Reklama

Kościół

Abp Marini w Budapeszcie: Kongres Eucharystyczny to szansa dana wszystkim wierzącym

Kongres Eucharystyczny to szansa dana wszystkim wierzącym: Eucharystia czeka, aby ją przeżywać na drodze codziennego życia - mówił abp Piero Marini w homilii podczas Mszy św. drugiego dnia 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

[ TEMATY ]

Eucharystia

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych przypomniał, że liturgia nie powinna być jedynie wykonywaną "czynnością", ale częścią codziennego życia chrześcijańskiego. "Z celebracji Eucharystii musimy nauczyć się, że przyszłość naszego życia wiary zależy nie tylko od tego, jak sprawujemy liturgię, ale raczej od tego, jak umiemy żyć liturgią, którą sprawujemy" - mówił włoski hierarcha.

Zachęcał, by 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny potraktować jako zaproszenie do odnowienia sposobu przeżywania Eucharystii. "Kongres Eucharystyczny, to szansa dana wszystkim wierzącym: Eucharystia czeka, aby ją przeżywać na drodze codziennego życia. Żyć liturgią, która jest celebrowana, oznacza żyć tym, co liturgia wnosi do życia: przebaczeniem o które prosimy i którym obdarzamy innych, Słowem Bożym, którego słuchamy, dziękczynieniem, jakie składamy, Eucharystią przyjmowaną jako Komunię" - tłumaczył abp Marini.

Przypomniał też, że uczestnictwo w Eucharystii nie tylko powinno być przeżywane jako osobiste spotkanie z Bogiem, ale też jako motywacja do działalności apostolskiej. "Nie zapominajmy jednak, że zadaniem uczniów wszystkich czasów jest nie tylko głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie w sposób teoretyczny, ale przekazywanie Ewangelii świadectwem własnego życia, tak aby dotykała ona serc tych, którzy słuchają i nawracają się. Podobnie jak św. Paweł, jesteśmy wezwani do płacenia ceny trudu, niewygody i cierpienia, ceny, którą chętnie ponosimy, ponieważ jest ona wypełnieniem Bożego planu zbawienia, czymś cennym dla ludzi, którym głosimy Ewangelię, czymś, co nadaje sens naszemu trudowi i cierpieniu (...) Niech ten Kongres Eucharystyczny nauczy nas, że sprawowanie Eucharystii jest dla nas zawsze wypełnianiem prawa miłości, które otrzymaliśmy od Pana i które Pan chce, abyśmy przekazywali innym - zachęcił przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

2021-09-06 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Węgry: na 52. MKE w Budapeszcie metropolita Hilarion mówił o tym, co łączy katolików i prawosławnych

Wspólna wiara w komunię św. łączy prawosławnych i katolików, chociaż nie uznają oni wzajemnie tego sakramentu, sprawowanego w kościołach drugiej strony. Wskazał na to przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) metropolita Hilarion w przemówieniu wygłoszonym 6 września w hali Hungexpo w ramach 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (MKE) w Budapeszcie.

W swym wystąpieniu przedstawił on prawosławne rozumienie Eucharystii ze szczególnym odniesieniem do nauki katolickiej na ten temat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Frombork: Kongres 108 błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

2022-12-09 12:10

[ TEMATY ]

kongres

Materiał prasowy

W dniach 14-15 grudnia 2022 r. odbędzie się Kongres 108. błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Jest to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkają się w historycznych budynkach we Zespołu Katedralnego we Fromborku.

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego Podróży Apostolskiej do Polski. Organizatorom zależy na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także w ramach solidarności międzypokoleniowej propagowanie ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję