Reklama

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki Czackiej: chcę jak ona mieć przed oczami potrzebujących

"Bardzo chcę dalej w życiu jak Matka Czacka mieć przed oczami innych potrzebujących i wychodzić naprzeciw ich potrzebom" - mówi w rozmowie z KAI Karolina Gawrych, której cudowne uzdrowienie za przyczyną Matki Róży Czackiej uznane zostało w procesie beatyfikacyjnym.

2021-09-08 14:45

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

Łukasz Krzysztofka

Uzdrowiona Karolina Gawrych 11 lat po wypadku

Uzdrowiona Karolina Gawrych 11 lat po wypadku

Dawid Gospodarek (KAI): Przypadek Twojego uzdrowienia został w procesie beatyfikacyjnym Matki Czackiej uznany za cud za jej przyczyną. Czy możesz opowiedzieć, co z tego pamiętasz? Byłaś jeszcze dzieckiem...

Karolina Gawrych: Dobrze pamiętam moment, kiedy obudziłam się, byłam sama, rozejrzałam się po sali i zorientowałam się, że jestem w szpitalu. Gdy kolejny raz się obudziłam, była już przy mnie ciocia. Stopniowo dowiadywałam się, że miałam ciężki wypadek, a mój stan był taki, że lekarze nie dawali mi szans na normalne życie. Jednak ku ich zdziwieniu zaczęłam bardzo szybko dochodzić do zdrowia, do pełnej sprawności. Rozumiałam wszystko, co się wokół mnie dzieje i co się do mnie mówi. Sama zaczęłam mówić, chodzić.

Reklama

A czy wcześniej słyszałaś o Matce Czackiej?

– Nie, nie znałam jej.

Kiedy dowiedziałaś się, że modlono się o Twoje zdrowie właśnie za przyczyną Matki Czackiej?

Reklama

– Nie pamiętam dokładnie tego momentu, że modlono się za jej wstawiennictwem o moje zdrowie. Dowiadywałam się stopniowo, w szpitalu w Warszawie.

Czy zaczęłaś wtedy poznawać dzieło Matki Czackiej i jej historię?

– Odwiedzałam siostry Franciszkanki w Laskach. Oglądałam tam obrazy Matki Czackiej, chodziłam na cmentarz, czytałam jej życiorysy, słuchałam opowiadań…

Co dla Ciebie z jej życia jest najbardziej inspirujące?

– Wielką inspiracją jest dla mnie to, że Matka Czacka, mimo iż była niewidoma, nigdy się nie poddała i stworzyła coś naprawdę wielkiego i dobrego dla ludzi.

Podziel się cytatem

Teraz jesteś maturzystką, postanowiłaś studiować psychologię. Dlaczego właśnie ten kierunek?

– Liczę na to, że kiedy skończę psychologię, będę miała wiedzę o tym, jak lepiej pomagać ludziom, jak wychodzić naprzeciw ich potrzebom, co mogę zrobić, żeby pomóc w rozwiązywaniu problemów. Bardzo chcę dalej w życiu jak Matka Czacka mieć przed oczami innych potrzebujących i wychodzić naprzeciw ich potrzebom.

Jesteś świadkiem cudu za przyczyną Matki Czackiej. Jak to wpływa na Twoją codzienność, Twoje relacje z innymi. Rozmawiasz o tym ze znajomymi?

– Tak naprawdę dopiero niedawno zaczęłam rozumieć, że to, co się wydarzyło, było cudem. Moi znajomi są na bieżąco ze wszystkim, co w związku z tym się dzieje. W taki naturalny sposób się tym dzielę. Opowiadam o Matce Czackiej, o jej dziele i odwadze, wiedzą o beatyfikacji. Czuję też dużą satysfakcję z tego, że mogą się tego dowiadywać ode mnie, że Matka Czacka dzięki cudowi, którego doświadczyłam, zostanie beatyfikowana.

***

Cud, którego doświadczyła Karolina Gawrych, związany był z ciężkim wypadkiem 7-letniej wówczas dziewczynki. Wypadek miał miejsce 29 sierpnia 2010 r. Belka przytrzymująca huśtawkę zerwała się, przygniatając głowę dziewczynki. Urazy głowy dziecka były tak duże, iż lekarze spodziewali się, że jeśli nie umrze, pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie miało poważne uszkodzenia, m.in. wzroku i słuchu. W intencji dziewczynki modliło się całe Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – za wstawiennictwem Matki Czackiej. Już 13 września nastąpił przełom i dziewczynka zaczęła szybko odzyskiwać wszystkie władze. Po dwóch miesiącach od wypadku opuściła na własnych nogach szpital.

Dziś Karolina jest całkowicie zdrowa. Poświęca się wolontariatowi, a od października będzie studentką psychologii. Papież Franciszek upoważnił 27 października 2020 r. prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej. Uznany cud otworzył drogę do beatyfikacji Matki. Karolina Gawrych weźmie udział w uroczystościach beatyfikacyjnych 12 września, niosąc relikwie.

Ocena: +18 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Komitetu Organizacyjnego ds. beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Komitet Organizacyjny do spraw beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej przekazał oficjalny komunikat.

Informacja dotycząca uroczystej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż to miłość bez granic. Pielgrzymka chorych w Krakowie-Mogile

2021-09-17 17:34

Anna Bandura

Arcybiskup błogosławi wiernych

Arcybiskup błogosławi wiernych

17 września do cysterskiego sanktuarium w Krakowie-Mogile przyjechali uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Krakowie-Mogile we wrześniu tradycyjnie gościło Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję