Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaproszenie na muzyczne festiwale do Szczawna Zdroju i Mieroszowa

Dwa znaczące festiwale muzyczne odbędą się w najbliższym czasie na terenie naszej diecezji.

W tym roku już po raz 56. w dniach 9-12 września, odbędzie się w Szczawnie Zdroju Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego. Festiwal nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn), na Dolnym Śląsku.

Wieniawski w Szczawnie Zdroju

Oprócz występów znakomitych skrzypków odbywają się tutaj także koncerty młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentowania swej sztuki wykonawczej publiczności festiwalowej.

Festiwal przybliża słuchaczom i melomanom literaturę skrzypcową polskich i europejskich kompozytorów, twórczość Henryka Wieniawskiego oraz promuje polską i zagraniczną literaturę skrzypcową.

Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk podkreśla w wypowiedzi dla „Niedzieli Świdnickiej”, że festiwal jest doskonałą promocją tej gminy. - To unikatowe w skali regionu wydarzenie kulturalne jest doskonałą promocją muzyki klasycznej wśród odbiorców, którzy nie mają częstego kontaktu z tym rodzajem sztuki – podkreśla.

Festiwal rozpocznie się 9 września br. o godz. 18.30 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową Henryka Wieniawskiego znajdującą się w Parku Zdrojowym. Podczas inauguracji usłyszymy Koncert Skrzypcowy d-moll op.22 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.

W piątek 10 września organizatorzy zapraszają na prelekcję Marka Dyżewskiego pt. „Wieniawskich muzyczna krąg”. Dzień później w Teatrze Zdrojowym o godz. 19.00 zaplanowano koncert kameralny prezentujący pieśni i utwory kameralne Ireny Reginy Wieniawskiej vel Poldowski. W niedzielę zapraszamy czytelników Niedzieli Świdnickiej do Parku Zdrojowego na godz. 15.00, gdzie w koncercie kameralnym będzie można usłyszeć utwory H. Wieniawskiego, A. Dworaka, W.A. Mozarta, A. Komedy, W. Kilara i A. Kurylewicza. O godz. 19.00 rozpocznie się koncert finałowy, w którym będzie można usłyszeć utwory A. Brucknera (uwertura g-moll, WAB 98 w wykonaniu Beaty Bilińskiej, Szymona Makowskiego oraz Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze., J. Wieniawskiego - koncert fortepianowy g-moll,op.20 oraz A. Glazunowa ( III Symfonia D-dur op. 33).

Reklama

Muzyka Włodka Szomańskiego w Mieroszowie

Z kolei Mieroszowskie Centrum Kultury organizuje już po raz 7. Festiwal im. Włodka Szomańskiego pt. „Nie tylko gospel” objęty Honorowym Patronatem m.in. przez bp. Marka Mendyka. W środę 8 września o godz. 19. organizatorzy zapraszają do Kolegiaty pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu na imprezę towarzysząca festiwalowi - oratorium autorstwa Włodzimierza Szomańskiego i Dariusza Czajkowksiego pt. „Litania do Polskich Świętych-Santo Subito” w wykonaniu światowej sławy zespołu gospelowego „Spirituals Singers Band” założonego przez W. Szomańskiego. W piątek 10 września o godz. 18. na mieroszowskim Rynku w koncercie inaugurującym festiwal wystąpi zespół „Roderyk”, a godzinę później w Amfiteatrze Parkowa Góra spektakl pt. „Krzyżacy rock-opera” zaprezentują m.in., Olga Szomańska i Tadeusz Seibert.

W sobotę 11 września organizatorzy zapraszają do Mieroszowskiego Centrum Kultury o godz. 11. na warsztaty wokalne, a o 18. na finał konkursu wokalnego pt „Szklany Szomol 2021”. W niedzielę w ostatnim dniu festiwalu także w siedzibie Mieroszowskiego Centrum Kultury zaplanowano o godz. 18. spektakl komediowy ”Telewizja kłamie” z udziałem Tamary Arciuch, Bartosza Kasprzykowksiego, Bartosza Opani, Adama Fidusiewicza.

-J ego treścią jest realny, dzisiejszy świat zamknięty w dobrej zabawie i z przednim humorem. Po to, aby pokazać całą prawdę o przekłamaniach w telewizji aktorzy wcielają się w postacie znanych prezenterów. Pokazują co dzieje się na oczach telewidza, ale i to co się dzieje po wyłączeniu kamer i zejściu z wizji - powiedziała „Niedzieli Świdnickiej” główna animatorka festiwalu, małżonka ś/p Włodzimierza Szomańskiego Elżbieta Szomańska.

Wstęp na oba festiwale jest wolny.

2021-09-07 12:29

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka organowa na żywo

[ TEMATY ]

organy

Szczawno‑Zdrój

Ryszard Wyszyński

Na organach kościoła w Szczawnie - Zdroju gra dr M. Szostak

Na organach kościoła w Szczawnie - Zdroju gra dr M. Szostak

Koncert organowy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju był pierwszym - po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa – wydarzeniem muzycznym, które przyciągnęło z początkiem sierpnia szeroką publiczność.

Słuchaczy przywitał uroczyście - nowy proboszcz ks. Tomasz Zięba, życząc swoim parafianom oraz kuracjuszom udanego koncertu. Za kontuarem organów zasiadał dr Michał Szostak – warszawski organista i muzykolog, który o swoim programie mówił: -To dzieła, które stanowią przekrój utworów z czasów: niemieckiego baroku, poprzez okres klasyczny, utwory romantyczne – polskie i francuskie po dzieła współczesne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję