Reklama

Niedziela Przemyska

Kapłan archidiecezji przemyskiej został pustelnikiem

Proszę o miłosierdzie Boże i o łaskę służenia Mu przez przyjęcie porządku życia eremickiego – powiedział ks. Rafał Szykuła, kapłan archidiecezji przemyskiej, który oficjalnie rozpoczął życie pustelnicze w lesie na Pogórzu Przemyskim. Potwierdził swój wybór złożeniem czasowych ślubów pustelniczych na ręce abp. Adama Szala.

2021-09-07 11:44

Magdalena Dudycz

ks. Rafał składa śluby wobec abp. Adama Szala

ks. Rafał składa śluby wobec abp. Adama Szala

Uroczystość złożenia czasowych ślubów pustelniczych miała miejsce w niedzielę, 5 września 2021 r., w kościele parafialnym Matki Bożej Szkaplerznej w Drohobyczce, na terenie której znajduje się erem nowego pustelnika.

W homilii metropolita przemyski nawiązał do odczytanej perykopy Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, który usłyszał od Jezusa „Effata!”. – Chrystus otwiera nie tylko oczy i uszy, ale otwiera i serca. Bo wydarzenie uzdrowienia jest także otwarciem się serca głuchoniemego – powiedział hierarcha. – To jest także przypomnienie, że Pan Jezus i nas dotyka. Dotyka wielokrotnie i na różne sposoby – dodał.

Reklama

Arcybiskup przypomniał, że Pan Bóg często woła do każdego człowieka, aby otworzył się na Bożą Miłość. – Abyśmy wyszli poza siebie. Byśmy umieli świadczyć o tych wydarzeniach, tak jak świadczył zapewne głuchoniemy. Chcemy zrozumieć, że naszym powołaniem jest dawanie siebie – powiedział kaznodzieja. Miało to niezwykle ważne znaczenie wobec rozpoczęcie życia pustelniczego przez ks. Rafała Szykułę.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami wydarzenie niezwykłego, nietuzinkowego. Świadkami jakby odnowienia tego stylu, który nazywamy życiem pustelniczym – zaznaczył abp Szal przypominając, że od samego początku pierwsi apostołowie zastanawiali się co mają czynić, aby być blisko Boga. Początkowo była to postawa męczeńskiej śmierci. – Ale okazało się, że czasy prześladowań się skończyły. Wtedy ludzie szukali innych sposób czytając Ewangelię świętą jak chociażby wzorem św. Antoniego Pustelnika zrozumieć, że trzeba zostawić wszystko i pójść gdzieś z boku – tłumaczył hierarcha.

>

Reklama

Metropolita przemyski zachęcał, aby wierni polecali życie i posługę pustelniczą ks. Rafała w swoich modlitwach, a on odwzajemniał się im dobrym świadectwem, modlitwą, pracą, słowem i swoim życiem duchowym. – Chcemy zaakceptować to jego powołanie, choć dla biskupa to nie jest łatwa akceptacja, bo jeden z kapłanów, wykształcony, uformowany, aktywny działacz, gdy chodzi o Odnowę w Duchu Świętym nagle dochodzi do przekonania, że trzeba usunąć się z życia czynnego. Albo inaczej, to życie czynne przemienić na inną formę po to, aby w ten sposób być dla nas znakiem, zachętą do większej gorliwości – zauważył abp Szal.

Wyraził także nadzieję, że to jego otwarcie się na Słowo Boże, będzie owocowało także pośrednio i we wspólnocie Kościoła przemyskiego. – Byśmy patrząc na kogoś, kto w pewnym sensie podejmuje inny styl, bardziej wymagający, trudniejszy w wielu przypadkach od tego naszego ustabilizowanego. Żeby ten jego przykład nas zachęcał do refleksji, do myśli do tego by poprzez nasze życie zbliżyć się do i otworzyć na Boże działanie – prosił metropolita przemyski.

Po homilii odbył się obrzęd złożeniem czasowych ślubów pustelniczych przez ks. Rafała Szykułę. – Twoje życie pustelnicze dokonuje się w Kościele Przemyskim, dlatego niech twoja codzienność wspiera ten Kościół w podążaniu drogą świętości. Bądź świadkiem obecności Boga pośród nas, a sam strzegąc tej obecności w sobie, wysławiaj niezgłębioną dobroć naszego Zbawiciela, który nam, grzesznikom, udziela tak wielu swoich łask – mówił w trakcie obrzędu abp Adam Szal.

Pustelnik przyrzekł na rok czystość, ubóstwo i posłuszeństwo oraz strzeżenie obyczajów monastycznych według podjętych zasad życia. Na znak złożonego przyrzeczenia eremita otrzymał specjalną szatę, która ma mu przypominać o podjętym stanie życia, monastyczną Liturgię Godzin, która ma go prowadzić w przebywaniu z Bogiem na modlitwie Kościoła oraz krzyż, który jest dziedzictwem egipskich eremitów.

Ks. Rafał Szykuła ma 37 lat i jest kapłanem archidiecezji przemyskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 2009 r. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Wcześniej był diecezjalnym duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym. Pełnił także posługę wikariusza w kilku parafiach, a rok spędził już na nieformalnym życiu pustelniczym w Rajskiem w Bieszczadach, które było przygotowaniem do niedzielnej uroczystości.

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję