życia chrześcijańskiego. "Z celebracji Eucharystii musimy nauczyć się, że przyszłość naszego życia wiary zależy nie tylko od tego, jak sprawujemy liturgię, ale raczej od tego, jak umiemy żyć liturgią, którą sprawujemy" - mówił włoski hierarcha.

Zachęcał, by 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny potraktować jako zaproszenie do odnowienia sposobu przeżywania Eucharystii. "Kongres Eucharystyczny, to szansa dana wszystkim wierzącym: Eucharystia czeka, aby ją przeżywać na drodze codziennego życia. Żyć liturgią, która jest celebrowana, oznacza żyć tym, co liturgia wnosi do życia: przebaczeniem o które prosimy i którym obdarzamy innych, Słowem Bożym, którego słuchamy, dziękczynieniem, jakie składamy, Eucharystią przyjmowaną jako Komunię" - tłumaczył abp Marini.

Przypomniał też, że uczestnictwo w Eucharystii nie tylko powinno być przeżywane jako osobiste spotkanie z Bogiem, ale też jako motywacja do działalności apostolskiej. "Nie zapominajmy jednak, że zadaniem uczniów wszystkich czasów jest nie tylko głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie w sposób teoretyczny, ale przekazywanie Ewangelii świadectwem własnego życia, tak aby dotykała ona serc tych, którzy słuchają i nawracają się. Podobnie jak św. Paweł, jesteśmy wezwani do płacenia ceny trudu, niewygody i cierpienia, ceny, którą chętnie ponosimy, ponieważ jest ona wypełnieniem Bożego planu zbawienia, czymś cennym dla ludzi, którym głosimy Ewangelię, czymś, co nadaje sens naszemu trudowi i cierpieniu (...) Niech ten Kongres Eucharystyczny nauczy nas, że sprawowanie Eucharystii jest dla nas zawsze wypełnianiem prawa miłości, które otrzymaliśmy od Pana i które Pan chce, abyśmy przekazywali innym - zachęcił przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

2021-09-06 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia wzywa do przemiany

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny już za nami. Budapeszt po raz drugi przeżywał największe w Kościele zgromadzenie poświęcone czci Najświętszego Sakramentu – poprzednim razem w 1938 r. Wtedy był to ostatni kongres przed hekatombą II wojny światowej. Obecny był pierwszym po pandemicznym wstrząsie.

Według planów, miał się odbyć rok wcześniej, ale pandemia zmusiła do zmian. Przygotowany w tym roku miał być znakiem nowego otwarcia, duchowego odrodzenia.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję