Reklama

Wiara

Pokój między ludźmi nie jest możliwy bez nawrócenia serc

"Wprowadzenie pokoju między ludźmi pozostanie zawsze zwykłą mrzonką, jeśli wcześniej nie nastąpi rzeczywiste nawrócenie serca. Harmonia społeczna i pokój między narodami będą tak długo zagrożone, jak długo każdy człowiek i każda grupa nie zaczną służyć Chrystusowi" - mówił abp Stanisław Gądecki w rozważaniu podczas jutrzni, rozpoczynającej czwarty dzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odwołując się do czytań z porannej modlitwy, zwrócił uwagę, że droga do osiągnięcia pokoju nie powinna prowadzić poprzez wojnę. "Podczas gdy świat zwykle stara się zagwarantować pokój poprzez przygotowanie się do wojny – istnieje mądrzejsze rozwiązanie. Izajasz zachęca do budowania pokoju poprzez zmianę mentalności człowieka. Dopiero wtedy, gdy narody dotrą w duchu na szczyt góry Syjon, tj. na szczyt sprawiedliwości, gdy Prawo Boże rzeczywiście dotrze do ludzkich serc i zostanie wprowadzone w czyn, wówczas nastanie pokój, na jaki ludzkość czekała od zawsze i o którym zawsze marzyła. Dopiero wtedy narzędzia wojny zostaną przekształcone w narzędzia służące pokojowi; miecze zostają przekute na lemiesze a włócznie na sierpy" - wyjaśniał abp Gądecki.

Odwołując się do "Kompendium Nauki Społecznej Kościoła" przypomniał także, że "cała godność ludzkiej władzy wynika z tego, że 'pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego 'źródłem i celem jest Bóg'". Zaznaczył też, że pełne porozumienie między ludźmi nie jest możliwe bez uznania zwierzchności porządku moralnego i transcendentnego nad prawem ludzkim.

Podziel się cytatem

Reklama

Kontynuując swoje rozważania w oparciu o Nowy Testament, abp Gądecki podkreślił, że również i Chrystus odrzucał przemoc jako drogę do osiągnięcia pokoju. "On wprowadzi pokój przez niczym nie ograniczoną miłość miłosierną, posuniętą aż do przelania własnej krwi za nasze grzechy" - mówił. Zachęcał też, by osobistego spotkania z Jezusem nie ograniczać jedynie do czasu spędzonego na Eucharystii, ale by całe życie przeżywać jako Eucharystię, czyli dziękczynienie i świadectwo obecności Jezusa w sercu.

To właśnie o nawróceniu serca wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) mówił, jako warunku koniecznym osiągnięcia pokoju. "Wprowadzenie pokoju między ludźmi pozostanie zawsze zwykłą mrzonką, jeśli wcześniej nie nastąpi rzeczywiste nawrócenie serca. Harmonia społeczna i pokój między narodami będą tak długo zagrożone, jak długo każdy człowiek i każda grupa nie zaczną służyć Chrystusowi. Jeśli nie nastąpi nawrócenie serca, zagrożony będzie pokój z powodu naturalnych ograniczeń struktur ekonomicznych, politycznych i społecznych. Zagrożone będzie pokój z powodu osobistego egoizmu i ludzkiej pychy, wywierającego nieszczęsny wpływ na struktury społeczne" -powiedział abp Gądecki.

Nawiązując do obchodzonego dziś święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zachęcił, by było ono także inspiracją do odkrywania w sobie tożsamości dziecka. "Wszyscy jesteśmy czyimiś dziećmi a to zawsze przypomina nam o tym, że życia nie daliśmy sobie sami, ale je otrzymaliśmy. Wielki dar życia jest pierwszym podarunkiem, jaki dostaliśmy" - przypomniał abp Gądecki.

Podziel się cytatem

Środa, czwarty dzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbywa się w Budapeszcie pod hasłem "W Tobie są wszystkie moje źródła" (Ps 87,7), częściowo będzie poświęcony spotkaniom narodowym. Po wspólnych konferencjach i warsztatach, pielgrzymi spotkają się popołudniu na Mszach św. w grupach językowych, sprawowanych w kościołach na terenie całego Budapesztu. Polscy pielgrzymi wraz z biskupami będą modlić się w kościele pw. św. Antoniego.

2021-09-08 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórska ikona jednym z symboli Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

Kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej to, oprócz krzyża misyjnego, jeden z dwóch symboli trwającego 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Przez cały tydzień jest ona wyeksponowana w ołtarzu głównym, zbudowanym w jednym z pawilonów budapeszteńskich hal Hungexpo, gdzie odbywa się kongres.

W miesiącach poprzedzających 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, kopia jasngórskiego wizerunku Matki Bożej pielgrzymowała do węgierskich miejscowości, zamieszkiwanych przez Polaków. Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest rzecznik mniejszości polskiej w parlamencie węgierskim, Ewa Rónay, która chciała, aby przygotowania do międzynarodowego spotkania i wizyty Ojca Świętego były też okazją do zintegrowania środowiska polonijnego.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję